K-R-I-T

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
K-R-I-T
K-R-I-T Motor Car Company
Тип Комерційна організація
Галузь Автомобілебудування
Засновано 1909
Засновник(и) Кеннет Кріттенден
Закриття (ліквідація) 1916
Причина закриття Банкрутство
Штаб-квартира Детройт, штат Мічиган, США
Ключові особи Клод Бріггс
Волтер Рассел
Продукція Транспортні засоби
CMNS: K-R-I-T у Вікісховищі

K-R-I-T (К-Р-І-Т) — з 1909 року американський виробник автомобілів та автобусів. Штаб-квартира розташована в місті Детройт, штат Мічиган. У 1916 році компанія припинила виробництво автомобілів.

Кеннет Кріттенден. Заснування компанії[ред. | ред. код]

У липні 1909 року Кеннет Кріттенден (який встиг попрацювати на автомобільних підприємствах, що випускали автомобілі марки Ford і Regal), Логлін, Піггінс, Клод Бріггс і Уітсон засновують компанію Krit Motor Car Company зі статутним капіталом в 100 000 доларів. Восени того ж року був куплений завод, де раніше виготовляли машини марки Blomstrom.

Піггінс, так само, як Бріггс і Кріттенден, вже мав досвід в автомобільному бізнесі, наприкінці XIX століття Чарльз Піггінс спільно з братом Фредеріком побудував паровий автомобіль, потім електромобіль. У 1902 році вони побудували кілька прототипів з бензиновим двигуном, і з грудня 1908 по літо 1909 року Чарльз Піггінс мав власну фірму Piggins Motor Car Company, яка виробляла дуже дорогі автомобілі, оснащені 6-циліндровим 7.8 л 50-сильним двигуном, але виробництво легкових автомобілів припинилося, через кілька років фірма воскресла і стала виготовляти вантажні машини.

Початок виробництва автомобілів[ред. | ред. код]

Незабаром починається виробництво автомобіля, який повинен був забрати частину клієнтів у Ford T і Hupmobile Model 20, тобто оголошена ціна на нього була в межах 800 доларів. Це був простий і надійний K-R-I-T A-Series, під капотом нової машини Кріттенден встановив 2.9 л 4-циліндровий двигун, потужністю 22 к.с., трансмісія, як і у Ford T, була планетарною, і теж 2-ступінчастою.

Свастика, що символізує любов, світло, удачу і життя, була обрана як талісман марки

Назва марки K-R-I-T була отримана від імені засновника — Kenneth Crittenden, як емблема була обрана свастика, запозичена у північно-американських індіанців народності навахо, що символізує любов, світло, життя і удачу.

K-R-I-T U-Series Roadster

У 1910 році 2-ступінчаста коробка передач змінюється 3-ступінчастою аналогічної конструкції, крім цього після перемог в змаганнях локального значення фірма починає випускати версію з низьким центром ваги — U-Series, більш низький дорожній просвіт був досягнутий за рахунок розташування мостів над рамою, тобто за схемою underslung, інша ж техніка відповідала моделі A-Series.

Реклама K-R-I-T

У 1911 році Бріггс залишає компанію, переходячи в Brush, при цьому виводячи з підприємства свої активи, через що компанія потрапляє в низку фінансових проблем. Клод Бріггс через кілька років відкриє власну автомобільну компанію — Briggs-Detroiter Co. А поки на виручку приходить Волтер Рассел, власник Russel Wheel and Foundry Company, Кріттенден залишається у фірмі, де отримує посаду віце-президента і керівника конструкторського відділу. Попутно підприємство переїжджає в більше приміщення, де починається виробництво моделі K-Series. Технічна начинка машини залишилася колишньою, а база зросла з колишніх 2.35 м до 2.69 м, але при цьому зменшився спектр пропонованих кузовів. Якщо раніше можна було замовити кузови тонно, родстер, ранебаут, турінг і купе, то тепер клієнтам пропонувався або 4-дверний турінг, або 2-дверний і 3-місний родстер, які поставлялися детройтською фірмою Fisher Bros Body Company. Ця фірма існувала з 1908 року, тобто їй було всього рік, коли K-R-I-T підписала з нею угоду про постачання кузовів. За нею послідували L-Series і M-Series, які мали збільшену на 5 см базу коліс, але все такий же мізерний вибір кузовів.

K-R-I-T K-Series Touring 1913 року

У той же час з приходом Рассела фірма почала виготовляти вантажівки і автобуси, які в основному поставлялися в Європу, в тому числі і в царську Росію, де було представництво фірми «К-Р-І-Т». У 1914 році в Європі почалася війна, яка різко урізала попит на автомобілі. Всі автомобілі марки K-R-I-T з самого початку мали лівостороннє рульове управління, але в країни, де було прийнято правостороннє розташування керма, а в таких країнах продавалося приблизно 50% від загального числа продукції, кермо встановлювали праворуч.

Припинення виробництва автомобілів. Закриття компанії[ред. | ред. код]

K-R-I-T K-Series Touring 1913 року

Для модельного ряду 1915 року був підготовлений новий дизайн кузовів, більш округлий з підковоподібним радіатором, Model M і Model O базового оснащувалися електричним освітленням, але стартер був ще досить дорогою опцією (близько 1/9 від ціни на автомобіль). Але в підсумку, не дивлячись на символ удачі на радіаторі, сама удача відвернулася від фірми, у якої європейський і австралійський ринок був основним. 28 грудня 1915 року компанія була визнана банкрутом, а через рік закрилося і основне підприємство Волтера Рассела — Russel Wheel and Foundry Company.

Пізніше потужності фірми K-R-I-T використовувалися Оуеном для виготовлення його Owen Magnetic. Кріттенден повернувся до Генрі Форда, де пропрацював на посаді віце-президента до 1928 року, після чого перейшов в компанію Волтера Крайслера, де і пропрацював довгі 40 років, поки не пішов у відставку також з посади віце-президента Chrysler Corporation.

Всього за роки існування було побудовано не більше 6000 автомобілів цієї марки, що робить їх досить рідкісними, оскільки самий останній з них був випущений 100 років тому. Плюс коли почалася Друга світова війна, то більшість автомобілів в США було знищено неосвіченими людьми, більшість машин цієї марки збереглося в Європі.

Список легкових автомобілів K-R-I-T[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Kimes, Beverly R., Editor. Clark, Henry A. (1996). The Standard Catalog of American Cars 1805–1945. Kraus Publications. ISBN 0-87341-428-4.
  • Lent, Henry B. (1974). Car of the Year. E.P. Dutton and Company. ISBN 0-525-27451-0.
  • G.N. Georgano (1968). The Complete Encyclopedia of Motorcars, 1885 to Present.
  • Wise, David Burgress (2000). The New Illustrated Encyclopedia of Automobiles. Chartwell Books. ISBN 0-7858-1106-0.
  • Georgano, N. (2000). Beaulieu Encyclopedia of the Automobile. London: HMSO. ISBN 1-57958-293-1.