Птолемей XI Александр

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Птолемей XI Александр
грец. Πτολεμαῖος Ἀλέξανδρος
Ptolemaeus XI.png
Цар Єгипту
Початок правління: 80 до н. е.
Кінець правління: 80 до н. е.

Попередник: Береніка III
Наступник: Птолемей XII

Дата народження: 105 до н. е.
Дата смерті: 80 до н. е.(-080)
Місце смерті: Александрія
Дружина: Береніка III
Династія: Птолемеї
Батько: Птолемей X Александр
Мати: Клеопатра Селена

Птолемей XI Александр II (грец. Πτολεμαῖος Ἀλέξανδρος нар.80 до н. е.) — цар Єгипту у 80 до н. е. (правив 19 днів). Останній законний представник династії Птолемеїв.

Життєпис[ред. | ред. код]

Був сином Птолемея X, царя Єгипту, та Клеопатри Селени. У 102 році до н. е. під час війни Клеопатри III із сином Птоелемеєм IX малого Птолемея разом з частиною скарбниці було відправлено на о. Кос. Тут він виховувався протягом правління наступних царів — Птолемея IX та Птолемея X.

У 88 році до н. е. під час Першої Мітридатової війни втік до табору римлян, де затоваришував з Луцієм Суллою, який перемігши Мітридата VI, царя Понту, та згодом ставший диктатором, вирішив підтримати молодого Птолемея у праві на трон Єгипту. В цей час там вже володарювала Береніка III. Під тиском Риму було укладено угоду, згудно якої Птолемей пошлюбив царицю й став царем.

Шлюб тривав лише 19 днів. Птолемей XI вирішив вбити Береніку (або не бажав ділити владу, або ревнував до популярності цариці у населення). Проте цей злочин спровокував повстання олександрійців, які увійрвалися в царський палац та стратили Птолемея Александра.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Werner Huß: Ägypten in hellenistischer Zeit 332-30 v. Chr. Beck, München 2001, ISBN 3-406-47154-4, S. 648f., 653, 659–661, 669f..