Птолемей XI Александр

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Птолемей XI Александр
грец. Πτολεμαῖος Ἀλέξανδρος
Народився 105 до н. е.
Помер 80 до н. е.
Александрія
·тупа травмаd
Країна Стародавній Єгипет
Діяльність суверен
Титул Фараон
Посада Фараон
Рід Птолемеї
Батько Птолемей X Александр
Мати Клеопатра Селена
Брати, сестри Клеопатра V
У шлюбі з Береніка III

Птолемей XI Александр II (грец. Πτολεμαῖος Ἀλέξανδρος нар.80 до н. е.) — цар Єгипту у 80 до н. е. (правив 19 днів). Останній законний представник династії Птолемеїв.

Життєпис[ред. | ред. код]

Був сином Птолемея X, царя Єгипту, та Клеопатри Селени. У 102 до н. е. під час війни Клеопатри III із сином Птоелемеєм IX малого Птолемея разом з частиною скарбниці було відправлено на о. Кос. Тут він виховувався протягом правління наступних царів — Птолемея IX та Птолемея X.

У 88 до н. е. під час Першої Мітридатової війни втік до табору римлян, де затоваришував з Луцієм Суллою, який перемігши Мітридата VI, царя Понту, та згодом ставший диктатором, вирішив підтримати молодого Птолемея у праві на трон Єгипту. В цей час там вже володарювала Береніка III. Під тиском Риму було укладено угоду, згудно якої Птолемей пошлюбив царицю й став царем.

Шлюб тривав лише 19 днів. Птолемей XI вирішив вбити Береніку (або не бажав ділити владу, або ревнував до популярності цариці у населення). Проте цей злочин спровокував повстання олександрійців, які увійрвалися в царський палац та стратили Птолемея Александра.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Werner Huß: Ägypten in hellenistischer Zeit 332-30 v. Chr. Beck, München 2001, ISBN 3-406-47154-4, S. 648f., 653, 659–661, 669f..