Лапландська війна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Лапландська війна
Друга світова війна
Ivalontuhottuakylaa.jpg
Дата вересень 1944 - квітень 1945
Місце Лапландія, Фінляндія
Причина Умови Московського перемир'я
Результат Перемога Фінляндії
Противники
Фінляндія Фінляндія Третій Рейх Німеччина
Командувачі
Фінляндія Ялмар Сііласвуо Третій Рейх Лотар Рендуліч
Сили сторін
60 000 200 000
Військові втрати
774 загинуло
3 000 поранено
262 зникнули безвісти
950 загинуло
2 000 поранено
1 300 потрапило в полон
Загальні втрати
{{{Загальні втрати}}}
Місце перших пострілів Лапландської війни

Лапландська війна (фін. Lapin sota) військові дії між Фінляндією і Німеччиною у вересні 1944 — квітні 1945 року. Назва дана за північною фінською провінцією Лапландія.

Передумови до конфлікту[ред.ред. код]

Ще влітку 1943 року німецьке верховне командування почало будувати плани на випадок можливого сепаратного мирного договору між Фінляндією і СРСР. Планувалося зосередити угрупування військ на півночі Фінляндії для оборони нікелевих шахт в районі Петсамо і селище Колосйокі (нині селище Нікель в Мурманській області). Протягом зими 1943–1944 років німці поліпшили дороги між північними районами Норвегії і Фінляндії з обширним використанням праці військовополонених (багато хто з них був захоплений в південній Європі і все ще були одягнені в літню форму; були великі жертви), і розмістили тут свої склади. Таким чином, коли у вересні 1944 року Фінляндія уклала мир з Радянським Союзом, німці були до цього добре підготовлені.

Бойові дії[ред.ред. код]

У внутрішній Фінляндії німецьких військ практично не було. Вермахт був представлений в основному в районі Заполяр'я і у вигляді авіації на фронті. Відразу після виходу Фінляндії з війни, деякі чини вермахту і фінські армійські офіцери пробували організувати відносно мирну евакуацію солдатів. Бої почалися після того, як фіни почали виконувати радянську вимогу видворити німецькі війська з Фінляндії. Фіни опинилися, таким чином, в ситуації, в якій вже побували Італія і Румунія, які після переходу на сторону союзників були вимушені своїми силами добиватися звільнення своєї території від німецьких військ. Завдання фінів було ускладнене вимогою СРСР демобілізувати основну частину фінської армії.

Німецький флот в ході операції Танне Ост (нім. Tanne Ost, «Східна ялина») безуспішно спробував захопити острів Гогланд (фін. suursaari) 15 вересня 1944 року в Фінській затоці, хоча після виходу Червоної Армії до південного побережжя Балтики це втрачало навіть тактичний сенс. Вже 19 вересня Гітлер віддав наказ відступити з Естонії.


Бойовими діями проти німецьких військ керував фінський генерал Ялмар Сііласвуо. У жовтні-листопаді 1944 року він вигнав німецькі війська з більшої частини північної Фінляндії. Німецькі сили під командуванням генерала Лотара Рендуліча спустошили обширні області північної Фінляндії, використовуючи тактику випаленої землі. Більш ніж третину житлового фонду було зруйновано, а місто Рованіємі було зруйноване вщент.

Останні німецькі загони покинули територію Фінляндії в квітні 1945 року.

Результати[ред.ред. код]

Крім втрат власності, оцінених приблизно в 300 мільйонів доларів США (за курсом 1945 року), приблизно 100 000 жителів стали біженцями, що додалося до проблем післявоєнної реконструкції.

Після того, як війна закінчилася, союзники засудили Рендуліча за військові злочини до 20 років в'язниці.

До цього періоду відноситься поява у фінському календарі таких пам'ятних дат, як і Національний день ветеранів.

Див. також[ред.ред. код]

Відео[ред.ред. код]

  • Документальний фільм про Лапландську війну: I, II, III, IV(рос.)


Війна Це незавершена стаття про війну.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.