Абсент

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Келих абсенту

Абсе́нт або полині́вкаспиртний напій, виготовлений з екстракту гіркого полину (Artemisia absinthium). Міцність напою — 40-70%.

Як і інші спиртні напої, абсент був відомий як лікувальний засіб ще за півтори тисячі років до Нової Ери в Єгипті. Гіппократ призначав цей напій для лікування жовтухи, анемії, ревматизму. З часом абсент став напоєм, який вживали Мопассан, Ван Гог, Рембо, Едгар По, Аполлінер, Оскар Уайльд, Пікассо, Поль Верлен (називаючи його зеленим вогнем, який допомагає створювати в уяві поетичні образи). Згодом абсент заборонили, бо лікарі зрозуміли, що до складу напою входить туйон — сильний наркотик, що викликає запаморочення, галюцинації, зниження розумової активності. Сьогодні легально абсент виготовляють у Чехії, Іспанії та Андоррі.

Способи вживання[ред. | ред. код]

Французький (класичний) спосіб полягає в тому, що зверху на келих, наповнений абсентом, кладуть спеціальну ложку з отворами, на якій знаходиться шматочок цукру. Перед тим як випити напій, на шматок цукру ллють крижану воду до того моменту, поки абсент не помутніє (цей ефект у Франції називають «Louche»). Вода осаджує ефірні олії, що містяться в абсенті, тому випити його буде простіше. Крім того, вважають, що солодка вода збільшує вплив туйона, однак це не доведено науково. Абсент з водою радять розбавляти у співвідношенні 1:5 (одна частина абсенту і п'ять частин води). Такий спосіб підготовки напою вважають не менш захопливим, ніж власне його вживання[1].

Заяви щодо отруєння абсентом[ред. | ред. код]

Пристрасть до абсенту дорого коштувала споживачам, бо ті, мовляв, божеволіли і не мали дітей. Тривогу здійняли лікарі, бо вірили, що полин гіркий — отрута. Уряд Франції, як і всі бюрократи, відреагував просто — підняттям ціни на абсент. Лихові, підвищення цін не зарадило. Війна лікарів з урядом тривала декілька десятиліть, також і через шалений спротив виробників абсенту і торгівців. Заборони домоглися лише на початку XX ст. Абсент припинила виробляти Бельгія, що у 1905 р. суворо заборонила виробництво і продаж отруйного напою. За нею заборонили абсент Італія, США, Швейцарія та інші. Франція здалася майже останньою — і заборону ввели там 1915 року.

Виробництво вермутів і абсенту відновили наприкінці XX століття, але з очищенням (до 10 мг/кг туйону). Попри заяви про отруєння абсентом, немає жодних доказів, що він небезпечніший за інші алкогольні напої. Його психоактивні властивості, крім тих, що й від алкоголю, були надто перебільшені.[2]

Тема абсенту у Пікассо[ред. | ред. код]

Тема людської самотності й спустошеності у великих містах дуже зачіпала молодого Пікассо. Він важко пробивався до визнання і на власні очі бачив п'яничок і невдах, жебраків і самогубців, повій і ділків-бізнесменів, небайдужих лише до грошей. Бідних було вдосталь і в Іспанії. Але там ще не було бідняцьких нетрів, болючої рани і біди теперішніх мегаполісів. Нетрища, Пікассо побачив в Парижі на початку XX століття і уважно придивлявся до їх мешканців.

Тему мешканців міських нетрів і їх збляклого життя розвинено у цілій низці його картин — «Побачення» 1900 р., «Старий єврей з онуком» 1903 р., «Сліпий гітарист» 1903 р., «Беззахисні мати й дитина» 1903 р. А одне полотно, є справжнім продовженням теми Едґара Деґи — це «Прихильниця абсенту», 1901 р., Ермітаж.

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]