Економіка Катару

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Катар — багата держава з сучасною, добре розвиненою інфраструктурою. Основні галузі промисловості: нафто- та газодобувна, нафто- та газопереробна, виробництво добрив, сталеливарна, цементна та ін. Осн. тр-т — автомобільний, морський, трубопровідний. Протяжність автомобільних доріг 1230 км (з них 90% з твердим покриттям). Вони зв'язують Катар з Саудівською Аравією і ОАЕ. Морські порти: Доха та Умм-Саїд. Функціонують чотири аеропорти, з них один міжнародний — в столиці Доха.

За даними [Index of Economic Freedom, The Heritage Foundation, U.S.A. 2001]: ВВП — $ 8,3 млрд (1997). За інш. даними — $15,1 млрд (2000). Темп зростання ВВП — 2%. ВВП на душу населення — $ 11285. За інш. даними — $ 20300 (2000). Імпорт (техніка і транспортні засоби, продовольство, продукція хімічної промисловості, сировина для металургійної промисловості) г.ч. з Великобританії (25,2%), Японії (9,6%), США (9,2%), Італії (6,1%), Німеччини (5,8%, 1997). Експорт (г.ч. нафта, нафтопродукти — 80% експорту, зріджений газ, добрива, сталь, цемент, креветки, перли) до Японії (49,7%), Сінгапуру (12%), Південної Кореї (9,4%), США (2,8%). У вартісному вираженні експорт в 2,5 рази перевищує імпорт.

За іншими даними [The Mining Journal Ltd 2002] дійсний ВВП зріс у 2000 р на 12%, у 2001 — на 5,8% (оцінка) і близько 5,9% після 2002 (оцінка). Зростання ВВП основується значною мірою на передбаченні зростання у виробництві і експорті природного газу. Осн. промисл. центр — Доха. У структурі ВВП головними є сфера послуг (50%) і промисловість (49%), на частку сільського господарства припадає бл. 1%.

Розвиваються такі нові галузі, як виробництво добрив, металургійна, цементна, нафтохімічна, хімічна і борошномельна промисловість. Більша частина промислових підприємств і сфери послуг належить державі, але обсяг приватних капіталовкладень у виробництво зростає. Сільське господарство розвинене слабко і включає кочове скотарство і вогнища землеробства та садівництва в оазисах. Тільки у північних районах, де ґрунтові води підходять близько до поверхні або виходять на неї, сформувалися невеликі ареали ґрунтів, придатних для землеробства. Вирощують овочі, фрукти, фініки, кукурудзу, просо. Одержують куряче м'ясо, яловичину, молочні продукти.

Населення займається також рибальством (ловлять тунця, макрель, сардину, ставриду і інш.) і видобутком перлів. Власне сільськогосподарське виробництво забезпечує лише бл. 10% потреб в продовольстві.

Оскільки Катар відчуває дефіцит прісної води, майже всі потреби в ній покриваються за рахунок опріснення морської води в промислових масштабах. Опріснювальні установки працюють за рахунок енергії, яку отримують від спалення природного газу.

У Катарі щорічно виробляється бл. 9 млрд кВт.год електроенергії при споживанні бл. 8,37 млрд.

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]