Saab

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Saab Automobile AB
Тип Акціонерне товариство
Заснування 1937
Штаб-квартира Швеція Швеція, Трольгеттан
Ключові особи Carl-Peter Forster
Галузь Автомобілебудування
Продукція Автомобілі
Співробітники 4108 (2008)
Холдингова компанія Youngman, Pang Da
Сайт http://www.saab.com

Saab Automobile AB — шведська компанія-виробник легкових автомобілів та відповідна автомобільна марка. Останнього часу Saab належала нідерландській спортивній компанії Spyker Cars. 19 грудня 2011 офіційно оголосила про своє банкрутство[1][2].

Історія[ред.ред. код]

«Сааб» (Saab, Saab Automobile AB) — шведська компанія, що спеціалізується на випуску легкових автомобілів. Штаб-квартира розташована в Трольгеттані.

Компанія заснована в квітні 1937 року для виробництва військових літаків. Ідея виробляти автомобілі народилася після війни, коли невелика бригада авіаінженерів на чолі з Гуннаром Юнгстремом (Gunnar Ljungstrom) була приєднана до лабораторії технічного дизайну Sixten Sason, одному з підрозділів «Сааба». Концепція Г. Лунгстрема лягла в основу першого дослідного зразка автомобіля (Saab 92.001), випущеного до кінця 1946 і який відносився до малого класу. Тут відразу з'явилися відмінні якості «Саабів» — прекрасний аеродинамічний кузов (позначилася спорідненість з літаками), незалежна підвіска коліс. Оснащені перші автомобілі були двохпоршневими двигунами типа DKW, які пізніше були замінені на потужніші двигуни.

Через три роки запускається у виробництво перший модельний ряд великих спортивних «Саабів», що складається з двох модифікацій: Saab Standart 92 і 92 DeLuxe.

У 1955 у нової моделі Saab 93 з'являються безкамерні шини і новий 3-циліндровий двигун.

З наступного, 1956 року, в гаммі «Сааба» з'являється спортивний автомобіль Saab Sonett, який проектувався як відкритий двомісний автомобіль вищого класу. Кузов його був виконаний з склопластика.

Вдалий універсал Saab 95 1959 року поклав початок гучним комерційним успіхам фірми, а Saab 96 1960 року добре продавався всі 60-і роки. Популярність компанії в цей час принесли і перемоги в міжнародних змаганнях: Ерік Карлсон (Carlsson) три роки поспіль — в 1960, 1961 і 1962 — перемагав на моделі Saab 96 в британському етапі чемпіонату світу по ралі, а в 1962 і 1963 роках — на ралі в Монте-Карло.

Компанія була піонером в багатьох починаннях, що стосуються безпеки автомобіля: тут з'явилися ремені безпеки (1962), вентильовані гальмівні диски, ударостійкі дверні балки. Першочерговою справою компанії є і турбота про всілякі зручності водіїв і пасажирів: модель «99» обладнана склоочисниками для фар, сидіннями з підігрівом і бамперами, що самовідновлюються.

З 1968 «Сааб» об'єднався з виробником вантажних автомобілів фірмою Scania—Vabis («Сканія—вабіс»).

Після 1971, коли Стіг Бломквіст (Blomqvist) переміг на двох етапах світової першості в ралі на тій же моделі Saab 99, інтерес компанії до випуску спортивних автомобілів загаснув і за винятком Saab Sonett II, двомісній модифікації, призначеній виключно для американського ринку, компанія не випустила жодного спортивного автомобіля. Компанія зосередила свої зусилля на удосконаленні 99-ої моделі, яка, починаючи з моделі 900, представленою в 1978, нині належить до престижних і вельми недешевих автомобілів. З 1979 року «Сааб» співпрацює з дизайнерами компанії «Ланча» (Lancia).

Saab 9000, розробка концепції якого закінчилася в 1984, знаменував собою новий, третій в історії фірми етап зміни віх.

У 1997 на північно-американському міжнародному автосалоні в Детройті була представлена нова версія моделі Saab 900Saab 9-3. У тому ж 1997 компанія представила абсолютно новий Saab 9-5, робота над яким почалася в 1993. Сучасні автомобілі «Сааба» є зразком «скандинавського дизайну» з його елегантною простотою. Аеродинамічність ліній робить машини компанії впізнаваними в сучасному «натовпі». Інша відмінна риса цих «розумних» машин — максимальна зручність і простота управління. Хоча щоразу здається, що більше зручностей в масовому автомобілі придумати неможливо, дизайнери фірми знов і знов приголомшують споживача.

Власність[ред.ред. код]

У 1989 році «Дженерал Моторс» набуває контрольного (50 %) пакету акцій компанії «Сааб», що дає корпорації ще один вихід на європейський ринок.

З січня 2000 фірма Saab Automobile AB перейшла в повну власність корпорації «Дженерал Моторс».

У грудні 2008 року корпорація General Motors оголосила про можливість продажі шведській автомобілебудівній компанії. 27 компаній виразили зацікавленість в покупці компанії, серед яких BMW, Renault, Hyundai-Kia група, Tata Motors, Geely Automobile, Fiat і Magna International.

На початку 2010 року General Motors досягла угоди про продаж вхідної в її склад шведської автобудівельної компанії Saab голландському виробникові спортивних машин Spyker Cars. Операція з продажу була завершена 23 лютого 2010 року. Spyker Cars формуватиме нову компанію Saab Spyker Automobiles.

З початку 2011 Saab знову потрапив у ринкову кризу. 28 жовтня 2011 китайські автовиробники Youngman та Pang Da заявили про готовність викупити всю долю акцій легкового виробництва SAAB в Spyker Cars за 100 мільйонів доларів[3] Після того, як керівництво General Motors остаточно відмовилось від своїх попередніх планів по врятуванню свого колишнього шведського виробника, Saab 19 грудня 2011 втретє за свою 64-річну історію офіційно оголосив своє банкрутство. Але концерн General Motors поки що заблокував угоду з китайцями, до врегулювання юридичних питань про патентну власність, що накопичились за період спільного виробництва.

National Electric Vehicle Sweden[ред.ред. код]

У червні 2012 року Saab була придбана консорціумом National Electric Vehicle Sweden (NEVS). До складу консорціуму входять японська інвестиційна фірма Sun Investment, гонконгська компанія з виробництва силових установок на відновлюваних джерелах енергії National Modern Energy Holdings, китайський автовиробник China Youngman Automobile Group і кілька шведських акціонерів. Крім власне компанії Saab консорціум NEVS придбав завод з виробництва двигунів. Завод комплектуючих і права на виробництво моделі 9-5 залишилися у General Motors[4].

У вересні 2013 року Saab відновила виробництво автомобілів. Перші кілька десятків автомобілів будуть використані для проведення тестів Спочатку з конвеєра зійшло два перші примірники, один з яких представили на офіційному відкритті виробничої лінії[4].

Діяльність[ред.ред. код]

Компанія Saab продає свої автомобілі більш ніж в 50 країнах світу.

Моделі[ред.ред. код]

Теперішні моделі[ред.ред. код]

Моделі, що випускалися раніше[ред.ред. код]

Концепт-кари і прототипи[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Виноски[ред.ред. код]