Опіумна війна (1967)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Опіумна війна (1967)
Дата 1967 р.
Місце Лаос
Результат Поразка Кхун Са

Опіумна війна 1967 (в радянській пресі називалася також Події на річці Меконг) - тристороннє зіткнення між збройними загонами, які контролювали видобуток і переробку опіуму в Золотому трикутнику на кордоні між М'янмою, Таїландом та Лаосом на річці Меконг.

Причини війни[ред. | ред. код]

Територія Золотого Трикутника була фактично непідконтрольна ніякому уряду. На бірманській території в штаті Шан йшла багаторічна громадянська війна з протистоянням численних угруповань. У Лаосі також велася затяжна громадянська війна, обтяжена втручанням США і В'єтнаму (див. Війна у В'єтнамі). Прикордонні території Таїланду контролювали партизанські армії і комуністи.

Втручання ЦРУ в регіон (в першу чергу в Лаос) викликало різке підвищення попиту на опіум і організацію мережі з транспортування опіуму, очищенню на героїнових заводах і відправлення в торговельні мережі Гонконгу і США. В таких обставинах повинні були обов'язково виникнути конфлікти, пов'язані з наркоторгівлею.

Учасники війни[ред. | ред. код]

З боку Лаосу в конфлікті взяв участь генерал Раттікон, що підтримує короля. Він скористався також послугами американської авіації.

З боку держави Шан в конфлікті брала участь армія, очолювана наркобароном Кун Са, який контролював територію в Бірмі і частково в Таїланді.

Кхун Са (праворуч) і австралійський журналіст Стівен Райс в джунглях Бірми. Квітень 1988

Третьою стороною конфлікту була армія Гоміньдану, витіснена з Китаю після революції 1949, розташувалася в Бірмі і також пов'язана з вирощуванням і збутом опіуму.

Хід подій[ред. | ред. код]

Конфлікт виник внаслідок того, що Кун Са вирішив змінити домовленості з героїновими заводами. Це було пов'язано також із затяжним конфліктом з Гоміньданом, який оголосив ембарго на опіум Кун Са і його армії і блокував дороги. Кун Са був змушений перенаправляти опіум в Лаос.

Величезний караван з урожаєм довжиною в десятки кілометрів, збирався звідусіль, і прямував у бік героїнового заводу в Лаосі. Лаоський генерал Раттікон зупинив караван і конфіскував значну частину товару, транспортувавши його за допомогою американських літаків в глибину країни. З іншого боку підійшли загони Гоміньдану. Біля Бан Кхвану в Лаосі виникла тристороння битва.

В результаті битви Кун Са зазнав великих втрат, і значною мірою втратив свої позиції в регіоні, а війська Гоміньдану зміцнилися. Надалі Кун Са був заарештований бірманськими військами.

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]