Усатівська культура

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Усатівська культура
Розташування Україна Україна, Румунія Румунія
Доба 3500-3000 рр. до РХ
CMNS: Усатівська культура на Вікісховищі
Артефакти усатівської культури в Аюдському археологічному музеї

Усатівська культура — археологічна культура мідної доби. Свою назву культура дістала від назви села Усатове в Одеській області України. Серед альтернативних назв: Коцофенська культура — від назви села Коцофень (рум. Coțofeni) в Румунії, Фолтештска культура — від назви міста Флорешти (рум. Floreşti) в Молдові.

Час культури — 2400—2000 pp. до Хр. (за іншими даними 3500-3000 рр. до Р. Х.).

Була поширена між Південним Бугом і Дунаєм на території південної України, Молдові і Румунії.

Пам'ятки культури[ред. | ред. код]

Пам'ятки типу Усатівської культури зосереджені на північно-західному узбережжі Чорного моря, переважно в Південній Україні і Молдавії, а також на нижньому Подністров'ї та Дністрово-Дунайському межиріччі. Своєрідні риси пам'яток Усатівської культури дають підставу деяким ученим вбачати в них самостійну археологічну культуру часів енеоліту.

Розкопи пізнього етапу трипільської культури, зроблені вперше 1921 археологом М. Болтенком біля села Усатове на Одещині. Розкопи провадилися й пізніше (останні в 1960-их pp.).

Поселення на Шкодовій горі[ред. | ред. код]

Один із усатівських курганів

Давнє поселення Усатівської культури розташоване на плато над Хаджибейським лиманом біля Одеси (Шкодова гора). Тут відкрито залишки споруд з кам'яних плит місцевого вапняку, вироби з кременю — ножі, проколки, скребла, вістря на стріли, а також вкладні до серпів і кам'яні зернотертки та кістки свійських тварин. З глиняних виробів — прясла для прядіння та намисто, уламки посуду, прикрашеного шнуровим орнаментом; зрідка тонкостінний посуд з добре відмуленої глини, розмальований брунатною та червоною фарбою. Цікаві глиняні культові вироби, жіночі статуетки, фігурки тварин.

Господарство культури[ред. | ред. код]

Основною господарською діяльністю в Усатівській культурі було скотарство (переважно вівці та велика рогата худоба, пізніше і коні). Хліборобство за Усатівської культури не відігравало значної ролі в господарстві. Розташування поселень Усатівської культури на узбережжі Чорного моря сприяло рибальству. Знайдено багато кісток сома і осетра, кам'яні грузила для сіток та кістяні рибальські гачки.

Поховання[ред. | ред. код]

Охоронна табличка усатівських курганів

Поблизу поселення Усатівської культури розкопано 18 курганів з кромлехами і два безкурганні могильники. Прикметною рисою обряду поховань було укладання померлих в ямах в скорченому стані на лівому боці. У центральних могилах під курганним насипом поховано родових ватажків. У похованнях знайдено мідні кинджали, сокири, шила, а також глиняний посуд.

Зв'язки культури[ред. | ред. код]

Було виявлено, що населення Усатівської культури втратило багато рис, притаманних попереднім фазам трипільської культури. Змінився характер житлобудівництва, мальованої кераміки, з'явилися кургани як поховальні споруди.

Знахідки в курганах мідних речей вказують на зв'язки з країнами Північного Кавказу та східного Середземномор'я, на існування обміну з балканськими сусідами та з носіями егейської і малоазійської культур. Значну ролю у зміні матеріальної і духовної культури пізньотрипільських племен Усатівської культури відіграли тісні зв'язки з чужими етнічно племенами Степової України і східних територій. Племена пізньоямної культури, які просувалися зі сходу на північний-захід Причорномор'я наприкінці III тисячоліття до Христа остаточно асимілювали усатівські племена.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Болтенко М., Раскопки Усатово Большекуяльницкого поля культурных остатков. Вісник Одеської комісії краєзнавства, ч. 2 — 3. О. 1925;
  • Лагодовська О., Усатівська культура та її місця в археологічному минулому України. Вісник АН УРСР, ч. 6, К., 1947; Лагодовська О. Пам'ятки Усатівського типу. Археологія, т. 8, 1953;
  • В.Г. Петренко. Усатовська культура // Енциклопедія історії України : у 10 т. / редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. ; Інститут історії України НАН України. — К. : Наук. думка, 2013. — Т. 10 : Т — Я. — С. 245. — 784 с. : іл. — ISBN 978-966-00-1359-9.
  • Лагодовська О., Пам'ятки Усатова-Большого Куяльника. Материалы по археологии Северного причерноморья. О., 1957; (рос.)
  • Патокова Е., Обряд погребений усатовских курганных могильников. Записки Одесского археологического общества. О., 1967; (рос.)
  • Збенович В., Позднетрипольские племена Северного Причерноморья. К., 1974. (рос.)
  • Пора-Леонович В., Раскопки курганов в окрестностях Одессы летом 1923 г.// Вісник Одеської комісії краєзнавства при ВУАН. — Ч. 2-3. — Одеса, 1925. (рос.)
  • Енциклопедія українознавства : Словникова частина : [в 11 т.] / Наукове товариство імені Шевченка ; гол. ред. проф., д-р Володимир Кубійович. — Париж ; Нью-Йорк : Молоде життя ; Львів ; Київ : Глобус, 1955—2003.