Мальвазія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Виноград сорту Мальвазія

Мальвазія (Malvasia) — сімейство сортів винограду, поширених в середземноморському регіоні, обробляється в Італії, Іспанії, Португалії, Франції та Швейцарії, а також на острові Мадейра. Походить з Стародавньої Греції та був поширений на островах Егейського моря. Крім білих, в сімейство входять також червоні варіанти (мальвазія нера). Ягоди середнього періоду дозрівання, середнього розміру, округлі, покриті тонкою щільною шкірочкою золотисто-жовтого кольору з коричневими точками або плямами. Досить стійкий до грибкових захворювань.

Назви сортів по регіонах[ред. | ред. код]

  • Бурбуленк (Bourboulenc) і Клеретт (Clairette) — сорти, оброблювані в долині Рони.[1]
  • Верментіно (Vermentinu) — основний сорт білого винограду на Корсиці.[2]
  • Мальмсі (Malmsey) — під цією назвою Мальвазія обробляється на Мадейрі.

Вина з винограду сорту Мальвазія[ред. | ред. код]

Грецька Мальвазія[ред. | ред. код]

Пляшка мальвазії

Мальвазія (абомальмазія) — солодке лікерне грецьке вино з винограду з такою ж назвою. Виділяється незвичайним приємним солодким смаком і букетом. Виготовляється з ретельно відібраних ягід, які збираються в кілька прийомів, в міру дозрівання, причому вищий сорт цього вина, який має назву pigno, виходить легким пресуванням винограду, з якого після ще кількох пресувань, виготовляють інший сорт мальвазії — mosto.

Спершу мальвазією називався сорт грецького вина, який виготовляли біля міста Монемвасія (звідси й назва[1]) на узбережжі Лаконії. Пізніше його стали виготовляти на всьому півострові Пелопоннес, на Кіпрі, Криті, Самосі та інших грецьких островах Егейського моря. Починаючи з XVIII століття з'явилася тенденція поширювати цю назву на всі солодкі грецькі вина.

Мадера Мальвазія[ред. | ред. код]

Докладніше: Мадера

Мальвазія (Malvasia ) або Мальмсі (Malmsey) — найсолодший вид Мадери (кріпленого вина, що виготовляється на острові Мадейра). Мадера з такою назвою повинна не менш, ніж на 85 % виготовлятися з однойменного винограду.

Мальвазія на Русі[ред. | ред. код]

На Русі мальвазія з'явилася в X столітті, після хрещення, як один з церковних предметів — нею причащали в православному обряді. Тоді вона була дуже дорогою і поза церковних обрядів вживалася рідко. З часом імпорт цього вина збільшився, до того ж мальвазією почали вважати й солодкі вина, вироблені в Болгарії і Молдавії. Це значно знизило ціну і сприяло більш широкому вживанню цього вина.

В XVI столітті в Великому князівстві Литовському мальвазія вже вважалася одним з традиційних алкогольних напоїв, про це згадує Іван Мелешко у своєму виступі на сеймі.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Вино: Атлас світу = THE WORLD ATLAS OF WINE. Тисяча дев'ятсот сімдесят один / Х. Джонсон, Дж. Робінсон. — М. : Видавництво Жигульского, 2 003. — С. 107. — ISBN 5-93679-053-3.
  2. Вино: Найповніша енциклопедія = LAROUSSE / VUEFF +2002 / Пер. з фр. Е. Головіної. — М. : АСТ-ПРЕСС КНИГА, 2 007. — С. 203. — (Світова колекція) — ISBN 978-5-462-00713- 2.

Посилання[ред. | ред. код]