Inspiration Mars Foundation

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Піраміда Хафра і Великий Сфінкс на плато Гізи

Inspiration Mars Foundation — американська некомерційна організація (фонд), заснована Деннісом Тіто у 2013, яка планувала відправити в січні 2018 пілотовану експедицію для обльоту Марса.[1][2] Організація планувала використовувати перевагу пускового вікна для запуску в січні 2018 експедиції обльоту Марса з поверненням на Землю. Фонд вважає, що дослідження космічного простору служить каталізатором зростання, національного процвітання, зростання знань і глобального лідерства. Використовуючи перевагу унікальної можливості, Inspiration Mars Foundation збирається оживити освітній інтерес до науки, техніки, інженерної справи та математики.

Вже у 2015 році сайт фонду перестав працювати.

Політ[ред. | ред. код]

Приблизна траєкторія польоту корабля Inspiration Mars (не в масштабі)
Капсула, яка буде вертатися на Землю і житловий відсік Inspiration Mars у поданні художника.
Перицентр орбітальної траєкторії Inspiration Mars.

Намічена приватна некомерційна програма — 501- добовий політ по облітній траєкторії, яка дозволить кораблю використовувати найменшу можливу кількість ракетного палива, щоб долетіти до Марса і повернутися до Землі. «Якщо щось піде не так, корабель повинен бути здатний самостійно повернутися на Землю, але без можливості скорочення траєкторії». У 2018 розташування планет надасть унікальну орбітальну можливість польоту до Марса і назад до Землі всього за 501 день. Фонд Inspiration Mars має намір відправити американський екіпаж з двох чоловік — чоловіка і жінки — в обліт Марса з висотою перицентра до 160 км і безпечно повернути на Землю.

Цільова дата запуску — 5 січня 2018 року. Можливість польоту за такою швидкою облітною траєкторією видається лише двічі на кожні 15 років. Після 2018 року наступна можливість не випаде до 2031 року. Застосовуючи унікальні технології, успадковані від НАСА і від Міжнародної космічної станції, Inspiration Mars збирається використовувати цю можливість як унікальний плацдарм для безпрецедентного випадку в науці, інженерній справі, техніці та математиці. Наукові завдання польоту зосереджені на фізіології та психології, при цьому політ створить нові прецеденти в пілотованому дослідженні космічного простору.

Схема обльоту Марса знижує ризик, не містить критичних орбітальних маневрів, не передбачає ані вхід в атмосферу Марса, ані зближення, ані стиковку. Також вона являє собою найкоротший за тривалістю політ до Марса з поверненням. Можливість запуску в 2018 році збігається з 11-річним сонячним мінімумом, що забезпечує найменший вплив сонячної радіації. При наступній можливості запуску (в 2031 році) сонячного мінімуму не буде.

Технічні відомості[ред. | ред. код]

Згідно рецензованої статті, яка була підготовлена Деннісом Тіто і групою співавторів для IEEE, «політ не потребує маневрування, крім невеликих коригувальних імпульсів після виведення траєкторію перельоту до Марса, і його не можна буде перервати. Будуть використані технології виведення на низьку навколоземну орбіту і пілотованих польотів з оснащенням для тривалого переліту до Марса. 10-тонний пілотований корабель — капсула для найкращого захисту від перегріву при поверненні в атмосферу і надувний або жорсткий житловий відсік — буде містити всю систему життєзабезпечення та інші засоби підтримки життя екіпажу. Вони можуть складатися з 1400 кг сухого пайка, тренажерів для компенсації тривалого впливу невагомості і компактне обладнання, аналогічне обладнанню на МКС, для рециркуляції води і підтримки атмосфери. Не буде ані скафандрів, ані шлюзу, і екіпажу доведеться провести подорож усередині об'єму приблизно 17 м3».[3]


Відбір екіпажу[ред. | ред. код]

Фонд передбачає великий потік охочих пройти відбір. Політ буде, за визначенням, рекордним по дальності і за тривалістю перебування в космосі. Відібраній одружений парі потрібно бути «терплячими, врівноваженими і здатними зберігати позитивний настрій в умовах труднощів», як і в умовах загрози здоров'ю. Півтора року в умовах невагомості послаблять людське тіло, сильна доза радіації, ймовірно, збільшить ризик виникнення раку приблизно на три відсотки. На цей ризик екіпажу доведеться піти добровільно.

Історія[ред. | ред. код]

Ще до прес-конференції 27 лютого 2013, де було оголошено про політ, ряду представників космічної галузі та журналістів був наданий доступ до деяким відомостями про дослідницьку статтю IEEE, яка була представлена ​​в березні 2013 року і містить подробиці технічного обґрунтування пілотованого обльоту тривалістю 501 день під час орбітального вікна 2018 році. 27 лютого 2013 фонд Inspiration Mars Foundation провів прес-конференцію, щоб оголосити про план фонду Забезпечити матеріальну частину, купити послуги запуску на ракеті-носії, відібрати екіпаж з одруженого чоловіка и жінки (щоб представити в екіпажі людей обох статей и надихнути молодь обох статей на велику мрію і на вивчення науки, техніки, інженерної справи та математики) і потім спробувати зібрати відсутні кошти для запуску в 2018 році. Філантроп Денніс Тіто збирається повністю фінансувати фонд в обсязі близько 100 млн. доларів протягом перших двох років роботи фонду.

Керівники[ред. | ред. код]

Inspiration Mars Banner Graphic jpeg.jpg

Фінансування[ред. | ред. код]

Програма фінансуватиметься з урахуванням некомерційного статусу фонду Inspiration Mars в Сполучених Штатах. Денніс Тіто буде оплачувати витрати фонду протягом перших «двох років з власних глибоких кишень».[4]Загальна вартість програми оцінюється на суму від 1 до 2 млрд. доларів США,[5]що менш ніж 2.5 млрд. доларів, які НАСА витрачає на програму Mars Science Laboratory, включаючи два роки роботи на поверхні Марса для марсохода Curiosity, який керується з Землі. Фонд «приверне кошти від промисловості, фізичних осіб та інших охочих зробити пожертвування».

Реакція в космічній галузі[ред. | ред. код]

За словами генерального конструктора ракетно-космічної корпорації «Енергія» Віталія Лопоти, ідея здійснити в 2018 році пілотований обліт Марса на космічному кораблі з екіпажем з двох чоловік навряд чи здійсненна з використанням існуючих технологій. На його думку, без нових джерел енергії в 2018 році політ до Марса неможливий. Маса корабля, який буде повертається до Землі з другою космічною швидкістю, складе не менше 20 тонн, в той час як маса експедиційного корпусу для польоту чотирьох чоловік на Марс складе 480 тонн. В екіпажі з двох чоловік, через один-два місяці польоту виникнуть психологічні проблеми: в умовах повної ізоляції в космосі двоє опиняться на межі серйозного конфлікту. В екіпажі з трьох чоловік, через деякий час після запуску, двоє почнуть «дружити» проти одного. На кожного члена екіпажу, за словами Віталія Лопоти, в день потрібно в середньому по 10 кг води і продуктів. Також будуть потрібні запаси палива для польоту на Марс і повернення назад. Застосування ракетних двигунів, що використовують хімічну енергію палива, потребує створення для цієї місії комплексу масою 2.5 тисячі тонн. Крім того, досі немає точних даних про вплив космічної радіації на людський організм. Цей вплив ще не вивчено, і політ людей до Марса являє собою неприпустимий ризик.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]