Портал:Африка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Портал:Уганда)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Портал:Африка

Редактори
П:АФ

Портал Обговорення порталу Доглядачі порталу Червоні посилання ПРОЄКТ
Країни Африки
Редагувати
Алжир Алжир · Ангола Ангола · Бенін Бенін · Ботсвана Ботсвана · Буркіна-Фасо Буркіна-Фасо · Бурунді Бурунді · Габон Габон · Гамбія Гамбія · Гана Гана · Гвінея Гвінея · Гвінея-Бісау Гвінея-Бісау · ДР Конго ДР Конго · Джибуті Джибуті · Екваторіальна Гвінея Екваторіальна Гвінея · Еритрея Еритрея · Ефіопія Ефіопія · Єгипет Єгипет · Замбія Замбія · Зімбабве Зімбабве · Кабо-Верде Кабо-Верде · Камерун Камерун · Кенія Кенія · Коморські Острови Коморські Острови · Республіка Конго Республіка Конго · Кот-д'Івуар Кот-д'Івуар · Лесото Лесото · Ліберія Ліберія · Лівія Лівія · Маврикій Маврикій · Мавританія Мавританія · Мадагаскар Мадагаскар · Малаві Малаві · Малі Малі · Марокко Марокко · Мозамбік Мозамбік · Намібія Намібія · Нігер Нігер · Нігерія Нігерія · Південний Судан Південний Судан · ПАР ПАР · Руанда Руанда · Сан-Томе і Принсіпі Сан-Томе і Принсіпі · Есватіні Есватіні · Сейшельські Острови Сейшельські Острови · Сенегал Сенегал · Сомалі Сомалі · Судан Судан · Сьєрра-Леоне Сьєрра-Леоне · Танзанія Танзанія · Того Того · Туніс Туніс · Уганда Уганда · Центральноафриканська Республіка Центральноафриканська Республіка · Чад Чад
Про Африку
Редагувати
А́фрика — другий за площею і населенням материк у світі, після Євразії. З площею понад 30 300 000 км², враховуючи прилеглі острови — він займає 5,9% площі земної поверхні і 20,3% площі суходолу. А його населення — понад 922 млн (на 2005), складає понад 12% населення світу.

Назва Африка набула вжитку на Заході завдяки римлянам, які використовували назву Africa terra — «земля Афрі» (множина, чи у однині — Афер) — для північної частини материка, а також і для провінції Африки з її столицею Карфагеном, що відповідає теперішньому Тунісу.

Афрі були (можливо берберським) плем'ям, яке жило у Північній Африці поблизу Карфагена. Походження Afer може бути пов'язано з фінікійським `afarпилюка (також зустрічається в багатьох інших Семітських мовах). Серед інших, досить таки суперечливих, етимологій, які спираються на значення античного терміну 'Africa', виділяються латинське слово aprica, що означає «сонячний» та грецьке слово aphrike, що означає «без холоду». Ця гіпотеза була запропонована істориком Левом Африканським (14951554), який припустив, що грецьке слово phrike (φρίκη, що означає «холод і жах») в комбінації з заперечним префіксом a-, вказувало на землю вільну від холоду і жаху. Але так, як зміна звуку ph на f в грецькій мові датується приблизно десятим століттям, то малоймовірно, що це справжнє походження терміну Африка.

Вибрана стаття (архів)
Редагувати
Королівство Імерина (15401897) — доколоніальна африканська держава, яка існувала на території сучасної республіки Мадагаскар. Назва країни походить від назви народу мерина, який історично мешкав на Мадагаскарському нагір'ї. Представник керівної династії Андріаманелу (~15401575) заснував державу Імерина, яка невдовзі стала провідним об'єднанням на острові. З початком доби колоніалізму Мадагаскар почав цікавити французів і англійців, які намагалися встановити контроль над народами острова. У 1823 році Радама І за допомогою Великої Британії зміг встановити контроль над усією територією Мадагаскара. У наступні кілька десятиліть велася боротьба між англійським і французьким впливами в регіоні, яка завершилася з початком першої франко-малагасійської війни (18831885), за підсумками якої держава Імерина зобов'язувалася не вести переговори на міжнародному рівні. За підсумками другої франко-малагасійської війни (18941895) Мадагаскар ставав колонією Третьої французької республіки. Незалежність жителям буде повернуто у 1958 році.
Вибрана особистість (архів)
Редагувати

Єлизаве́та ІІ (Елізабет Александра Мері Віндзор, англ. Elizabeth II, Elizabeth Alexandra Mary Windsor; нар. 21 квітня 1926, Лондон, Англія, Британська імперія — 8 вересня 2022, замок Балморал, Шотландія, Велика Британія) — королева і голова держави Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії та 15 країн Співдружності націй. Тривалий час була також монархом королівств Співдружності: Гамбії, Гани, Кенії, Малаві, Нігерії, Сьєрра-Леоне, ПАС, Уганди та Танганьїки.

Єлизавета здійснила свій перший закордонний візит у 1947 році, коли разом із батьком відвідала Південну Африку. На честь свого повноліття, яке настало, коли їй виповнився 21 рік, вона виступила із радіозверненням до співдружності та імперії зі словами: «Я проголошую перед вами, що все моє життя, буде воно довгим чи коротким, має бути присвячене служінню вам і нашій великій імперській сім'ї, до якої ми всі належимо.»

Проголошення її королевою Таємною радою відбулося у вівторок 7 лютого у Сент-Джеймському палаці. В Канаді окреме проголошення було зроблене Таємною радою для Канади того самого дня. Сама коронація, яка вважається однією з найпишніших в історії, відбулась 2 червня 1953 р. у Вестмінстерському абатстві. Це була перша коронація, що транслювалась телебаченням, хоча спочатку ідея телетрансляції мала багато противників, які вважали, що вона порушить сакральність моменту.

В часи правління королеви Єлизавети II завершився розпад Британської Імперії й повністю формалізувалася Співдружність націй, яка об'єднала більшість колишніх британських володінь. Тепер головною роллю голови Співдружності, якою є королева, стала необхідність підтримувати зв'язки країн Співдружності між собою та з колишньою метрополією. Королева часто грала важливу роль у відновлені порушених відносин із країнами Співдружності та згладжуванні розбіжностей.

Редагують зараз
Редагувати

Автоматично згенерований список статей, пов'язаних з порталом «Африка», які редагуються на даний момент. Список призначений для комфорту патрулювання і не відображає вже відпатрульовані статті.

Допомога
Редагувати
Запрошуємо Вас взяти участь у написанні статей про Африку. Наберіть слово або термін, про який ви бажаєте створити статтю, і натисніть кнопку «Створити статтю».

Див. також: червоні посилання та Категорія:Незавершені статті про Африку

Вибране зображення (архів)
Редагувати
Печери Геркулеса біля міста Танжер, Морокко
Вибраний список (архів)
Редагувати
У період з 1992 року Україна брала участь у 25 миротворчих операціях із підтримки миру та безпеки, у 3 бере участь і по нині. За весь період у миротворчих операціях ООН брали участь 42 000 українських громадян. У 2017 році, за повідомленням Президента України Петра Порошенка та Міністерства оборони України, вперше була озвучена кількість загиблих українських миротворців, а саме 54. Станом на 2021 рік загальна кількість загиблих українських миротворців становить 58 осіб .
Добра стаття (архів)
Редагувати
Населення Алжиру 2015 року становило 39,54 млн осіб (34-те місце в світі). Чисельність алжирців стабільно збільшується, народжуваність в Алжирі 2015 року становила 23,67 ‰ (63-тє місце в світі), смертність — 4,31 ‰ (203-тє місце в світі), природний приріст — 18,4 ‰ (60-те місце в світі). Історично чисельність населення країни зростала наступним чином: 1900 року — 4,6 млн осіб, 1930 — 5,5 млн, 1970 — 13,7 млн, 1987 — 23 млн, 2006 — 32,9 млн . Алжир населяють нащадки арабів і корінних берберських народів з домішкою європейців, головним чином французів . Заселене переважно північне узбережжя, більша частина живе у містах, густота в окремих районах Сахари менша за 1 особу на 1 км² . Офіційна мова — арабська, у вжитку також французька і берберські мови . Алжирці масово сповідують іслам (99 %). Система освіти в країні залишилась від французьких колоніальних часів.
Списки
Редагувати
Нова стаття
Редагувати
Теми
Редагувати
Братні портали
Редагувати
Африка у інших проєктах Вікімедіа
Редагувати
Довідка · Пісочниця · Кнайпа · Портали · Проєкти · Запити · Портал спільноти