Економіка Замбії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Мідновидобувне підприємство, Кітве.

Замбія — аграрна країна з розвинутою гірничою промисловістю. Основа економіки — гірничодобувна та кольорова металургія. Основні галузі промисловості: гірнича (мідно- і кобальтодобувна) та переробна, текстильна, хімічна, конструкційних м-лів, мінер. добрив. Транспорт г.ч. автомобільний, частково — залізничний, повітряний, трубопровідний. Між Ндолою і портом Дар-ес-Салам в Танзанії функціонує нафтопровід. Міжнародні летовища є поблизу Лусаки і Ндоли.

За даними [Index of Economic Freedom, The Heritage Foundation, U.S.A. 2001]: ВВП — $ 3,7 млрд. Темп зростання ВВП — (- 2)%. ВВП на душу населення — $388. Прямі закордонні інвестиції — $ 113,5 млн. Імпорт — $ 1,6 млрд (г.ч. країни Півд. Африка — 52 %; Зімбабве — 7 %; Велика Британія — 6 %; Японія — 3 %). Експорт — $ 1,4 млрд (г.ч. Сауд. Аравія — 11,9 %; Японія — 11,5 %; Велика Британія — 10 %; Франція — 7,4 %). Основні статті експорту — мідь, кобальт і цинк, імпорту — машини і транспортне обладнання, нафта, хімічні продукти і продовольство.

У 1990-х роках в паливно-енергетичному балансі Замбії частка деревини становила 69 %, місцевого вугілля — 6 %, імпортної нафти — 11 %, ГЕС — 14 %. У 1990 було вироблено 7,8 млн кВт·год електроенергії, з них 19 % було експортовано в Зімбабве.

Промисловість[ред.ред. код]

Єдиною великою галуззю промисловості Замбії є збагачення руд і виплавка міді та інших металів електролітичним способом. У 1990 продукція обробної промисловості становила 43 % загального обсягу виробництва і в ній була зайнята сьома частина працездатного населення країни. У Замбії обробляють сільськогосподарську сировину, випускають напої, сигарети, тканини і одяг, хімічні продукти і пластмаси, папір і інш. У 1993 вартість продукції обробної галузі становила 477,3 млн дол., а в 1995—1286 млн дол.

У середині 1970-х років Замбія переживала глибокий спад в економіці, зумовлений тривалим зниженням цін на мідь на світовому ринку. Крім того, на початковій стадії негативно позначилося також порушення зовнішньоторговельних зв'язків через громадянську війну в сусідньою Південною Родезією (нині Зімбабве). Економіка стала нормалізуватися лише на початку 1990-х років.

Сільське господарство[ред.ред. код]

Сільське господарство — основне заняття 60 % населення країни. Переважає натуральне господарство. Приблизно половина продовольчих товарів постачається на внутрішній ринок декількома сотнями великих плантаційних господарств, які належать європейцям. Тільки тютюн прямує на експорт. Основні продовольчі культури — кукурудза, просо, сорго, рис, пшениця, маніок, соєві боби, соняшник, арахіс і цукрова тростина. Четверта частина потреб місцевої текстильної промисловості забезпечується за рахунок вирощеної в країні бавовни.

Товарне виробництво яловичини, свинини і м'яса домашніх птахів зосереджено на великих фермах. Продуктивність господарств африканських селян надто низька через відсталу агротехніку, малородючі ґрунти і часті посухи. Замбія вимушена витрачати невеликі резерви іноземної валюти на імпорт продовольства (г.ч. пшениці, кукурудзи, іншого зерна) для забезпечення потреб міського населення. Ввозяться також нафта і промислові товари.

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]