Гренаш

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
грона Ґренаш

Ґренаш (фр. Grenache) або (оригінально) Ґарнача (ісп. Garnacha) – червоний сорт винограду, підвид виду Виноград культурний (Vitis vinifera), один з найпоширеніших у світі винних сортів, джерело визначних вин французької долини Рони та іспанської Ріохи. Хоча назва Ґарнача є історично-оригінальною, французький варіант Ґренаш є сьогодні поширенішим у світі (як і сам виноград, який втратив свої позиції в Іспанії).

Походження[ред. | ред. код]

Ґренаш походить, скоріш за все, з півночі Іспанії, з провінції Арагон і був поширений за часів Арагонського королівства на південь Франції у регіон Руссійон, який знаходився у складі цього королівства до середини 17 сторіччя. Звідти сорт поширився на схід у Долину Рони, де зараз обіймає значні позиції у виноробстві.

Назва походить від поселення Вернацца (італ. Vernazza) у Лігурії в Італії. Є припущення, що цей сорт було виведено в Арагоні (можливо через це в іспанському регіоні Ла-Ріоха це вино називають ісп. tinta aragonesa - «арагонська тінта»). Відповідно до іншої гіпотези, цей сорт походить з Сардинії, де він називається італ. cannonau.

Агротехніка[ред. | ред. код]

Лози Ґренаш в Австралії

Лоза Ґренаш дуже сильна і товста, що робить сорт дуже пристосованим до зони впливу містралю та посушливих кліматичних умов півдня Франції та півночі Іспанії.

Ґренаш достигає пізно (пізніше за Каберне Совіньйон) та у спекотних кліматичних зонах має тенденцію набувати занадто багато цукру та втрачати ароматичні речовини ягід. Там де виноградарі штучно стримують ріст лози (деякі виноградники Іспанії та регіон Шатоньоф-дю-Пап), Ґренаш стає більш концентрованим, з виразними ароматами і танінами.

Гранітна галька Шатоньоф-дю-Пап і лози Ґренаш

Ґренаш дає найкращі результати у сенсі ароматів та якості вина на збіднілих сланцевих та гранітних ґрунтах з добрим дренажем.

Розповсюдження[ред. | ред. код]

Сьогодні Франція є домівкою найбільших світових насаджень Ґренаш. Це третій за площею виноградників сорт у Франції (після Мерло і Каріньян). Другою за площею виноградників для Ґренаш є його рідна Іспанія. Тим часом, наприкінці 20 сторіччя, Ґренаш набув неабиякої світової популярності та був за різними оцінками другим або третім сортом за обсягами нових насаджень.

Назви вина з Ґренаш: кат. garnatxo або garnatjo — «ґарна́чу» або «ґарна́джу» — в кумарці Марезма та у Північній Каталонії, кат. gironet — «жіроне́т» у валенсійській кумарці Маріна-Алта, кат. giró — «жіро́» на Мальорці, кат. lledoner — «лядуне́» у кумарках Баш-Ампурда та Алт-Ампурда, кат. granatxa — «ґрана́ча» у кумарці Пріурат, кат. vernatxa — «верна́ча» у кумарках Алт-Маестрат, Баш-Маестрат та у кумарках Ебрської баґарії, кат. negrella — «негре́лья» у м. Валенсія, кат. canonau — «кануна́у» у м. л'Алґе.

У каталанських країнах також вживаються назви garnatxa negra — «чорна ґарнача» та garnatxa del país — «місцева ґарнача».

Визначні регіони[ред. | ред. код]

Найкращими регіонами для Ґренаш є: - Долина Рони, райони Шатоньоф-дю-Пап, Кот-дю-Рон, де сорт зазвичай можна зустріти у купажних винах разом з Сіра. - Регіони Ріоха, Пріурат та Каталонія. Тут Ґренаш змішують з Темпранійо.

Інші регіони[ред. | ред. код]

За межами Європи помітні плантації Ґренаш можна зустріти в Австралії (Долина Макларен) та у Каліфорнії.

Стилі вина[ред. | ред. код]

рожеве вино з Ґренаш
досить рідкий приклад сортового французького вина з чистого Ґренаш

Сортовим винам з Ґренаш властиві ненасичений рубіновий колір, легкі таніни, низька кислотність, високі вміст алкоголю та інтенсивність ароматів. Традиційним партнером у купажних винах є Сіра, який додає таніни, кислотність та колір і таким чином балансує кінцевий продукт.

Завдяки своєму легкому забарвленню, Ґренаш використовують для виготовлення рожевих вин (визначними є французькі райони Тавель і Лірак, а також Каліфорнія).

Смакові та ароматичні характеристики:

Література[ред. | ред. код]