Животилівсько-вовчанська група

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Животилівсько-вовчанська група - археологічна група пам'яток мідної доби степу від Дністра до Дону.

Датується 3500—3000 роки до Р.Х..

Перші характерні пам'ятки знайдені у Посамар'я. Названа за колишнім козацьким селом у складі сучасного міста Новомосковськ Животилів Кут та знахідками у Вовчій.

Населення животилівсько-вовчанської групи продовжувало традиції нижньомихайлівської культури з сильним впливом фінальної фази трипільської культури та племен Північного Кавказу майкопської культури.

Носії животилівсько-вовчанської культурної групи рухалися із заходу (ареал городсько-касперівської/гордінештської групи на Дністрі) на схід.

Можливо, що саме носії животилівсько-вовчанської культурної групи були провідниками майкопських впливів на терени України.

Поховання[ред. | ред. код]

Животилівсько-вовчанські пам’ятки відомі за впускними похованнями до енеолітичних могил.

Померлих укладали у скорченому на боці стані, в супроводі пізньотрипільського посуду, глиняних статуеток животилівського типу, підвісок-гачків та дрібних прикрас. Водночас у цих комплексах трапляється також майкопський посуд. Такі поховання виявлено вздовж нижніх течій річок від Дністра до Дону.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Археологія України: Курс лекцій: Навч. посібник / Л. Л. Залізняк, О. П. Моця, В. М. Зубар, В. В. Отрощенко, К. Бунятян, Р. В. Терпиловський; за ред. Л. Л. Залізняка. — К.: Либідь, 2005. — 504 с. 966-06-0394-0.