Лебедівська культура

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Лебедівська культура
Розташування Полісся, Чернігівська і Сумська області
Доба Бронзова доба
Час існування XI — перш. пол. VIII ст. до н.е.
Попередня культура Сосницька
Наступна культура Милоградська
Юхнівська
0059 Ukraine Bronze 6.png

Лебедівська культура — археологічна культура бронзової доби (XI — перш. пол. VIII ст. до н. е.). Є пізнім варіантом Сосницької культури.

Охоплювала Київське Подніпров'я, пониззя Прип'яті, межиріччя Десни та Сейму.

Поселення та могильники[ред. | ред. код]

Характерні невеликі поселення поблизу водоймищ, переважно у заплавах на дюнних підвищеннях (Козинці, Лебедівка, Гостомель). Житла наземні або заглиблені, прямокутної форми. Біля поселень розміщені могильники.

Поховання[ред. | ред. код]

Поховадьний обряд перепалених кісток, що зси­пали у неглибокі ямки або урни. Поруч із кістками знач­на кількість розбитого посуду і поламаних прикрас (Залісся, Богданівка, Погріби, Гостомель).

Вироби[ред. | ред. код]

Головні заняттями були землеробство і ско­тарство.

Керамічні вироби грубі, товстостінні, виготовлений із глини з домішкою піску, потовченого граніту та слюди. Переважають великі яйцеподібні гор­щики з маленьким дном, тюльпаноподібні посудини, банки. Бідні та одноманітні орнаменти – наколами, перлинами, рідше – шнуром і відбитком гребінки.

Бронзові знаряддя праці - кельти, ножі, шила; зброя - наконечники списів; прикраси - шпильки, кільця, підвіски. Знай­дено поодинокі залізні предмети. Численні вироби з кременю та каменю: серпи, зернотертки, вістря стріл.

Наслідком її подальшого розвитку стали культури підгірсько-милоград. кола. Етнічну приналежність племен Л. к. достовірно не з’ясовано:

Лебедівська культура виникла на основі сосницької культури[1] за значного впливу північних культур Волго-Камського сточища (поздняківської, приказанської та інших культур[2].

Лебедівська культура значно вплинула на формування милоградської, юхновської культур[3].

Етнічна приналежність носіїв культури остаточно не з'ясована, але ймовірно, це були індоєвропейці, споріднені як із прабалтами, так і з праслов’янами[2].

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела та література[ред. | ред. код]