Герб Острова Мен

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Герб Острова Мен
Версії
Малий герб
Деталі
Носій Острів Мен
Затверджений 12 липня 1996 року
Щитотримачі Сокіл
Крук
Девіз Quocunque Jeceris Stabit
лат. Як не кинеш, стоятиме

Герб острова Мен (англ. Coat of arms of the Isle of Man) є срібним трискеліоном, із золотими шпорами і наколінниками, у криваво-червоному полі.

Герб був дарований острову королівським указом від 12 липня 1996 року. До цього на острові використовувалася спрощена версія герба.

Історія герба[ред. | ред. код]

Герб складається зі щита з трискеліоном на червоному полі. Трискеліон є одним зі стародавніх символів, що використовуються на острові Мен. З двох боків щит тримають два птахи: сокіл та крук.

Сокіл присутній завдяки своїй важливій ролі в історії острова: коли Генріх IV передав права на володіння островом серові Джону Стенлі в 1405 році, однією з умов, окрім феодальної присяги, було те, що правитель острова передасть двох сапсанів йому, а також кожному майбутньому королеві Англії в день його коронації.

Ця традиція зберігалася до коронації Георга VI в 1822 році. Крук використаний як птах, що є присутнім у багатьох легендах острова. Герб вінчає корона св. Едуарда, яка символізує британського монарха, що є офіційним правителем острова.

Крук є птахом легенд і забобонів, тому на острові розташовано багато місць, що мають ім'я «Ворон» у назві. Але особливе значення ворони мають у германсько-скандинавській міфології, де вони вважалися птахами верховного бога Одіна. Круки Одіна Гугін і Мунін облітали весь світ і повідомляли йому про те, що бачили. Імена птахів означають, відповідно, «думка» і «пам'ять»[1].

Скандинавський елемент вельми сильний історії та культурі острова, тому присутність крука як щитотримача невипадкова.

Девіз[ред. | ред. код]

Латинський девіз острова Мен Quocunque Jeceris Stabit, який буквально перекладається як «Як не кинеш, стоятиме», присутній і в його гербі. Про використання цього девізу на острові вперше повідомляється близько 1300 року. Раніше цей девіз уже використовував Клан МакЛеодів з Льюїса, середньовічні шотландські лорди Островів, держава яких після 1266 року охоплювала й острів Мен.

Девіз на гербі: «Quocunque Jeceris Stabit» (лат. "Як не кинеш, стоятиме")

Герб також присутній на прапорі острова.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Гугін і Мунін. www.antmir.ru (рос.). Архів оригіналу за 8 березня 2017. Процитовано 8 березня 2017. 

Література[ред. | ред. код]

  • Все про світ. Країни. Прапори. Герби: енциклопедичний довідник / [відповідальний за випуск М. Ілляш]. — К. : Школа, 2001. — 622 с. ISBN 966-7657-79-5.

Посилання[ред. | ред. код]

Шаблон:Мен у темах