Перша громадянська війна в Ліберії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Перша громадянська війна в Ліберії
Громадянська війна в Ліберії
Дата: 1989-1996
Місце: Ліберія
Результат: Перемога NPFL
Сторони
Збройні сили Ліберії
ULIMO ЕКОВАС
Національний патріотичний фронт Ліберії (NPFL) Незалежний національний патріотичний фронт Ліберії (INPFL)
Командувачі
Самуель Дое Чарлз Тейлор Прінс Джонсон[en]
Втрати
100,000[1] — 220,000 загиблими[2]

Перша громадянська війна в Ліберії (англ. First Liberian Civil War) — внутрішній конфлікт у Ліберії в 1989–1996 роках, в ході якого загинуло понад 200 000 осіб. Конфлікт був вирішений тільки після втручання ООН і ЕКОВАС.

Самуель Дое здійснив в 1980 році державний переворот, який повалив законно обраний уряд, а в 1985 році провів вибори, які багато хто визнав сфальсифікованими. Після цього колишній військовий і член уряду Чарлз Тейлор вторгся зі своїми прихильниками в країну в грудні 1989 року з території держави Кот-д'Івуар, щоб почати збройне повстання з метою повалення режиму Дое. Під час громадянської війни сформувалося дві фракції, які протистояли режиму: ті, хто підтримували Тейлора і ті, хто підтримували його колишнього солдата, а потім лідера Національно-патріотичного фронту Ліберії (NPFL) Прінса Джонсона[en]. Джонсон першим взяв Монровію, столицю країни, і стратив Дое, в той час як урядова армія, армія Тейлора і його армія потім почали битву за контроль над столицею.

Переговори про мир за міжнародним посередництвом призвели до припинення вогню в 1995 році, яке було порушене наступного року, до підписання остаточної мирної угоди і проведення нових загальних виборів в 1997 році. На них у липні 1997 року Тейлор був обраний президентом країни. Але мир тривав недовго, і в 1999 році почалася Друга громадянська війна.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Edgerton, Robert B, Africa's armies: from honor to infamy: a history from 1791 to the present (2002)
  2. http://www.scaruffi.com/politics/massacre.html (англ.)

Посилання[ред. | ред. код]