Війна на захист республіки

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Війна на захист республіки
Дата1915—1916
МісцеКитай
Результат Поразка Китайської імперії
Сторони
Китайська імперія
Джахрія
Сідаотан
Армія республіки
Гелаохой
Командувачі
Юань Шикай
Ян Цзенсінь
Ма Фусін
Сунь Ятсен
Тан Цзіяо
Цай Е
Лі Лецзюнь
Чень Цімей
Сили
Бейянська армія 20 000

Війна на захист республіки (спрощ.: 护国战争; кит. трад.: 護國戰爭; піньїнь: Hù guó zhànzhēng) — громадянська війна, що тривала в Китаї в 1915—1916 роках. Її причиною стало самопроголошення Юань Шикая імператором. За три роки до того припинила своє існування імперія Цін і була заснована Китайська Республіка. Після самопроголошення військові командири Тан Цзіяо, Цай Е і Лі Лецзюнь проголосили незалежність провінції Юньнань і відрядили війська проти Юань Шикая. В битвах армія Юаня зазнала кількох поразок, через що декілька південних провінцій також проголосили незалежність. Під таким тиском Юань Шикай був змушений зректись і за кілька місяців помер.

Передумови[ред. | ред. код]

Після того, як Юань Шикай 1913 року спланував убивство Сун Цзяоженя, голова Гоміньдану Сунь Ятсен оголосив Другу революцію, що зазнала поразки. Тоді Сунь Ятсену довелось тікати до Японії, а Гоміньдан було оголошено поза законом. Від серпня 1915 року прибічники Юань Шикая почали вимагати реставрації монархії. 12 грудня того ж року Юань Шикай став імператором Китайської імперії.

Перебіг подій[ред. | ред. код]

25 грудня юньнаньські генерали Цай Е й Тан Цзіяо проголосили незалежність провінції. Вони створили Армію республіки та відрядили її на війну з Юань Шикаєм. У Шанхаї до спроби антиурядового повстання вдався один із засновників Гоміньдану Чень Цімей. Юань відрядив 80 тисяч осіб на атаку Юньнаня, втім його війська зазнали значної поразки в провінції Сичуань. У лютому-березні 1916 року Ґуйчжоу й Гуансі також оголосили про свою незалежність; їхньому прикладу наслідували провінції Гуандун, Шаньдун, Хунань, Шаньсі, Цзянсі та Цзянсу. Суперечності з'явились навіть в уряді, що перебував у Пекіні. Зіштовхнувшись із таким тиском, Юань Шикай був змушений зректись 22 березня 1916 року. Після того провінції, що відокремились, увійшли знову до складу країни.

Наслідки[ред. | ред. код]

Війна стала початком розділення півночі та півдня країни після проголошення Китайської Республіки. Юань Шикай був законним президентом, однак його спробі стати імператором завадили мілітаристи з південних провінцій. Навіть після реставрації республіки Бейянський уряд більше не міг їх контролювати. Після смерті Юань Шикая він цілковито втратив контроль, і почалась внутрішня боротьба між представниками клік. Тим часом Сунь Ятсен установив у Гуанчжоу військовий уряд, що призвело до виникнення Руху на захист Конституції.

Боротьба клік тривала до Північного походу та війни центральних рівнин, коли Чан Кайші об'єднав Китай перед початком Другої японсько-китайської війни

Джерела[ред. | ред. код]

  • 谢本书. 護國運動史. — 贵州人民出版社, 1984. — 436 p.