Мар'янівська культура

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Артефакти Мар'янівської археологічної культури.

Мар'янівська культура — археологічна культура енеоліту, що була поширена на теренах Лісостепової України і Лівобережного Полісся. У 60-тих роках ХХ ст. датувалася XVIII — XII ст. до н. е., проте сучасні методи радіовуглецевого датування вказують на такий час існування цієї культури: 4100 — 3000 рр. до н. е. Мар'янівська культура була тісно пов'язана із Бондарихинською культурою і була нею поступово замінена.

Назва походить від поселень поблизу с. Мар'янівка на р. Сеймі, що були відкриті під час розкопок М. Я. Рудинського у 1930 році.

Характеристика культури[ред.ред. код]

Племена Мар'янівської культури вели досить осілий спосіб життя. Виявлено житла напівземлянкового типу. Вони були прямокутними за формою із вогнищем у центрі. Населення в основному займалося розведенням великої і дрібної рогатої худоби, свиней та землеробством.

Кераміка[ред.ред. код]

Кераміка Мар'янівської і Бондарихінської культур, відмінна від посуду сусідніх синхронних культур. В основному це горщики з широковідкритим горлом і невеликим плоским дном. Орнамент — з ямок різної форми, відбитків гребінцевого штампа чи відрізків так званого перевитого шнура часто покриває всю поверхню посуду. На мар'янівському посуді візерунок густіший, ямки здебільшого круглі, частіше зустрічаються гусеничний і гребінцевий штампи.

Джерела[ред.ред. код]

  • Енциклопедія історії України. — К. : Наукова думка, 2009. — Т. 6.
  • Винокур І. С., Телегін Д. Я., Археологія України. Тернопіль: Навчальна книга — Богдан, 2008. — 480 с.
  • Березанська С. С., Мар'янівсько-бондарихинська культура. В кн.: Археологія Української PCP. т. 1. К., 1971.
  • Березанская С. С., Памятники марьяновского типа. В кн.: Археология Украинской ССР, т. 1. К., 1985. (рос.)
  • Буйнов Ю. В., Новые данные о марьяновской культуре // Эпоха бронзы Доно-Донецкого региона: Материалы 5-го Украинско-Российского полевого археологического семинара. — Киев-Воронеж, 2001 г. — С.25-28. (рос.)

Посилання[ред.ред. код]