Індіанські війни

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Індіанські війни
American Indian Wars
Війни і битви з індіанцями Північної Америки
Колоніальна історія США
Cavalry and Indians.JPG
Кіннота США переслідує індіанців (кольорова літографія 1899 року)
Дата: 1609  — 1924 (з перервами)
Місце: Північна Америка
Привід: Колонізація американських земель європейськими, в першу чергу британськими, пізніше американськими поселенцями:
Результат: Політична та військова перемога США
Вигнання корінного населення з місць проживання
Масове скорочення корінного населення
Депортація та примусова асиміляція корінних племен
Заснування в сучасних кордонах США та Канади системи резервацій для аборигенів Америки
Територіальні зміни: США та Канада
Сторони
 Іспанська імперія
 Королівство Франція
Нідерланди Нідерландська імперія
Шведська імперія
Данія Данська імперія
 Португалія
Flag of Great Britain (1707-1800).svg Колоніальна Америка (1622—1776)
Grand Union Flag.svg Тринадцять колоній (1776—1783)
Flag of the United States (1777-1795).svg США (1783—1918)
Flag of the Confederate States of America (March 4, 1865).svg Конфедеративні Штати Америки (1861—1865)
Індіанські племена:
*Flag of the Iroquois Confederacy.svg Ірокези
* Flag of the Cherokee Nation.svg Чірокі
* Ленапе
* Катоба
* Онайда
* Тускарора
Втрати
Військові втрати:
Військові втрати:
Індіанські війни на захід від Міссісіпі

Американські індіа́нські ві́йни (англ. American Indian Wars) — використовувана у військово-історичній літературі назва серії збройних конфліктів, що відбувалися на території Північної Америки протягом XVII-XX століть в період колонізації Америки. Війни американських індіанців, також відомі як Американські прикордонні війни, війни Першої націй у Канаді (фр. Guerres des Premières Nations) та Індійські війни — це серія війн, що велися європейськими урядами та колоністами, а пізніше урядами США та Канади, а також американськими та канадськими поселенцями проти різних племен американських індіанців та Першої нації. Ці конфлікти відбувалися в Північній Америці з часів перших колоніальних поселень у XVII столітті до початку XX століття. Індіанські війни були наслідком найрізноманітніших факторів. У ході протиборства із супротивниками європейські держави та їхні колонії залучали до ведення бойових дій союзні індіанські племена, які допомагали їм вести війну проти колоніальних поселень протилежної сторони. Після Американської революції багато конфліктів перетворилися на локальні і відбувалися в межах окремих штатів або регіонів і часто причиною були суперечки щодо використання земель; деякі конфлікти супроводжувалися масовими репресіями проти мирного населення.

Після 1780 року, в міру поступового просування поселенців на захід по Північній Америці, збройні конфлікти збільшувались у розмірах, тривалості та інтенсивності протистояння між поселенцями та різними племенами індіанців та першої нації. Кульмінація настала у війні 1812 року, коли великі індійські коаліції на Середньому Заході та Півдні виступили єдиним фронтом проти США, але зазнали поразки. Конфлікти з поселенцями ставали набагато рідше і зазвичай вирішувались за договором, часто шляхом продажу або обміну територією між федеральним урядом та певними племенами. Закон про переселення індіанців 1830 року дозволив американському уряду забезпечити вивезення індіанців зі сходу від річки Міссісіпі до Індійської території на захід від американських кордонів, зокрема багато було переселено до території Оклахоми.

Історія[ред. | ред. код]

Колоніальний період[ред. | ред. код]

З початку колонізації Нового світу представниками європейських націй індіанці вкрай агресивно реагували на появу на своїх землях «білих прибульців». Однак наприкінці XVI — початку XVII століть біле населення було нечисленним і мешкало переважно в низці ізольованих поселень-фортець. Індіанці ж часто самі ініціювали напади на ці поселення-фортеці, намагаючись у такий агресивний спосіб вигнати чужинців зі своїх земель або взагалі знищити їх на своїх територіях. У ході колонізації Північної Америки, яку проводили англійські, французькі, іспанські, голландські, данські та шведські поселенці, європейцям протистояли чисельні індіанські племена, тому бойові дії велися не лише європейцями проти власно індіанців, а за їхнім сприянням індіанцями проти інших індіанських племен. Білі нападали на індіанців переважно, щоб убезпечити себе від постійних набігів, одночасно захоплюючи нові земельні території, та розширюючи свій життєвий простір. Унаслідок таких подій спалахнула безліч конфліктів, найбільш відомі з яких Джеймстаунська різанина (1622), Пекотська війна (1637), боброві війни (1640—1701), англо-похатанські війни (1610—1614, 1622—1632, 1644—1646), війна Короля Філіпа (1675—1676), а XVIII століття ознаменувалося Тускарорською війною (1711—1715), Ямашинською війною (1715—1717), франко-індіанською війною (1754—1763), повстанням Понтіака (1763—1766) і іншими локальними битвами і конфліктівами за участю корінного населення Північної Америки.

Загалом у XVII—XVIII століттях у Північній Америці відбувалися наступні війни за участю індіанців:

У декількох випадках конфлікти стали віддзеркаленням протистояння європейських держав на континенті, коли індійські племена вступали у воєнні дії, приєднуючись до однієї з ворогуючої сторін з міркувань захисту своїх власних, переважно торговельних інтересів. Різні племена воювали з кожної сторони у війні короля Вільгельма, війні королеви Анни, війні Даммера, війні короля Джорджа та французько-індійській війнах, об'єднуючись з британськими або французькими колоністами, виходячи з власних міркувань.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Джерела та література[ред. | ред. код]

  • Named Campaigns — Indian Wars — центр воєнної історії армії США
  • Remini, Robert V. Andrew Jackson and his Indian Wars. New York: Viking, 2001. ISBN 0-670-91025-2. (англ.)
  • Richter, Daniel K. Facing East from Indian Country: A Native History of Early America. Cambridge, Massachusetts: Harvard University Press, 2001. ISBN 0-674-00638-0. (англ.)
  • Thornton, Russell. American Indian Holocaust and Survival: A Population History Since 1492. Oklahoma City: University of Oklahoma Press, 1987. ISBN 0-8061-2220-X. (англ.)
  • Utley, Robert M., and Wilcomb E. Washburn. 'Indian Wars. Boston: Houghton Mifflin, 1977, revised 1987. ISBN 0-8281-0202-3. (англ.)
  • Yenne, Bill. Indian Wars: The Campaign for the American West. Yardley, PA: Westholme, 2005. ISBN 1-59416-016-3. (англ.)

Примітки[ред. | ред. код]