Апарель
Апаре́ль (від фр. appareil — «пристрій», «прилад», «апарат»)[1] — похила площина, рух по якій можливий при менших тягових зусиллях (див. похила площина як елементарний механізм).
Зміст
У військово-інженерній справі складова польових фортифікаційних споруд
- Пологий підйом до піднесених частин будівель, споруд[2].
- Пологий спуск в окопи, укриття для в'їзду або виїзду військової техніки: танків, БТР, бойових машин, РЛС, апаратних зв'язку.
- Пологий насип або похила платформа транспортних засобів, призначена для завантаження техніки в потяг або на переправний пристрій.
- Пристрій в носовій частині десантного корабля для сходу на берег особового складу і військової техніки.
- Двері бронетехніки у вигляді відкидної панелі, що у відкритому стані слугує як похила платформа чи сходи для висадки та посадки особового складу.
В архітектурі та містобудуванні
В архітектурі цивільних споруд термін «апарель» практично не застосовується. Натомість нього використовують слово «пандус».
Улаштування
При фортифікаційних роботах в рамках інженерного забезпечення військ, якщо дозволяє бойова обстановка, відриванням котлованів для окопів та укриттів техніки займаються підрозділи інженерних військ.
У разі застосування для цього котлованних землерийних машин для відриття кожного окопу в напрямка, перпендикулярному фронту, робиться кілька проходів в одну і другу сторону (при цьому МДК-2 копає, рухаючись вперед і вибираючи ґрунт до 30-40 см у глибину, а МДК-3 копає заднім ходом, вибираючи до 1,5 м вглиб за один прохід; рух в дві сторони необхідний для насипання бруствера з обох боків по всій довжині окопа). Обладнання машин дозволяє влаштовувати пологі апарелі з ухилом близько 15°, що дозволяє техніці заходити і залишати окоп самостійно навіть в негоду.
Після відривання котлована на повну глибину та апарель, що знаходиться з боку від противника, засипається бульдозерним обладнанням машини. За необхідності формується сектор вогню (танкам, БТР, БМП, БМ).
Див. також
Джерела
- Радянська військова енциклопедія. «А—БЮРО» // = (Советская военная энциклопедия) / Маршал Советского Союза А. А. ГРЕЧКО — председатель. — М. : Воениздат, 1976. — Т. 1. — С. 221. — ISBN 00101-030. (рос.)
Посилання
- Апарель // Термінологічний словник-довідник з будівництва та архітектури / Р. А. Шмиг, В. М. Боярчук, І. М. Добрянський, В. М. Барабаш ; за заг. ред. Р. А. Шмига. — Львів, 2010. — С. 18. — ISBN 978-966-7407-83-4.
- БСЭ. Статья «Аппарель»[недоступне посилання з червня 2019]
- Аппарель
- УКРЫТИЯ ДЛЯ АВТОТРАНСПОРТА