Географія Малайзії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Географія Малайзії

Карта Малайзії
Гора Кінабалу, найвища точка Малайзії, знаходиться в Сабаху.
Джохор-Сингапурське шоссе, що з'єднує дві країни через Протоку Джохор. На задньому фоні Джохор-Бару.
Задимленість над Малайзією. 2005 р.
Рафлезія з Малайзії.

Розташування[ред.ред. код]

Мала́йзія — країна в Південно-Східній Азії, складається з двох частин, розділених Південно-Китайським морем:

  • Західна Малайзія (або Материкова Малайзія) на Малайському півострові складається з 11 штатів і двох федеральних територій, межує з Таїландом на півночі і з Сінгапуром на півдні, до Сінгапуру веде дамба через протоку Джохор.

Рельєф.[ред.ред. код]

Малайзія розташована в екваторіальному поясі. Береги низькі, часто заболочені, на півн.-сході о. Калімантан облямований кораловими рифами. Вздовж узбережжя о. Калімантан — низовини; в глибині острова — горби і гірські хребти вис. 2000—2400 м. (найвища точка країни — г. Кінабалу, 4101 м). Поверхня п-ова Малакка горбисто-гориста (вис. до 1000—2000 м; найвища г. Тахан, 2190 м). Вздовж узбережжя п-ова Малакка — заболочені алювіальні низовини шир. 30-90 км.

Берегова лінія півострівної частини Малайзії має протяжність бл. 1900 км, береги слабо порізані і характеризуються плавними контурами. Багато зручних гаваней і бухт, в яких побудовані портові споруди. Їх велика частина знаходиться на заході і півдні півострова. У прибережній зоні Малайзії безліч островів. Найбільші з них — Ланкаві і Пінанг, розташованих в Малаккській протоці на північному заході країни, і Бангі та Лабуан біля побережжя штату Сабах. Берегова лінія малайзійської частини о. Калімантан має протяжність бл. 2250 км, на сході вона сильно розчленована, зокрема затоками Дарвел, Сандакан, Лабук, Маруду, Кіманіс.

Горби і невисокі гори півострівної Малайзії створюють декілька паралельних ланцюгів. Найбільший — хребет Кербау — має субмеридіональне простягання, перетинає майже всю країну і утворює головний вододіл п-ова Малакка. Тут розташована найвища точка Західної Малайзії — г. Тахан. Велика частина Східної Малайзії зайнята плоскогір'ям і масивним гірським хребтом на кордоні з Індонезією.

Гідрографія.[ред.ред. код]

Півострів Малакка характеризується густою річковою мережею. Однак річки мають невелику довжину. Найбільш протяжні з них — Паханг (бл. 320 км), Келантан, Джохор, які впадають у Південно-Китайське море, і Перак (270 км), що впадає в Малаккську протоку. На Калімантані річкова мережа більш розріджена. Найбільші річки — Кінабатанган (563 км), Лябук, Сегама, Падас в штаті Сабах і Раджанг (563 км), Барам (402 км), Лупар (228 км), Лімбанг (196 км) в штаті Саравак. Завдяки великій кількості атмосферних опадів річки повноводні цілий рік. Річки Малайзії багаті порогами й водоспадами, є потенційним джерелом електроенергії. Гирла найбільших річок судноплавні.

Клімат[ред.ред. код]

Клімат країни екваторіальний і субекваторіальний, мусонний.

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]