Перша громадянська війна в Ліберії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Перша громадянська війна в Ліберії
Громадянська війна в Ліберії
Дата: 1989-1996
Місце: Ліберія
Результат: Перемога NPFL
Сторони
Flag of Liberia.svg Збройні сили Ліберії
Flag of Liberia.svg ULIMO ЕКОВАС
Національний патріотичний фронт Ліберії (NPFL) Незалежний національний патріотичний фронт Ліберії (INPFL)
Командувачі
Flag of Liberia.svg Самуель Дое Чарлз Тейлор Прінс Джонсон[en]
Втрати
100,000[1] — 220,000 загиблими[2]

Перша громадянська війна в Ліберії (англ. First Liberian Civil War) — внутрішній конфлікт у Ліберії в 1989–1996 роках, в ході якого загинуло понад 200 000 осіб. Конфлікт був вирішений тільки після втручання ООН і ЕКОВАС.

Самуель Дое здійснив в 1980 році державний переворот, який повалив законно обраний уряд, а в 1985 році провів вибори, які багато хто визнав сфальсифікованими. Після цього колишній військовий і член уряду Чарлз Тейлор вторгся зі своїми прихильниками в країну в грудні 1989 року з території держави Кот-д'Івуар, щоб почати збройне повстання з метою повалення режиму Дое. Під час громадянської війни сформувалося дві фракції, які протистояли режиму: ті, хто підтримували Тейлора і ті, хто підтримували його колишнього солдата, а потім лідера Національно-патріотичного фронту Ліберії (NPFL) Прінса Джонсона[en]. Джонсон першим взяв Монровію, столицю країни, і стратив Дое, в той час як урядова армія, армія Тейлора і його армія потім почали битву за контроль над столицею.

Переговори про мир за міжнародним посередництвом призвели до припинення вогню в 1995 році, яке було порушене наступного року, до підписання остаточної мирної угоди і проведення нових загальних виборів в 1997 році. На них у липні 1997 року Тейлор був обраний президентом країни. Але мир тривав недовго, і в 1999 році почалася Друга громадянська війна.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Edgerton, Robert B, Africa's armies: from honor to infamy: a history from 1791 to the present (2002)
  2. http://www.scaruffi.com/politics/massacre.html (англ.)

Посилання[ред. | ред. код]