2 євро

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
2 євро
Номінал 2 євро
Маса 7,5 г
Діаметр 25,75 мм
Товщина 2,20 мм
Гурт рифлений з написом
Метал мідно-нікелевий сплав
Роки карбування з 1999
(з 2002 в обігу)
Аверс
Аверс
Опис Відмінний для кожної з держав єврозони
Реверс
Реверс
Опис Спільна сторона зразка 2007 року
Гравер Люк Льюїкс

2 євро — біметалева[1] розмінна обігова монета країн єврозони. Монети номіналом 2 євро мають однаковий для всіх держав «лицьовий» бік та «національний», що є відмінним для кожної країни, яка карбує монету, та затверджується окремо.

Монета має ходження в усіх країнах єврозони, а також Андоррі, Ватикані, Монако, Сан-Марино, Чорногорії та Косово. Право на випуск монет також належить країнам, що входять до єврозони, а також Андоррі, Сан-Марино, Ватикану та Монако на підставі угод з країнами Європейського Союзу[2][3]. Чорногорія та Косово не мають права на карбування власної монети євро[4]; статус євро у цих державах є юридично неврегульованим[2].

Станом на 2013 рік за увесь час випуску монети з 1999 року було введено в обіг 4,891 млрд монет номіналом 2 євро[5].

Історія[ред. | ред. код]

Докладніше: Історія євро
Хронологія введення монет євро в обіг (у тому числі й 2 євро)

Введення в обіг єдиної валюти на теренах Європейського Союзу було однією з умов Маастрихтського договору, підписаного 7 лютого 1992 року 12-ма державами-членами Європейської спільноти[6]. Європейська рада на засіданні у Мадриді, що проходило 15 та 16 грудня 1996 року, затвердила назву нової валюти — «євро», а також встановила 1 січня 1999 року датою переходу країн Євросоюзу на єдину валюту[7].

У квітні 1996 року на засіданні Ради з економічних і фінансових питань у Вероні було прийняте рішення, що монети євро матимуть єдиний для усіх держав Єврозони реверс та власну «національну» сторону — аверс, який затверджуватиметься кожною державою на власний розсуд[8]. Єдиними умовами щодо оформлення «національних» сторін монет було те, що усі вони мали містити зображення 12-ти п'ятипроменевих зірок — елемент прапора Європейського Союзу, а також певну позначку, котра вказувала б на монетному дворі якої з держав було викарбувано монету.

1996 року в усіх державах Євросоюзу, крім Данії, було організовано конкурс на найкращий дизайн майбутніх монет єдиної європейської валюти. Учасникам конкурсу було запропоновано представити до уваги експертів ескізи монет, що відображували б одну з трьох тем: «Архітектурний та декоративний стиль», «Цілі та ідеали Європейського Союзу» або «Європейські особистості»[8]. 13 березня 1997 року група експертів, очолювана Генеральним секретарем Європейської комісії, обрала з 36 запропонованих ескізів серій монет 9. Серію, обрану міністрами фінансів країн Європейського Союзу, головами держав та урядів країн-членів спільноти, також було підтримано 64% голосів респондентів у ході проведення опитувань громадської думки у квітні-травні 1997 року[9]. Автором ескізів монет серії, що перемогла, став дизайнер Королівського монетного двору Бельгії Люк Льюїкс[10]. 16-17 червня під час проведення засідання Європейської ради в Амстердамі серію Льюїкса було представлено загалу[3][11][12].

З 1 січня 2002 року євро було введено в обіг у готівковій формі у 12 державах-членах Європейського Союзу, а також Ватикані, Монако і Сан-Марино, які не були членами спільноти[13]. 2007 року до єврозони приєдналася Словенія, 2008 — Кіпр та Мальта, 2009 — Словаччина, 2011 — Естонія[14]. Велика Британія і Данія відмовилися замінювати власні національні валюти на євро. Таким чином, з 1 січня 2002 року у грошовому обігу перебувають банкноти євро 7 номіналів та монети євро 8 номіналів, у тому числі й сонети номіналом 2 євро.

У зв'язку з розширенням Європейського Союзу 2004 року, 7 червня 2005 року Радою Європейського Союзу було ухвалено рішення щодо внесення змін до оформлення спільної сторони усіх монет євро, окрім монет номіналом 1, 2 та 5 євроцентів[11]. Змін зазнали зображення мап на монетах: схематичні зображення контурів лише країн-членів Євросоюзу було замінено загальною мапою континенту задля позначення не лише поточних членів спільноти, а й можливих майбутніх членів[5]. Монети нового зразка почали карбуватися з 2007 року. Монети номіналом 2 євро оновленого дизайну Австрія, Ватикан, Італія, Португалія та Сан-Марино увели в обіг 2008 року[15][16].

Загальний огляд[ред. | ред. код]

Монета номіналом 2 євро має круглу форму та виготовляється з мідно-нікелевого сплаву (Cu75Ni25)[5]. Центральний сектор монети жовтого кольору виготовлений з трьох металічних шарів: нікелевого по середині, покритого з обох боків латунним (Cu75Zn20Ni5)[5]. Зовнішнє срібне коло виконане у мідно-нікелевому сплаві[5][17]. Маса монети становить 8,5 г при діаметрі 25,75 мм та товщині гурту 2,2 мм[18]. Гурт монети містить напис, що є відмінним для кожної з країн[19].

Реверс[ред. | ред. код]

Реверс монет номіналом 2 євро є спільним для усіх держав-членів Єврозони[20].

На монетах номіналом 2 євро зліва по центру монети зазначений її номінал, справа від номіналу розміщено напис латинськими літерами «EURO»[5]. З правого боку розміщено 6 вертикальних ліній, поверх яких накладено зображення контурів країн-членів Європейського Союзу. На кінцях ліній розміщено зображення 12 п’ятипроменевих зірок — символів Європейського Союзу[21]. Справа від мапи, під літерою O слова «EURO», розміщено зображення двох накладених одна на одну літер L, що є ініціалами Люка Льюїкса — автора дизайну монет євро[15].

Через розширення Європейського союзу, яке відбулося у 2004 році, Радою Євросоюзу було вирішено внести зміни у дизайн монет, зокрема й монет номіналом 2 євро. Змін зазнала та частина реверсу монети, у якій розміщувалось зображення контурів держав-учасниць ЄС, котрі було вирішено замінити зображення повної географічної мапи Європи, що вказувало б на можливість приєднання нових членів у майбутньому. Монети оновленого зразка почали карбуватися з 2007 року[5][22].

Реверс монет 2 євро є також спільним для монети номіналом 1 євро.

Порівняння монет зразка 2002 та 2007 років

Аверс[ред. | ред. код]

Аверс монет 2 євро є відмінним для кожної з країн — кожна держава визначає його на власний розсуд. Однак, попри самостійність держав в оформленні «національних» сторін монет номіналом 2 євро їхній дизайн має включати в себе зображення 12 п’ятипроменевих зірок та позначку держави, яка випустила монету[10][23].

Зміна дизайну монети для якоїсь з країн неможлива, окрім випадків, коли такі зміни викликані зміною голів держав-монархій. Зображення портретів монархів на монетах може дещо змінюватися аби відповідати реальним змінам у зовнішності голів держав, однак такі зміни мають відбуватися не частіше, ніж 1 раз на 15 років[11].

Національні сторони[ред. | ред. код]

Держави єврозони[ред. | ред. код]

Країна Аверс Дизайнер[19] Роки випуску Монетний двір Опис
Австрія Австрія Йозеф Кайзер з 2002 Монетний двір Австрії У центрі монети на внутрішньому диску розміщено портрет австрійської письменниці та громадської діячки Берти фон Зуттнер[24]. З лівого боку від портрету позначено номінал монети написом 2 EURO у два рядки, під яким розташовано зображення австрійського національного прапора, верхня і нижня червоні смуги котрого геральдично позначені вертикальним карбуванням у той час, як центральна біла — гладка. З правого краю від портрету зазначено рік випуску монети. На зовнішньому кільці монети по колу розміщено зображення 12 п’ятипроменевих зірок[25].
Бельгія Бельгія Ян Альфонс Койстерманс 1999-2007 Королівський монетний двір Бельгії У центрі монети на внутрішньому диску розміщено профільний портрет короля Бельгії Альберта II[26]. На зовнішньому кільці монети по колу розміщено зображення 12 п’ятипроменевих зірок. З правого боку між двома зірками розміщена королівську монограму у вигляді латинської літери A з римською цифрою II та короною; справа унизу (також між зірками) зазначено рік карбування монети[27].
2008 У центрі монети на внутрішньому диску розміщено профільний портрет короля Бельгії Альберта II, відмінний від того, що на монетах зразка 1999–2007 років. Королівську монограму з зовнішнього кільця винесено у центральний сектор[28], справа від портрета; під монограмою розміщено двобуквений код держави — BE. Під портретом зазначено рік випуску монети, з правого боку від якого розміщено позначку Королівського монетного двору, з лівого — знак його директора. На зовнішньому кільці монети по колу розміщено зображення 12 п’ятипроменевих зірок[29].
з 2009 Оформлення монет номіналом 2 євро зразка 2009 року практично повністю відповідає дизайну аналогічних монет зразка 2008 року. На монетах двох серій відмінним є лише портрет короля Альберта II: на монетах 2009 року використовується те зображення, що й на монетах 1999–2007 років[30].
Греція Греція Георгес Стаматопулос 2002 Монетний двір Фінляндії У центрі монети на внутрішньому диску розміщено зображення фрагменту мозаїки зі Спарти, що містить міфологічну сцену викрадення Європи Зевсом, який перетворився у бика[28]. Справа від зображення вгорі розміщено круговий напис грецькою мовою ΕΥΡΩΠΗ, справа унизу — ініціали автора ескізу монети, літери ΓΣ. Під зображенням Європи по центру зазначено номінал монети написом 2 ΕΥΡΩ. На зовнішньому кільці монети по колу розміщено зображення 12 п’ятипроменевих зірок. У нижній зірці розміщено позначку монетного двору, що випустив монету. Рік випуску монети, розділений нижньою зіркою, також зазначено на зовнішньому кільці[31].
з 2002 Монетний двір Банку Греції Оформлення монет, випущених грецьким монетним двором, практично ідентичне тим, що карбувалися на фінському монетному дворі. Єдиною відмінністю між монетами двох серій є те, що знак монетного двору з нижньої зірки винесено у верхню частину центрального сектора, справа від зображення Європи[31].
Естонія Естонія Лембіт Лихмус з 2011 Монетний двір Фінляндії У центрі монети на внутрішньому диску розміщено зображення мапи Естонії. Під зображенням мапи міститься напис EESTI, який вказує на країну, яка випустила монету; над мапою зазначено рік випуску монети. На зовнішньому кільці монети по колу розміщено зображення 12 п’ятипроменевих зірок[32][33].
Ірландія Ірландія Ярлат Гаєс з 2002 Монетний двір Ірландії У центрі монети на внутрішньому диску розміщено зображення кельтської арфи, що є основним елементом композиції державного герба Ірландії. З лівого боку від арфи розміщено круговий напис назви держави ірландською мовою — ÉIRE, з правого зазначено рік випуску монети (також круговим написом). На зовнішньому кільці монети по колу розміщено зображення 12 п’ятипроменевих зірок[34].
Іспанія Іспанія Луїс Хосе Діаз з 1999 Королівський монетний двір Іспанії У центрі монети на внутрішньому диску розміщено портрет короля Іспанії Хуана Карлоса I[28]. Справа від портрету на секторі, що виступає, розміщено круговий напис назви держави іспанською мовою — ESPAÑA. Під написом знаходиться позначка іспанського монетного двору у вигляді літери M з короною. На зовнішньому кільці монети по колу розміщено зображення 12 п’ятипроменевих зірок, 4 з яких (відповідають 1, 2, 3 та 4 годинам на циферблаті) заглиблені, оскільки знаходяться на секторі, що виступає. Рік випуску монети, розділений нижньою зіркою, також зазначено на зовнішньому кільці[35].
Італія Італія Марія Кармела Коланері з 2002 Монетний двір Італії У центрі монети на внутрішньому диску розміщено портрет Данте Аліґ'єрі з фрески «Диспут» роботи Рафаеля Санті[19]; деякі елементи зображення виходять за межі центрального сектора на зовнішнє кільце. З лівого від портрету боку у два рядки розміщено абревіатуру держави у вигляді переплетених літер R та I та рік карбування монети. У нижній частині центрального сектора розміщено: зліва — знак італійського монетного двору у вигляді літери R, справа — ініціали автора ескізу монети, напис M.C.C. На зовнішньому кільці монети по колу розміщено зображення 12 п’ятипроменевих зірок[36].
Кіпр Кіпр Татьяна Сотеропулу, Ерік Маел з 2008 Монетний двір Фінляндії У центрі монети на внутрішньому диску розміщено зображення Помоського ідола[37]. З обох боків від зображення скульптури вгорі розміщено кругові написи: зліва грецькою (ΚΥΠΡΟΣ) та справа турецькою (KIBRIS) мовами, що позначають назву держави. Справа знизу біля ідола зазначено також рік випуску монети. На зовнішньому кільці монети по колу розміщено зображення 12 п’ятипроменевих зірок[38].
Люксембург Люксембург Іветт Гастое-Клер 2002-2004,
з 2009
Королівський монетний двір Нідерландів У центрі монети на правій (більшій) частині внутрішнього диску розміщено профільний портрет великого герцога Люксембургу Анрі[19]. Ліва (менша) частина центрального сектора гладка, на ній у два рядки розміщено рік випуску монети та назву держави німецькою мовою — LËTZEBUERG. Справа та зліва від року карбування монети розміщено відповідно позначку нідерландського монетного двору та знак його директора. На зовнішньому кільці монети по колу розміщено зображення 12 п’ятипроменевих зірок. Зірки, що відповідають 7 і 11 годинам на циферблаті, заглиблені. Між зірками, які відповідають 6 та 7 годинам, знаходиться знак автора ескізу монети[39].
2005-2006 Монетний двір Фінляндії Оформлення монет номіналом 2 євро зразка 2005–2006 років практично повністю відповідає дизайну аналогічних монет зразка 2002–2004 років. На монетах 2005 і 2006 років випуску позначка нідерландського монетного двору та знак його директора замінені знаками монетного двору Фінляндії у вигляді рогу достатку та літери S[39].
2007-2008 Паризький монетний двір Франції Оформлення монет номіналом 2 євро зразка 2007–2008 років практично повністю відповідає дизайну аналогічних монет зразка 2002–2004 років. На монетах 2007 і 2008 років випуску позначка нідерландського монетного двору та знак його директора замінені знаками монетного двору Франції у вигляді рогу достатку та валторни. крім того, у зірці, що відповідає 5 годині на циферблаті, розміщено літеру F, яка є позначкою французького монетного двору[40].
Мальта Мальта Ноел Галеа Басон з 2008 Паризький монетний двір Франції У центрі монети на внутрішньому диску, вкритому вертикальним рифленням, розміщено зображення мальтійського хреста[28]. Вгорі між кінцями хреста розміщено латинські літери, що утворюють назву держави — MALTA. Під хрестом по центру зазначено рік карбування монети. На зовнішньому кільці монети по колу розміщено зображення 12 п’ятипроменевих зірок. У нижній зірці розміщено літеру F — позначку монетного двору Франції[41].
Нідерланди Нідерланди Бруно Нінабер ван Ейбен 1999,
з 2002
Королівський монетний двір Нідерландів Через усю монету по вертикалі проходять 3 лінії при чому ліва лінія ділить монету навпіл. У центрі монети на внутрішньому диску зліва розміщено стилізований профільний портрет королеви Нідерландів Беатрікс[19], усічений крайньою лінією. Уздовж трьох ліній у 3 рядки розміщено вертикальний напис BEATRIX KONINGIN DER NEDERLANDEN; під ім'ям королеви зазначено рік випуску монети. На зовнішньому кільці у лівій частині розміщено зображення 12 п’ятипроменевих зірок, права частина гладка. Унизу між вертикальними лініями знаходяться позначки нідерландського монетного двору та його директора[42].
2000-2001 Королівський монетний двір Нідерландів, Бірмінгемський монетний двір
Німеччина Німеччина Хайнц Гоєр, Снешана Руссева-Гоєр з 2002 Монетні двори Німеччини У центрі монети на внутрішньому диску розміщено стилізоване зображення федерального орла, що є основним елементом композиції державного герба Німеччини. Під правою ногою орла розміщено позначку монетного двору, що випустив монету, унизу по центру — рік карбування. На зовнішньому кільці, вкритому горизонтальним рифленням, монети по колу розміщено зображення 12 п’ятипроменевих зірок[43].
Португалія Португалія Віктор Мануель Фернандес дос Сантос з 2002 Монетний двір Португалії У центрі монети на внутрішньому диску розміщено зображення печатки португальського короля Афонсо I, оточеного стилізованими зображеннями семи замків (зверху) та п'яти щитів знизу — елементів державного герба Португалії[44]. Замки чергуються з літерами, які утворюють назву держави, що випустила монету — PORTUGAL; щити — з цифрами, які вказують на рік карбування монети. Над першим щитом справа розміщено знак португальського монетного двору — абревіатуру INCM, над першим зліва — ініціали автора ескізу монети, літери VS. На зовнішньому кільці монети по колу розміщено зображення 12 заглиблених п’ятипроменевих зірок[45].
Словаччина Словаччина Іван Регак з 2009 Монетний двір Словаччини У центрі монети на внутрішньому диску з рельєфною поверхнею розміщено елемент державного герба Словаччини — подвійний хрест, що встановлений на трьох гірках; контури гірок частково виходять за межі центрального сектора на зовнішнє кільце[46]. З лівого від хреста боку розміщено знак словацького монетного двору, з лівого — ініціали автора ескізу монети, літери . Зліва унизу зазначено також рік випуску монети, справа знаходиться круговий напис назви держави словацькою мовою — SLOVENSKO. На зовнішньому кільці монети по колу розміщено зображення 12 п’ятипроменевих зірок[47].
Словенія Словенія Мілєнко Ліколь, Майя Лікуль, Янес Болька 2007 Монетний двір Фінляндії У центрі монети на внутрішньому диску зверху розміщено профільний портрет словенського поета Франце Прешерна[19]. Під портретом розміщено факсиміле першого рядка сьомої строфи його вірша Zdravljica — напис Živé naj vsi naródi. Зліва та знизу центрального сектора знаходиться круговий напис імені поета — FRANCE PREŠEREN. На зовнішньому кільці монети по колу розміщено зображення 12 п’ятипроменевих зірок, що чергуються з літерами, які утворюють назву держави, яка випустила монету, — SLOVENIJA. Між зірками, які відповідають 7 і 8 годинам на циферблаті, у два рядки розміщено рік випуску монети. Справа від нижньої зірки боку знаходиться позначка фінського монетного двору — абревіатура Fi[48].
з 2008 Королівський монетний двір Нідерландів Оформлення монет номіналом 2 євро зразка 2008 року практично повністю відповідає дизайну аналогічних монет серії 2007 року. Єдиною відмінністю є те, що позначку фінського монетного двору (абревіатуру Fi) замінено знаком нідерландського монетного двору та позначкою його директора[48].
Фінляндія Фінляндія Раймо Гейно 1999-2006 Монетний двір Фінляндії У центрі монети на внутрішньому диску розміщено зображення листя та ягід морошки (Rubus chamaemorus)[49]. Під зображенням рослини справа розміщено позначку директора фінського монетного двору — літеру M, нижче по центру зазначено рік карбування монети. На зовнішньому кільці монети по колу розміщено зображення 12 п’ятипроменевих зірок[50].
з 2007 Оформлення монет номіналом 2 євро зразка 2007 року практично повністю відповідає дизайну аналогічних монет зразка 1999–2006 років. На монетах серії 2007 року знак директора монетного двору замінено двобуквеним кодом держави — FI[51]; між зірками на зовнішньому кільці, котрі відповідають 8 та 9 годинам, розміщено позначку монетного двору у вигляді рогу достатку[52].
Франція Франція Жоакін Жіменез з 1999 Паризький монетний двір Франції У центрі монети на внутрішньому диску розміщено стилізоване зображення дерева життя, що вписане у шестикутник, що вказує на розмовну назву держави — фр. l'hexagone[28]. Обабіч стовбура дерева розміщені літери R (зліва) та F (справа), які вказують на назву держави, яка випустила монету. Під правою нижньою гранню шестикутника розміщені ініціали автора ескізу монети — напис J.JIMENEZ. Шестикутник згори за з лівого і правого боків оточений девізом Франції — круговим написом LIBERTÉ ÉGALITÉ FRATERNITÉ (укр. Свобода, рівність, братерство). На зовнішньому кільці монети поверх ліній, що перетинаються, по колу розміщено зображення 12 п’ятипроменевих зірок. З лівого від верхньої зірки боку знаходиться знак французького монетного двору у вигляді рогу достатку, з правого — позначка директора монетного двору. Знизу на зовнішньому колі зазначено рік карбування монети, розділений нижньою зіркою[53].

Інші держави[ред. | ред. код]

Хоча Ватикан, Монако та Сан-Марино не є членами єврозони, однак ці держави мають право карбувати власну євромонету. Таке право надане їм на підставі їхніх угод з державами єврозони, а саме: Ватикану і Сан-Марино з Італією та Монако з Францією[3].

Країна Аверс Дизайнер[19] Роки випуску Монетний двір Опис
Ватикан Ватикан Уліана Пернацца, Гідо Вероні 2002-2005 Монетний двір Італії У центрі монети на внутрішньому диску розміщено профільний портрет 264-го Папи Римського Івана Павла II[28]. З лівого від портрету боку розміщено по внутрішньому колу розміщені знаки автора ескізу та гравера монети — абревіатури GV та UP INC. відповідно. На зовнішньому кільці монети по колу вгорі розміщено зображення 12 п’ятипроменевих зірок, знизу розташований круговий напис назви держави італійською мовою — CITTA' DEL VATICANO. Справа від назви держави зазначено рік карбування монети, над яким розміщено знак італійського монетного двору — літеру R[54].
Марія Кармела Коланері, Даніела Лонго 2005 У центрі монети на внутрішньому диску розміщено зображення герба Папського престолу у вигляді перехрещених папської церемоніальної парасолі, папського хреста та ключів святого Петра. На зображення герба накладені зображення кардинальського ґалеро та особистого герба кардинала Едуардо Мартінеса Сомало, який виконував обов'язки кардинала-камерленго після смерті Івана Павла II[19]. З боків та зверху центральна композиція оточена написом латиною — • SEDE • VACANTE • MMV •. Унизу справа від зображення герба розміщено знак італійського монетного двору — літеру R, справа у низу — ініціали автора ескізу (D.LONGO) та гравера ( M.C.C. INC.) монети. На зовнішньому кільці монети по колу вгорі розміщено зображення 12 п’ятипроменевих зірок, знизу розташований круговий напис назви держави італійською мовою — CITTA' DEL VATICANO[55].
з 2006 У центрі монети на внутрішньому диску розміщено портрет 265-го Папи Римського Бенедикта XVI[28]. З правого боку від портрета у два рядки розміщено позначку італійського монетного двору у вигляді літери R та рік випуску монети. Також справа над плечем понтифіка знаходиться знак гравера монети — абревіатура M.C.C. INC.; ініціали автора ескізу монети — D.L. — розміщені над правим плечем Папи. З лівого і правого боків портрет оточений круговим написом, що вказує на назву держави, яка випустила монету, — CITTA' DEL VATICANO. На зовнішньому кільці монети по колу розміщено зображення 12 п’ятипроменевих зірок[56].
Монако Монако Ніколя Козон, П'єр Жаводен 2001-2005 Паризький монетний двір Франції У центрі монети на внутрішньому диску розміщено профільний портрет князя Монако Реньє III[28]. На зовнішньому кільці монети з лівого і правого боків розміщено по 6 п’ятипроменевих зірок. Вгорі на зовнішньому кільці розміщено напис, який вказує на державу, котра випустила монету, — MONACO; унизу зазначено рік карбування монети, зліва від якого розміщено знак французького монетного двору у вигляді рогу достатку, справа — знак директора монетного двору[57].
з 2006 У центрі монети на внутрішньому диску розміщено профільний портрет князя Монако Альбера II[28]. Над портретом розміщено круговий напис, який вказує на країну, що випустила монету — MONACO; унизу зазначено рік карбування монети, зліва від якого розміщено знак французького монетного двору у вигляді рогу достатку, справа — знак директора монетного двору. На зовнішньому кільці монети по колу розміщено зображення 12 п’ятипроменевих зірок[58].
Сан-Марино Сан-Марино Етторе Лоренцо Фрапіччіні, Франтісек Кокола з 2002 Монетний двір Італії У центрі монети на внутрішньому диску розміщено зображення Палацу уряду Сан-Марино. З лівого боку від зображення будівлі розміщено: вгорі знак італійського монетного двору, літеру R, знизу зазначено рік випуску монети. З правого від зображення урядового палацу боку розміщено круговий напис назви держави — SAN MARINO, під яким знаходяться абревіатура автора ескізу монети — Ch. На зовнішньому кільці монети по колу розміщено зображення 12 п’ятипроменевих зірок. Між зірками, які відповідають 5 та 6 годинам на циферблаті, знаходиться абревіатура гравера монети — ELF INC[59].

Заплановані випуски[ред. | ред. код]

Наразі заплановано приєднання до єврозони наступних країн[4]:

 • з 1 січня 2014 року Андорри і Латвії;
 • з 1 січня 2015 року Литви.
Країна Аверс Дизайнер Заплановано Опис
Андорра Андорра Рубен да Сілва з 2014 У центрі монети на внутрішньому диску розміщено зображення герба князівства Андорра. З правого від герба боку секторі, що виступає, у два рядки розміщено напис ANDORRA та рік випуску монети. На зовнішньому кільці монети по колу розміщено зображення 12 п’ятипроменевих зірок[60][61].
Латвія Латвія Гунтарс Сіетіньш, Лігіта Францкевіча з 2014 У центрі монети на внутрішньому диску розміщено профільний портрет жінки у латвійському національному костюмі. З лівого і правого від портрету боків розміщено два кругові написи LATVIJAS REPUBLIKA — назва держави латвійською мовою. Зліва також круговим написом зазначено рік випуску монети. На зовнішньому кільці монети по колу розміщено зображення 12 п’ятипроменевих зірок[62].
Литва Литва Антанас Зукаускас з 2015 У центрі монети на внутрішньому диску розміщено зображення литовського лицаря верхи, подібного до того, що зображений не державному гербі Литви. Над зображенням вершника справа зазначено рік карбування монети, під вершником розміщено назву держави литовською мовою — LIETUVA. На зовнішньому кільці, вкритому горизонтальним рифленням, монети по колу розміщено зображення 12 п’ятипроменевих зірок[63].

Гурти монет[ред. | ред. код]

Гурти монет номіналом 2 євро мають рифлення та містять написи, відмінні для кожної з країн. Написи на гуртах монет, випущених різними країнами, іноді збігаються — це може бути пов'язане з тим, що монети цих країн карбувалися на одному монетному дворі.

Країна Гурт Опис[5]
Австрія Напис 2 EURO з трьома зірками повторюються 4 рази (двічі у перевернутому вигляді)[24]
Бельгія Цифра 2 з двома зірками повторюється 6 разів (тричі у перевернутому вигляді)[26]
Ватикан Цифра 2 з зіркою повторюються 6 разів (тричі у перевернутому вигляді)[28]
Греція Напис ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ (укр. Грецька республіка), відділений зіркою[19]
Естонія Напис EESTI (укр. Естонія), що повторюється двічі з роздільником у вигляді кільця[33]
Ірландія Цифра 2 з двома зірками повторюються 6 разів (тричі у перевернутому вигляді)[64]
Іспанія Цифра 2 з двома зірками повторюються 6 разів (тричі у перевернутому вигляді)[65]
Італія Цифра 2 з зіркою повторюються 6 разів (тричі у перевернутому вигляді)[66]
Кіпр Напис 2 ΕΥΡΩ 2 EURO повторюється двічі[37]
Люксембург Цифра 2 з зіркою повторюються 6 разів (тричі у перевернутому вигляді)[67]
Мальта Цифра 2 з двома мальтійськими хрестами повторюються 6 разів (тричі у перевернутому вигляді)[68]
Монако Цифра 2 з двома зірками повторюються 6 разів (тричі у перевернутому вигляді)[69][70]
Нідерланди Напис GOD ZIJ MET ONS (укр. З нами Бог), між словами якого розташовані зірки[71]
Німеччина Напис EINIGKEIT UND RECHT UND FREIHEIT (укр. Єдність і справедливість і добробут), відділений зображенням федерального орла[19]
Португалія Зображення семи за́мків та п'яти щитів[44]
Сан-Марино Цифра 2 з зіркою повторюються 6 разів (тричі у перевернутому вигляді)[72]
Словаччина Напис SLOVENSKÁ REPUBLIKA (укр. Словацька республіка) з двома зірками, між якими знаходиться зображення липового листка[46]
Словенія Напис S L O V E N I J A, відділений зіркою[73]
Фінляндія Напис SUOMI FINLAND з трьома левовими головами[49]
Франція Цифра 2 з двома зірками повторюються 6 разів (тричі у перевернутому вигляді)[74]

Випуски[ред. | ред. код]

У таблиці нижче наведено приблизні статистичні дані щодо випуску монет номіналом 2 євро за країнами у мільйонах штук. Дані наведено станом на 2012 рік. Попри той факт, що у готівковій формі євро з'явилося 2002 року, через великі обсяги деякі держави почали карбувати монету ще у 1999 році.

Умовні позначення:

   Держава випустила монету 2 євро
   Держава не випускала монету 2 євро
   Держава не входила до єврозони
Країна Рік[75]
1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012
Австрія 196,4 4,7 2,5 2,3 2,6 17 27,7 21,2
Бельгія 120 50 30,03 60 10,5 20 35 25 5 15 32
Ватикан 0,006 0,006 0,006 0,006 0,006 0,006
Греція 145,34 0,42 0,95 0,95 1,007 0,982 0,582
Естонія 11
Ірландія 90,563 2,566 3,698 13,077 5,421 7,615 5,792 1,03 1,47 1,053
Іспанія 60,45 36,55 140,15 163,877 44,331 4,057 3,947 3,95 3,958 19,456 17,427 3,93 4,04 4,72
Італія 463,402 36,098 6,925 61,943 9,951 4,955 2,456 1,953 5,788 13,954 26,959
Кіпр 24,93 4,985 0,2 0,2 0,988
Люксембург 18,512 3,5 7,553 3,5 2 4 6 0,24 3,5 2,32 3,76
Мальта 9,96 1,99
Монако 0,899 0,456 0,228 0,25 1,032 1,082
Нідерланди 9,9 24,4 140,5 37,2 1,2 0,3 0,2 0,1 0,1 0,1 0,1 0,1 0,22
Німеччина
Португалія 61,93 5,979 1 1 1
Сан-Марино 0,1 0,631 0,627
Словаччина 35,666 5
Словенія 21,25
Фінляндія 16 8,59 29,042 1,239 8,833 8,96 8,72 8,424 5,137 8,236 6,256 3,938 5,155 3,234
Франція 56,695 171,12 237,915 153,606 36,024 36,936

Пам'ятні монети[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Die gemeinsame europäische Seite. Центральний банк Австрії. Архів оригіналу за 14 листопад 2013. Процитовано 13 листопада 2013.(нім.)
 2. а б The euro outside the euro area. Ec.europa.eu. Європейська Комісія. Архів оригіналу за 5 грудня 2013. Процитовано 14 листопада 2013.(англ.)
 3. а б в THE VISUAL CHARACTERISTICS OF THE EURO COINS. Eur-lex.europa.eu. 28 грудня 2001. Архів оригіналу за 10 травня 2013. Процитовано 11 листопада 2013.(англ.)
 4. а б Монеты евро регулярной чеканки. Euro-coins.info. Архів оригіналу за 11 листопада 2013. Процитовано 13 листопада 2013.(рос.)
 5. а б в г д е ж и 2 euro EUROPEAN UNION. Coinz.eu. Архів оригіналу за 12 листопада 2013. Процитовано 11 листопада 2013.(англ.)
 6. Treaty of the European Union. Eur-lex.europa.eu. 29 липня 1992. Архів оригіналу за 1 лютого 2009. Процитовано 11 листопада 2013.(англ.)
 7. Council Regulation (EC) No 1103/97 of 17 June 1997 on certain provisions relating to the introduction of the euro. Eur-lex.europa.eu. 19 червня 1996. Архів оригіналу за 2 березня 2007. Процитовано 11 листопада 2013.(англ.)
 8. а б Euro papers, 2000, с. 8.
 9. Euro papers, 2000, с. 9.
 10. а б Каталог монет евро, с. 5.
 11. а б в Euro coins. Ec.europa.eu. Європейська Комісія. Архів оригіналу за 14 жовтня 2013. Процитовано 13 листопада 2013.(англ.)
 12. Amsterdam European Council. consilium.europa.eu. Consilium. Архів оригіналу за 13 листопада 2013. Процитовано 13 листопада 2013.(англ.)
 13. Каталог монет евро, с. 7.
 14. What is the euro area?. Ec.europa.eu. Європейська Комісія. Архів оригіналу за 12 січня 2017. Процитовано 13 листопада 2013.(англ.)
 15. а б Common Design. ibiblio.org. Архів оригіналу за 12 листопада 2013. Процитовано 13 листопада 2013.(англ.)
 16. Общая сторона евромонет. Euro.eesti.ee. 17 червня 2011. Архів оригіналу за 12 листопада 2013. Процитовано 11 листопада 2013.(рос.)
 17. Common sides. ecb.europa.eu. Архів оригіналу за 21 травня 2009. Процитовано 11 листопада 2013.(англ.)
 18. Technical specifications. Ec.europa.eu. Європейська Комісія. Архів оригіналу за 18 листопада 2013. Процитовано 13 листопада 2013.(англ.)
 19. а б в г д е ж и к л Die nationalen Seiten. Центральний банк Австрії. Архів оригіналу за 12 грудень 2013. Процитовано 14 листопада 2013.(нім.)
 20. Единый реверс монет евро регулярного выпуска. Euro-coins.info. Архів оригіналу за 14 листопада 2013. Процитовано 13 листопада 2013.(рос.)
 21. Каталог монет евро, с. 9.
 22. Euro Münzen - Gemeinsame Seiten. Deutsche Bundesbank. Архів оригіналу за 24 жовтня 2013. Процитовано 14 листопада 2013.(нім.)
 23. COMMISSION RECOMMENDATION of 19 December 2008. Eur-lex.europa.eu. 14 січня 2011. Архів оригіналу за 23 лютого 2012. Процитовано 14 листопада 2013.(англ.)
 24. а б 2 euro AUSTRIA (2002-2006). Coinz.eu. Архів оригіналу за 10 червня 2015. Процитовано 14 листопада 2013.(англ.)
 25. Каталог монет евро, с. 22.
 26. а б 2 euro BELGIUM (2000-2006). Coinz.eu. Архів оригіналу за 10 червня 2015. Процитовано 14 листопада 2013.(англ.)
 27. Каталог монет евро, с. 41.
 28. а б в г д е ж и к л Национальная сторона евромонет. Euro.eesti.ee. Архів оригіналу за 12 листопада 2013. Процитовано 14 листопада 2013.(рос.)
 29. Каталог монет евро, с. 46.
 30. Каталог монет евро, с. 50.
 31. а б Каталог монет евро, с. 140.
 32. Эстонская евромонета. Euro.eesti.ee. Архів оригіналу за 12 листопада 2013. Процитовано 14 листопада 2013.(рос.)
 33. а б 2 euro ESTONIA (from 2011). Coinz.eu. Архів оригіналу за 10 червня 2015. Процитовано 14 листопада 2013.(англ.)
 34. Каталог монет евро, с. 158.
 35. Каталог монет евро, с. 174.
 36. Каталог монет евро, с. 191.
 37. а б 2 euro CYPR (from 2008). Coinz.eu. Архів оригіналу за 10 червня 2015. Процитовано 14 листопада 2013.(англ.)
 38. Каталог монет евро, с. 212.
 39. а б Каталог монет евро, с. 222.
 40. Каталог монет евро, с. 228.
 41. Каталог монет евро, с. 243.
 42. Каталог монет евро, с. 277.
 43. Каталог монет евро, с. 113.
 44. а б 2 euro PORTUGAL (2002-2007). Coinz.eu. Архів оригіналу за 10 червня 2015. Процитовано 14 листопада 2013.(англ.)
 45. Каталог монет евро, с. 293.
 46. а б 2 euro SLOVAKIA (from 2009). Coinz.eu. Архів оригіналу за 10 червня 2015. Процитовано 14 листопада 2013.(англ.)
 47. Каталог монет евро, с. 338.
 48. а б Каталог монет евро, с. 348.
 49. а б 2 euro FINLAND (1999-2006). Coinz.eu. Архів оригіналу за 10 червня 2015. Процитовано 14 листопада 2013.(англ.)
 50. Каталог монет евро, с. 363.
 51. 2 euro FINLAND (from 2007). Coinz.eu. Архів оригіналу за 10 червня 2015. Процитовано 14 листопада 2013.(англ.)
 52. Каталог монет евро, с. 367.
 53. Каталог монет евро, с. 394.
 54. Каталог монет евро, с. 77.
 55. Каталог монет евро, с. 80.
 56. Каталог монет евро, с. 82.
 57. Каталог монет евро, с. 255.
 58. Каталог монет евро, с. 256.
 59. Каталог монет евро, с. 318.
 60. New Andorra Euro Coins Submitted for Approval. Coin Update News. 7 червня 2013. Архів оригіналу за 22 листопада 2013. Процитовано 14 листопада 2013.(англ.)
 61. La Maison des Vallées, l'église Romane de Santa Coloma et un isard, sont les images choisies pour les euros andorrans. Andorra mint. 16 травня 2013. Архів оригіналу за 8 листопада 2013. Процитовано 14 листопада 2013.(фр.)
 62. 2 euro. Центральний банк Латвії. Архів оригіналу за 4 грудень 2013. Процитовано 14 листопада 2013.(англ.)
 63. Projects of Lithuanian euro coins. Центральний банк Литви. Архів оригіналу за 4 листопад 2013. Процитовано 14 листопада 2013.(англ.)
 64. 2 евро, Ирландия. Euro-coins.info. Архів оригіналу за 9 березня 2014. Процитовано 14 листопада 2013.(рос.)
 65. 2 евро, Испания. Euro-coins.info. Архів оригіналу за 7 липня 2014. Процитовано 14 листопада 2013.(рос.)
 66. 2 евро, Италия. Euro-coins.info. Архів оригіналу за 8 липня 2014. Процитовано 14 листопада 2013.(рос.)
 67. 2 евро, Люксембург. Euro-coins.info. Архів оригіналу за 24 травня 2014. Процитовано 14 листопада 2013.(рос.)
 68. 2 евро, Мальта. Euro-coins.info. Архів оригіналу за 7 липня 2014. Процитовано 14 листопада 2013.(рос.)
 69. 2 Евро, Момако (1 серия). Euro-coins.info. Архів оригіналу за 8 липня 2014. Процитовано 14 листопада 2013.(рос.)
 70. 2 Евро, Момако (2 серия). Euro-coins.info. Архів оригіналу за 8 липня 2014. Процитовано 14 листопада 2013.(рос.)
 71. 2 евро, Нидерланды. Euro-coins.info. Архів оригіналу за 2 жовтня 2012. Процитовано 14 листопада 2013.(рос.)
 72. 2 евро, Сан-Марино. Euro-coins.info. Архів оригіналу за 7 липня 2014. Процитовано 14 листопада 2013.(рос.)
 73. 2 евро, Словения. Euro-coins.info. Архів оригіналу за 7 липня 2014. Процитовано 14 листопада 2013.(рос.)
 74. 2 евро, Франция. Euro-coins.info. Архів оригіналу за 7 липня 2014. Процитовано 14 листопада 2013.(рос.)
 75. Mintage quantities of the euro coins and official euro collector folders. euro-auflagen.de. Архів оригіналу за 31 грудня 2008. Процитовано 11 листопада 2013.(англ.)

Посилання[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

 • Д. Красоткин, В. Ким. Каталог монет евро ЕВРО-РУ. — 2011. — 409 с.(рос.)
 • Regine Danner-Dewanger. Euro-Münzen in Österreich. — Oesterreichische Nationalbank, 2013. — 61 с.(нім.)
 • European Commissiom. Euro papers. — European Communities, 2000. — 45 с.(нім.)