Православна церква Америки

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Православна церква в Америці

Pravoslavná církev Ameriky.jpg
St Nicholas Wash DC1.jpg
собор св.Миколая в Вашингтоні
Засновники рівноап. Кирило і Мефодій
Дата заснування 1924
Самостійність проголошена 1970
Центр Вашингтон
Кафедральний собор  США
 Канада
Основна юрисдикція Flag of the United States.svg США
Церковний календар новоюліанський[1] (переважно)
Єпархій 12
Навчальних закладів 4
Монастирів 8
Парафій близько 650[2]
Офіційний сайт www.oca.org

Православна церква в Америці (англ. Orthodox Church in America, неофіційно Американська православна церква) — православна церква російської еміграції, що охоплює території Сполучених штатів Америки та Канади.

Автокефалія неканонічно надана Російською православною церквою у 1970 і є частково визнана декількома церквами. Автокефалія не визнається Константинопольським Патріархатом, Олександрійською, Антіохійською, Єрусалимською, Румунською, Кіпрською, Елладською і Албанською церквами, однак визнається вищезгаданими Церквами як самокерована частина Російської Православної Церкви, чиє апостольське спадкоємство не оскаржуються.

Очолює напіввизнану Церкву Блаженійший Архієпископ Вашингтонський, Митрополит всієї Америки та Канади Тихон (в миру Марк Молард).

Історія[ред. | ред. код]

Поширення православ'я на півночі американського континенту пов'язане з іменами валаамських ченців, що прибули на о. Кадьяк у 1794 р. Один з них — старець Герман, який віддав місіонерству понад сорок років свого життя, вшановується як святий Герман Аляскинський.

Перша єпархія на землях Америки була заснована 1840 р. її розвиток пов'язаний з ім'ям єпископа Камчатського, Курильського й Алеутського Інокентія, майбутнього митрополита Московського. Після продажу Росією Аляски (1867 р.) обидві держави визнали юрисдикцію Російської православної церкви (РПЦ) над тамтешніми парафіями та церковними закладами. Перші православні парафії на території США виникли у 60-ті роки XIX ст. Зміцнення православ'я пов'язане з міграцією населення з європейської частини Російської імперії.

У 18981907 роках Американську єпархію очолював майбутній Московський патріарх Тихон. Вже тоді постало питання про значне розширення її автономії.

Після 1917 року православні церковні структури в Америці стали предметом суперечок між РПЦ та Вселенським патріархом Мелентієм IV, який намагався підкорити собі всі православні церкви діаспори. Однак, згідно з рішеннями Всеамериканського собору в Детройті (1924 p.), на основі колишньої американської єпархії було створено Тимчасовий митрополичий округ. Самоуправління за рішенням собору надавалося тимчасово до нормалізації церковного життя в Росії, де в той час панували радянські репресії проти церкви. Головою митрополію був обраний митрополит Платон (Рождественський).

В тому же 1924 році патріарх Тихон прийняв рішення про відсторонення митрополита Платона (Рождественського). Проте останній рішенню не підкорився. З цього моменту Тимчасовий митрополичий округ в Америці продовжував діяти поза спілкуванням зі структурою церкви, що залишилась в СРСР. В 1933 Московський патріархат створює свій екзархат в Америці, який працював паралельно з Тимчасовою митрополію на чолі з митрополитом Платоном (Рождественським). Екзархат проіснував до 1970, в якому увійшов до створеною Православної церкви в Америці.

Паралельно з Тимчасовим митрополичим округом в Америці та екзархатом Московського патріархату в 30-ті роки XX ст. у США сформувалась єпархія Зарубіжної церкви (РПЦЗ). З 1933 до 1946 американська митрополія на правах автономії входила у склад РПЦЗ.

Після відновлення патріархату в СРСР в 1943 серед віруючих Тимчасової митрополії посилились настрої за відновлення спілкування з патріархом в Москві. В 1946 з цього приводу був скликаний 7-й Всеамериканський собор. За його рішенням митрополія запропонувала Московському патріархату прийняти її до своїх лав за умов збереження автономії, яка фактично склалася на цей час. Також було вирішено вийти з лав РПЦЗ. Перемовини йшли до 1947, але згоди досягнуто не було.

Перемовини між митрополією та РПЦ відновились у 1960-х. В 1970 РПЦ відновила спілкування з Північноамериканською єпархією та зняла заборону з її ієрархів. Американській церкві була дарована автокефалія. За рішенням свого першого собору в жовтні 1970 Американська церква отримала назву Православної церкви в Америці.

З другої половини 20 сторіччя церква поступово американізується. Якщо спочатку головними прихожанами були вихідці з Російської імперії та СРСР (росіяни, українці, білоруси), то згодом серед прихожан з'являється все більше представників інших народів Америки. З цієї причини поступово головною мовою церкви стає англійська.

Сьогодні[ред. | ред. код]

Нині автокефальна православна церква в Америці має понад 500 парафій, 19 монастирів, 11 єпископів та 550 священиків. Глава церкви має титул Блаженнійшого Архієпископа Нью-Йоркського, Митрополита всієї Америки і Канади. Його резиденція — в Нью-Йорку. Офіційний орган — газета «Православна Церква».

Мова богослужінь переважно англійська, також застосовуються церковнослов'янська та іспанська.

Існують три семінарії: Свято-Володимирська (м. Крествуд, штат Нью-Йорк), Свято-Германівська (м. Кадьяк, штат Аляска), Свято-Тихонівська (Саут-Кейнан, штат Пенсильванія). Деканом Свято-Володимирською семінарії з 1962 по 1983 був протопресвітер Олександр Шмеман.

Канонічна ситуація Церкви[ред. | ред. код]

Автокефалія Американської Церкви визнана Російською Православною Церквою, Грузинською Православною Церквою, Болгарською Православною Церквою, Польською Автокефальною Православною Церквою та Православною Церквою Чехії та Словаччини[3]. Антіохійський патріархат та Румунська православна церква не висловили чіткої позиції з цього приводу[4]. Постійним противником автокефалії OCA залишається Константинополітанський патріархат, який до 1990 року не підтримував жодного контакту з американською церквою[4]. На думку константинопольських патріархів, лише цей патріарх має право створювати автокефальні церкви на територіях, які традиційно не є православними.[5]

Переговори, спрямовані на регулювання двосторонніх відносин, велися між Константинопольським патріархатом та Церквою в Америці у 1990—1991 рр. Під час взаємних візитів ієрархів: патріарха Димитрія та митрополита Феодосія. У 1994 році під час засідання єпископів усіх юрисдикцій, що діють на американському континенті в Лігоньє, єпископи структур, підпорядковані Константинопольському патріарху, заявили про готовність співпрацювати з ієрархією OCA для побудови однієї церкви в США та Канаді. Попри це, офіційна позиція патріархату не змінилася.[3]

Інші церкви, хоча вони офіційно не визнають канонічну природу ПЦА, на практиці вони підтримують регулярні контакти[6] . Ця церква бере участь у всеправославних конференціях, однак через відсутність загального визнання вона не може брати участь у всеправославному діалозі з іншими конфесіями[7]. Хоча статус ПЦА викликає сумніви, подібні застереження не стосуються дійсності його таїнств та статусу індивідуального духовенства.[8]

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]