15-й реактивний артилерійський полк (Україна)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
15-й окремий реактивний артилерійський полк
15 РеАП.png
Нарукавний знак полку
На службі 6 серпня 1942
Країна  Україна
Вид Emblem of the Ukrainian Ground Forces.svg Сухопутні війська
Тип БЕ РВТА (2016).png Ракетні війська та артилерія
Роль реактивна артилерія
Чисельність полк
Гарнізон/Штаб вул. Трускавецька, 64, м. Дрогобич
Оснащення 9К58 «Смерч»
Війни/битви

Друга світова війна
Російсько-українська війна

Почесні найменування «Київський»
Командування
Поточний
командувач
полковник
Григорій Дем'янчик

Commons-logo.svg 15-й реактивний артилерійський полк (Україна) у Вікісховищі

15-й реактивний артилерійський Київський полк (15 ОРеАП, в/ч А1546) — формування артилерійських військ у складі Сухопутних військ Збройних сил України. Полк перебуває у прямому підпорядкуванні командування Сухопутних військ. Місце дислокації — м. Дрогобич, Львівська обл.

Історія полку[ред. | ред. код]

Історія перейменувань[ред. | ред. код]

6 серпня 1942 року — у Москві на базі 391-го, 392-го та 393-го окремих гвардійських мінометних дивізіонів сформовано 98-й мінометний полк.

Березень 1948 року — 98-й мінометний полк переформовано в 146-й мінометний дивізіон.

У 1948 році дивізіон розформовано, особовий склад переведено до 13-ї реактивно-мінометної бригади 26-ї артилерійської дивізії.

1 грудня 1989 року — 13-та реактивно-мінометна бригада переформована в 337-му гвардійську реактивно-артилерійську бригаду.

24 серпня 1991 року — 337-ма реактивна артилерійська бригада підпорядкована Верховній раді України.

12 грудня 1991 року — 337 реактивна артилерійська бригада включена у склад Збройних Сил України із збереженням почесних найменувань, орденів, місця дислокації.

19 січня 1992 року — особовий склад 337-ї реактивної артилерійської бригади склав присягу на вірність народу України.

20 серпня 2003 року — на базі 337-ї гвардійської артилерійської бригади сформовано 15-й полк реактивної артилерії.

Участь у Другій світовій війні[ред. | ред. код]

Під час Другої світової війни полк брав участь у боях у складі 60-ї армії. 12 вересня 1942 року частина почала бойові дії на Воронезькому фронті. В січні 1943 року полк взяв участь у прориві оборони німців на річці Дон, південніше міста Воронеж, з лютого 1943 року брав участь в боях за місто Курськ. Частина відіграла не останню роль у визволенні від німців Києва, Львова, Шепетівки, Тернополя.

У незалежній Україні[ред. | ред. код]

За роки незалежності України особовий склад частини брав участь у багатьох військових навчаннях, де демонстрував високий рівень бойової підготовки.

У 1998 році перший реактивно-артилерійський дивізіон «Смерч» 337-ї реактивної артилерійської бригади здійснював бойові пуски на військовому полігоні «Чауда». За виконання вогневих завдань дивізіон отримав оцінку «добре».

У 2003 році бойову підготовку 15-го реактивного полку було визнано найкращою серед військових колективів Західного оперативного командування у 2003 році та нагороджено перехідним вимпелом Західного оперативного командування.

У 20052006 роках третій реактивний артилерійський дивізіон «Ураган» 15-го реактивного артилерійського полку проводив табірні збори на 232-му загальновійськовому полігоні, де були здійснені пуски штатним пострілом. За виконання вогневих завдань дивізіон отримав оцінку «добре».

У 2008 році перший реактивний артилерійський дивізіон 15-го реактивного артилерійського полку виконував бойові пуски на військовому полігоні «Чауда», де виконувались вогневі завдання штатним пострілом. За виконання вогневих завдань дивізіон отримав оцінку «відмінно».

У червні 2012 року особовий склад полку взяв участь у 20-му огляді-конкурсі на найкращу організацію фізичної підготовки та спорту в Збройних Силах України. Під час виконання фізичних вправ особовий склад полку виконав понад сто розрядів ВСК і посів перше місце серед окремих полків Збройних Сил України.[1].

Війна на сході України[ред. | ред. код]

Особовий склад 15-го гвардійського реактивного артилерійського полку задіяний в Антитерористичній операції на Сході України. Станом на 26 серпня 2014 року військові 15-го полку вже четвертий місяць несли службу в Луганській області[2].

25 серпня терористи обстріляли колону 15-го гвардійського реактивного артилерійського полку під Георгіївкою, загинув сержант Юрій Комар.

Указом Президента від 18 листопада 2015 року з назви полку прибрано згадки про радянські ордени[3].

Нагороди[ред. | ред. код]

Почесні найменування:

«Гвардійський» — з моменту утворення;

«Київський» — за успішне проведення бойових дій по вигнанню з Києва нацистських загарбників;

«Дрогобицький» — наказом Міністра оборони України № 411 від 21 серпня 2008 року.[4].

4 травня 2006 року полку вручено Бойовий Прапор, що є високою оцінкою зусиль колективу в підтриманні обороноздатності Української держави.

Символіка[ред. | ред. код]

На нарукавному знаку 15-го реактивного артилерійського полку) зображений щит із зображенням голови дракона, увінчаний малим Державним Гербом України, на тлі схрещених гарматних стволів. Голова дракона уособлює потужність ракет.[5]

Командування[ред. | ред. код]

Перший командир — Тіхонов Є. Г.

Озброєння[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]