Гарет Джонс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Гарет Джоунс)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гарет Джонс
Gareth Richard Vaughan Jones
Gareth Jones 3.jpg
Народився 13 серпня 1905(1905-08-13)
Баррі, Валлія, Велика Британія Велика Британія
Помер 12 серпня 1935(1935-08-12) (29 років)
Flag of Manchukuo.svg Маньчжурська держава
·захоплений в полон та застрелений
Поховання Уельс
Громадянство
(підданство)
Flag of the United Kingdom.svg Велика Британія
Flag of the United Kingdom.svg Сполучене Королівство
Діяльність журналіст
Відомий завдяки Вперше під власним іменем написав статті про Голодомор в західній пресі
Alma mater Триніті-коледж (Кембридж)
Знання мов англійська
Батько Меджор Едгар Джонс
Мати Енні Гвен Джонс
Нагороди
Орден «За заслуги» ІІІ ступеня
Сторінка в Інтернеті www.garethjones.org

Гарет Річард Вон Джонс (англ. Gareth Richard Vaughan Jones, Гарет Джонс; 13 серпня 1905 — 12 серпня 1935) — валлійський журналіст, який уперше у західній пресі заявив під власним іменем, що в Україні у 1932—1933 роках відбувся Голодомор. Його репортаж був надрукований з-поміж інших також у газетах «Manchester Guardian» та «New York Evening Post».

Родина[ред. | ред. код]

Гарет Джонс народився 13 серпня 1905 року в Баррі. Його батько, Меджор Едгар Джонс, протягом 35 років був директором школи для хлопчиків у Баррі. Едгар Джонс активно підтримував Лігу націй та був прихильником миру.

Мати Гарета, Енні Гвен Джонс, в молодості вперше подорожувала за межі Уельсу, до України, аби працювати тьютором Артура Юза — одного з синів Джона Юза, засновника майбутнього міста Донецьк. На початку XX століття вона приєдналась до руху суфражисток і перша зустріч учасників руху в південному Уельсі мала місце саме в будинку Джонсів[1].

Родина спочатку мешкала в будинку в районі Колкот міста Баррі. Гарету вдалось переконати батька придбати та переїхати до будинку в районі Порт у Кастел, з чудовим видом на Бристольський канал.

Мати навчала Гарета до семи років. Потім він навчався в школі батька, звідки поступив до Абериствітського коледжу, звідти до Страсбурзького університету (1923—1925 рр.), і нарешті до Триніті-коледжу в Кембриджі (1926—1929 рр.), який він закінчив з відзнакою за вивчення німецької, французької, та російської мов. Враховуючи рідну вельську та англійську мови, Гарет вільно володів п'ятьма мовами[2].

Він склав іспити для служби в консульській службі з найвищими оцінками та отримав пропозицію працювати в Китаї, яку він відхилив. Зважаючи на чудове знання європейських мов, погодитись на цю пропозицію означало велике розчарування та непорозуміння для його родини. Гарет подорожував Європою та до Сполучених Штатів. Він працював на французькому пароплаві, стокером на норвезькому човні та кермовим на маленьких шведських та німецьких човнах. У 1923 році, через знецінення німецької марки, подорож Німеччиною коштувала йому п'ять шилінгів[2].

В 1930 році він став радником з питань міжнародної політики колишнього ліберального прем'єр-міністра Великої Британії Девіда Ллойд Джорджа. Наступного року Гарет вже працював помічником Айві Лі, радника з публічних відносин Рокфелера, Пенсильванської залізниці, Крайслера та інших американських підприємств. Лі, який добре знав Росію, попросив Гарета супроводжувати Джека Гайнца II, онука засновника компанії Heinz в подорожі до СРСР[2].

Через економічну депресію Гарет працював у Айві Лі лише один рік після чого повернувся на роботу до Девіда Ллойд Джорджа. Тут він отримав завдання дослідити заходи, які були залучені Беніто Муссоліні в Понтійських болотах для звільнення Італії від малярії. 1933 року Гарет був відправлений до Ірландії, аби взяти інтерв'ю в Президента Еймона де Валери партії Фіанна Файл. Гарет написав про ІРА та її ненависть до Британії[2].

Діяльність[ред. | ред. код]

Гарет-джонс.jpg

Як плідний журналіст Гарет Джонс писав статті для багатьох британських газет, зокрема, The Western Mail, The Times та Manchester Guardian, в Німеччині його статті друкувалися в Berliner Tageblatt, а також у Сполучених Штатах завдяки International News Service[3].

Висвітлення подій в СРСР[ред. | ред. код]

1932 року Гарет Джонс написав статтю для «The Western Mail» про зустріч із вдовою Володимира Леніна Надією Крупською в Комісаріаті освіти в Москві. За словами Гарета, «Вона згадувала виробництва таким самим тоном, як уельський міністр може згадувати Бога чи релігію»[4].

Під час третьої та останньої подорожі до Радянського Союзу в березні 1933 року Гарет знехтував попередженням посольства і забороною ОДПУ на в'їзд іноземним журналістам до України та нелегально вирушив у подорож. Гарет записав у щоденнику про зустріч з Малкольмом Маггеріджем у Москві перед початком подорожі. Поки Гарет перебував в Україні, Маггерідж написав три статті для «Манчестер гардіан», однак вони були надруковані наприкінці місяця без імені автора, сильно відредаговані та розміщені глибоко в середині газети. Повернувшись до Берліна, 29 березня 1933 року Гарет зробив відомий прес-реліз, який був надрукований багатьма газетами, зокрема «New York Evening Post» та Манчестер Гардіан[4][5]:

« Я пройшов через безліч сіл і дванадцять колгоспів. Скрізь я чув плач: «У нас немає хліба. Ми помираємо!» Цей плач лунає по всій Росії; на Волзі; в Сибіру; в Білорусі; в Центральній Азії та Україні — «Передайте в Англію, що ми пухнемо від голоду.»

Більшість офіційних осіб заперечують існування будь-якого голоду, але через кілька хвилин після одного такого заперечення в потязі, я насмілився кинути на підлогу шматок зчерствілого хліба. Наче куля селянин кинувся на підлогу та поглинув його. Те саме повторилось зі шкіркою апельсина. Навіть чиновники з транспорту та офіцери ОДПУ попередили мене про небезпеку подорожей селом вночі через велику кількість відчайдушних через голод людей. Іноземний експерт з Казахстану сказав мені, що близько 5 000 000 з 11 000 000 тамтешніх жителів померли від голоду. Окрім диктатора Йосипа Сталіна, ті, хто голодують, ненавидять Джорджа Бернарда Шоу за його оповідання про вдосталь їжі, яку вони начебто мають, але їжі нема, і селяни надто слабкі для роботи в полі.

»

Суперечка з Дюранті та іншими журналістами[ред. | ред. код]

Див. також: Волтер Дюранті

Під час першої п'ятирічки главою радянського управління преси (заступник завідувача Відділом преси та інформації Народного Комісаріату Зовнішніх Справ) був Константин Уманський.

Американський журналіст Юджин Лайонс, який знав Уманського ще з тих часів, коли той був кореспондентом ТАРС у США і пізніше главою її Іноземного бюро, говорив, що систему доступу іноземних журналістів до висвітлення подій в Радянському Союзі будували на принципі «ти — мені, я — тобі», — інколи журналістам вдавалося примусити цензора піти на поступки, демонструючи професійну солідарність, але в цілому все базувалося на компромісах. Та без дозволу Уманського телеграф просто не передавав телеграми кореспондентів. Більш того, багато західних інтелектуалів, упевнених у тому, що радянський експеримент має величезну перевагу перед дуже очевидними страхіттями капіталізму, відчайдушно хотіли бачити у ньому промінь надії. А у світі, де доступ до «творців новин» часто є визначальним моментом у тому, чи буде що написати у газету, доступ до влади сам по собі стає перевагою. Як згадував Лайонс у своїх мемуарах «Відрядження до Утопії» (1937):

« Справжнім купівельним засобом у Москві, здатним купити те, чого не можна було придбати ні за рублі, ні за долари, була влада. А влада означала — товариш Сталін, товариш Уманський, віртуозний комбінатор, чий дядько був найкращим приятелем двоюрідного брата члена колегії ГПУ. Запрошення на прийоми у «вузькому колі», на бридж із «великими людьми», компліменти у «Правді», задоволення соціальних амбіцій дружини — усе це діяло набагато краще, ніж примушувати кореспондента прикусити язик з допомогою погроз… У Москві або в Берліні, в Токіо чи в Римі — спокуса для діючого репортера лежить у сфері конформізму. Набагато зручніше і, зрештою, вигідніше притримати інформацію, призначену читачам, які мешкають за тисячі миль від тебе, ніж зіткнутися ніс-у-ніс із розгніваним цензором і дверми кабінетів, що зачиняються перед тобою.[6] »

Також Лайонс пригадує, що на зустрічі з іноземними журналістами в готельному номері одного з кореспондентів Уманський наказав їм назвати в своїх повідомленнях Гарета Джонса брехуном. Тим, хто відмовиться, буде заборонено висвітлювати Московські показові процеси проти шістьох англійських інженерів у квітні 1933 року, так звану «Справу Метро-Вік»[7]. Висвітлення саме цих процесів для іноземних журналістів становило великий інтерес, оскільки на лаві підсудних, на відміну від решти подібних процесів, опинились громадяни Великої Британії. Після тривалих переговорів була вироблена формула заперечення, яку Лайонс згадує так[8]:

« Ми визнали цього чортового Джонса брехуном, хоча й в обтічних фразах, щоб заспокоїти свою совість. Потім, коли з брудною справою було покінчено, хтось послав за горілкою і закускою, Уманський приєднався до святкування, і вечірка тривала до ранку.[9] »

Волтер Дюранті, який лише рік перед тим отримав Пулітцерівську премію, зайняв провідну позицію у кампанії проти Джонса. 31 березня 1933 року «Нью-Йорк таймс» надрукувала на 13 сторінці статтю «Росіяни голодні, але не помирають із голоду»,[10] яка починалась з викриття Джонса у контексті, який прояснює все:

« У розпал дипломатичної дуелі між Великою Британією та СРСР з приводу арештованих британських інженерів в американській пресі з'являється «страхітлива історія» із британського джерела про голод у Радянському Союзі, про «тисячі вже загиблих і мільйони, яким загрожує голодна смерть.[11] »

Стаття, здавалося, розставила все на місця. Британці сердиті, і тому навіть поверхневі спостереження цього розумного, але зухвалого наївного юнака впали на благодатний ґрунт. Такі «страшилки» з'являються регулярно, а правда полягає у тому, що становище справді важке, в управлінні сільським господарством справді були перекоси, і чиновники Комісаріату сільського господарства, які найбільше провинилися, отримали відповідне покарання. Далі Дюранті пояснював:

« Насправді немає ні голоду, ні голодних смертей, але вельми поширені випадки смерті від хвороб, викликаних недоїданням… Якщо через кліматичні умови урожай пропаде, як це було в 1921 році, Росії справді загрожуватиме голод. Якщо ні — теперішні труднощі швидко забудуть.[12] »

Тоді як Дюранті так активно публічно заперечував існування голоду, в приватних бесідах він визнавав його цілком відверто. 26 вересня 1933 року у приватній розмові з Вільямом Стренджем, співробітником британського посольства в Москві, він сказав: «Цілком імовірно, що минулого року в СРСР 10 мільйонів чоловік загинули, прямо чи непрямо, через дефіцит продовольства».

Джонс спробував захистити себе в листі до «Нью-Йорк Таймс»; Малкольм Маггерідж, виїхавши з СРСР, відмовився написати листа на його підтримку, хоч Джонс публічно хвалив анонімні статті Маггеріджа у «Манчестер Гардіан». Проте багато організацій, переважно правого спрямування, взяли участь у спробах розповісти світу про Голодомор 1932—1933 рр., але протягом двох-трьох років це питання відійшло на задній план і було практично забуте.

Гарет Джонс і сам був спантеличений. У листі до товариша, який мав намір поїхати до СРСР, Гарет писав:

« Шкода! Ти повеселишся, дізнавшись, що маленький «Джонський», який і мухи не зачепить, удостоївся честі потрапити до чорного списку ОДПУ, і йому заборонено в'їзд до Радянського Союзу. Я чув, що у секретній поліцейській теці з моїм іменем зберігається довгий список моїх злочинів, у тому числі, як це не смішно, шпигунство. Насправді, Литвинов надіслав спеціальну телеграму з Москви до радянського посольства у Лондоні, щоб вони як слід поскаржилися на мене містерові Ллойд-Джорджу.[13] »

Висвітлення подій в Німеччині[ред. | ред. код]

У 1933 відвідав Німеччину, де був свідком приходу нацистів до влади. Гарет був особисто знайомий із Гітлером та Геббельсом. Він був першим іноземним журналістом, який летів з Гітлером у його літаку. Стаття про цей політ розпочинається словами:

« Якщо цей літак впаде, історія західного світу назавжди зміниться. В кількох футах від мене сидить Адольф Гітлер, канцлер Німеччини та лідер найбільшого, потужного як виверження вулкану націоналістичного піднесення, яке бачив світ.[14] »

Далекий схід та загибель[ред. | ред. код]

Коли в лютому 1935 року Гарет Джонс відвідав Токіо, він жив у будинку Гюнтера Штайна, кореспондента газети «London News Chronicle». Той самий будинок був вимушений використовувати радянський розвідник Ріхард Зорге як базу для радіозв'язку з Радянським Союзом. Гюнтер Штайн полишив Японію в 1938 році, а в 1943 році працював разом з агентом радянської розвідки Агнес Смедлі з «Манчестер гардіан» журналістом від Ассошіейтед прес в Китаї[15].

Подорож до Внутрішньої Монголії була організована за сприяння Адама Пурпіса (латис. Adam Purpis), представника підставного німецького підприємства НКВС Вестваг. Пан Пурпіс став одним з фігурантів шпигунського скандалу в Нью-Йорку в 1940 році[16]. В подорожі до Внутрішньої Монголії Гарета супроводжував доктор Герберт Мюллер, на якого, як було згодом з'ясовано, SIS вела справу з 1917 до 1952 рр. і який був агентом комуністичного інтернаціоналу в Китаї[15].

Герберт Мюллер був звільнений через два дні після захоплення. Гарет Джонс був застрелений через 16 днів після захоплення, напередодні свого 30 дня народження.

Вплив[ред. | ред. код]

Нігель Коллі припускає, що Джордж Орвелл читав статті Джонса про Голодомор 1932—1933 років в Україні, знав про трагічну загибель Джонса, і, можливо, віддав йому данину назвавши його прізвищем одного з головних персонажів оповідання «Колгосп тварин» — фермера пана Джонса[17]. Крім того, саме так, «пан Джонс», звертався до Гарета Джонса в статті-спростуванні повідомлення про Голодомор Волтер Дюранті («Росіяни голодні, але не помирають із голоду»).

Принагідно, Гарет та Малкольмом Маггеріджем зображені в оповіданні «людськими істотами», що «вигадують нові брехні». Ймовірно, Волтер Дюранті зображений тут як пан Скавутишин[17]:

« Задля дальшого існування колгоспу було необхідно заховати цей стан перед зовнішнім світом. Завалення вітряка додало людським істотам сміливості й тепер вони почали вигадувати нові брехні про Колгосп Тварин. Знову розходились чутки, що усі тварини вмирають від голоду та недуг, що вони безперервно воюють між собою і що дійшло до поїдання одноплемінників та власних дітей. Наполеон ясно розумів яких поганих наслідків доведеться чекати, коли викриється правда про харчове положення. Щоб розповсюдити протилежні уявлення, він вирішив послужитися п. Скавутишином.[18] »

Пам'ять[ред. | ред. код]

Меморіальна дошка Гарета Джонса в м. Абериствіт

Коли Гарет помер, «The Western Mail» вирішила віддати данину його пам'яті та видала обрані статті в книзі В пошуку новин (англ. In Search of News), а виручені з продажів книги гроші були направлені на фінансування освітньої програми[19].

1990 року Маргарет Сіріол Коллі, племінниця Гарета Джонса, прибирала в будинку, де жила сестра Гарета, коли їй було дев'яносто, та знайшла повну валізу щоденників, а також статті Гарета. Усвідомлюючи велику вагу знайдених матеріалів для дослідників Голодомору, Маргарет зробила копії і виклала їх в Інтернет. Ці документи знайшов Морган Вільямс. За допомогою німецького військового аташе, деякі матеріали були надруковані, зокрема, про п'ятирічні плани Сталіна, колективізацію й індустріалізацію.

2 травня 2006 на території Абериствітського університету було встановлено пам'ятну дошку на його честь з написами трьома мовами: англійською, валлійською та українською.

У листопаді 2008 року Президент України Віктор Ющенко посмертно вшанував Гарета Джонса, нагородивши його орденом «За заслуги»[14][20].

Одна з двох сюжетних ліній документального фільму «Живі» режисера Сергія Буковського присвячена долі британського журналіста Гарета Джонса. Прем'єра фільму відбулася в Україні 21 листопада 2008 року у дні 75-х роковин Голодомору. В Нью-Йорку фільм «Живі» вперше було показано 2 грудня 2008 року в рамках наукової конференції «Голодомор у кінематографі», яку організувала Програма українських досліджень Колумбійського університету[21]. Британська прем'єра відбулась 13 листопада 2009 року в Кембриджському університеті, а наступного дня фільм вже брав участь на фестивалі Маргарет Мід у Нью-Йорку.

З нагоди прем'єри фільму у Британії, Бібліотека Рена коледжу Святої Трійці розгорнула експозицію щоденників Гарета Джонса, де разом з іншими є записи про Голодомор. Їх було розміщено поряд із рукописами короля Генріха VIII, філософа Людвіга Вітгенштайна та записниками Ісаака Ньютона[21].

«Живі» нагороджено, зокрема, «Срібним абрикосом» на Єреванському МКФ, «Гран-прі Женева-2009» Міжнародного форуму MEDIAS «Північ-Південь» у Женеві, спеціальним призом журі Міжнародного фестивалю артхаузного фільму в Батумі (Грузія)[21].

2011 року Іван Лозовий та Аскольд Крушельницький заснували конкурс серед журналістів «Приз Гарета Джоунза»[22]. Учасники мають подати статтю на загальну тему «Гарет Джонс — Волтер Дюранті — Голодомор». 15 грудня того ж року в приміщенні Національного університету «Києво-Могилянська Академія» відбулось нагородження перших переможців: Аркадія Сидорука та Ігоря Кручика за статті «Джонс, Мейс і Дюранті: Що в їхніх іменах?» та «Натхненні інсинуації»[23].

В 2019 в рамках Berlinale відбулась світова прем'єра художнього біографічного фільму польської режисерки Агнєшки Голланд «Гарет Джонс» (у міжнародному прокаті - «Містер Джонс» (англ. Mr. Jones). Прем'єра в Україні запланована на листопад 2019 року.

Статті Джонса[ред. | ред. код]

З багатьох написаних Джонсом статей можна виділити 12 найважливіших:

Основні статті Гарета Джонса, в яких голод в Україні названо цілеспрямованим терором:

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Margaret Siriol Colley, 1999, с. ii-iii
 2. а б в г Margaret Siriol Colley, 1999, с. v
 3. Margaret Siriol Colley, 1999, с. vi
 4. а б Margaret Siriol Colley, 1999, с. vii
 5. OVERVIEW 1930-33. Gareth Richard Vaughan Jones. GarethJones.org. Архів оригіналу за 2009-03-28. Процитовано 17 січня 2012. 
 6. Цитовано за Джеймс Мейс, Повість про двох журналістів
 7. англ. Metrovik Affair: в березні 1933 року шістьох англійських інженерів-електриків компанії «Метрополітен-Вікерс», які працювали на будівництві одного з промислових об'єктів у Росії, були заарештовані разом з великою групою осіб, підозрюваних у шкідництві та шпигунстві. Всі радянські громадяни, за винятком одного, та два інженера «Метро-Вік» отримали різні терміни ув'язнення. Англійський уряд оголосив торговельне ембарго, яке було знято в липні 1933 року, коли всі англійські інженери були звільнені. Кристофер Эндрю, Олег Гордиевский. КГБ. История внешнеполитических операций от Ленина до Горбачева, Nota Bene, М. 1992
 8. Вибіркова пам'ять Професор Джеймс Е. Мейс, «День»
 9. Assignment in Utopia, С. 572
 10. Walter Duranty (Friday March 31st 1933). Russians Hungry, but not Starving. www.garethjones.org (англ.). New York Times. Архів оригіналу за 2012-02-06. Процитовано 12 січня 2012. 
 11. Цитовано за Джеймс Мейс, Повість про двох журналістів
 12. Цитовано за Джеймс Мейс, Повість про двох журналістів
 13. Цитовано за Джеймс Мейс, Повість про двох журналістів
 14. а б Олекса Семенченко (2009-11-13). У Британії вперше виставили на публічний огляд записи викривача Голодомору в Україні. Радіо Свобода. Архів оригіналу за 2009-11-15. Процитовано 2009-11-15. 
 15. а б Dr. Herbert Muller (alias Gissler) was a Soviet Agent?. GarethJones.org. Архів оригіналу за 2016-03-04. Процитовано 2011-11-26. 
 16. William R. Corson (1985). The new KGB, engine of Soviet power. New York: Morrow. ISBN 0688041833. 0688041833. 
 17. а б Was Gareth Jones's surname behind George Orwell's naming of ‘Farmer Jones' in Animal Farm?
 18. Дж. Орвелл. Розділ Сьомий // Колгосп тварин = Animal Farm. — «Прометей», 1945.
 19. Margaret Siriol Colley, 1999, с. xxx
 20. Указ Президента України № 1057/2008 Архівовано 11 липень 2014 у Wayback Machine.. Про відзначення державними нагородами України громадян іноземних держав. 19 листопада 2008 року
 21. а б в Юрій Шевчук (2009-11-13). Фільм про Голодомор і дивацтво фонду Катерини Ющенко. Життя. Українська Правда. Архів оригіналу за 2014-10-30. Процитовано 12 січня 2012. 
 22. Конкурс приз «Гарета Джоунза». Архів оригіналу за 2016-09-21. Процитовано 12 січня 2012. 
 23. У Києві завершився конкурс «Приз Гарета Джоунза» на тему Голодомору в Україні. Радіо Свобода. 2011-12-15. Архів оригіналу за 2012-01-07. Процитовано 12 січня 2012. 

Література[ред. | ред. код]

Фільми[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]