Тутмос IV

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Тутмос IV
Thumtmoses IV-E 13889-IMG 0034-gradient.jpg
Народився 15 століття до н. е.
Помер 14 століття до н. е. або 1390 до н. е.
Фіви, Луксор, Єгипет
Поховання KV43d
Діяльність державний діяч
Титул Фараон
Посада Фараон
Рід Вісімнадцята династія єгипетських фараонів
Батько Аменхотеп II
Мати Тіаа
У шлюбі з Мутемуйя, Нефертарі[d] і Яретd
Діти Аменхотеп III, Сіатумd, Тентамонd, Тіаа[d], Аменемхет[d] і Аменемопет[d]
Тутмос IV
ThoutmôsisIVLouvre.jpg
Давньоєгипетський фараон
Панування бл. 1397-1388 до н. е., 
XVIII династія
Попередник Аменхотеп II
Наступник Аменхотеп III

Тутмос IV (Менхеперура) (1412–1402 до н. е.) — єгипетський фараон (бл. 1397 — 1388 до н. е.), восьмий представник XVIII династії, син Аменхотепа II і цариці Тіаа.

Правління Тутмоса IV, як і його наслідника Аменхотепа III (1402–1364 до н. е.) відмічено не веденям великомасштабних війн, а будівництвом гігантських храмів на честь бога Амона, тому що успішна завойовницька політика Тутмоса III усунула всіх потенційних суперників Єгипту у зовнішньополітичній діяльності.

Ранні роки життя[ред. | ред. код]

Тутмос, хоча й був сином головної цариці, спочатку не призначався в наступники своєму батькові. Згодом Тутмос розповідав про чудовий сон, який приснився йому, коли, будучи ще царевичем, він після полювання відпочивав у тіні Великого Сфінкса. У сні йому з'явився бог Хоремахет-Хепрі-Ра-Атум, якого нібито зображував Сфінкс, і зажадав розчистити його від пісків, які приносило вітром з пустелі, і до часу Тутмоса вже майже повністю поховали під собою Великого Сфінкса. В нагороду за цю послугу бог обіцяв зробити Тутмоса фараоном. Прокинувшись, Тутмос набрав робітників, розчистив Сфінкса і незабаром став фараоном. Напис, що оповідає про цю подію, було поміщено на плиті у передніх лап Сфінкса. До речі, в цьому ж написі згадується і фараон Хефрен, з чого ми робимо висновок, що Великий Сфінкс був висічений під час правління Хефрена (IV династія), хоча це єдина вказівка про час побудови Великого Сфінкса.

Архітектурна спадщина[ред. | ред. код]

Фрагменти архітектурних споруд в Гізі і Мемфісі. Капела в храмі Осіріса в Абідосі. Карнак: спорудження перистиля перед 4-м пілоном, алебастрове святилище в храмі Амона, численні фрагменти архітектурних споруд.

Завершено гігантський обеліск Тутмоса III (в даний час на площі Сан Джованні ді Латерано в Римі).

Вкрай погано зберігся поминальний храм в Курна.

Гробниця в Долині царів (KV43).

Джерела[ред. | ред. код]

  • Авдиев В. И. Военная история древнего Египта
  • Эрлихман В. В. Правители мира