Яхмос I

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Яхмос I
Фрагмент статуї Яхмоса I (Метрополітен Музей)
Фрагмент статуї Яхмоса I (Метрополітен Музей)
Давньоєгипетський фараон
Панування бл. 1550-1525 до н. е., 
XVIII династія
Попередник Камос
Наступник Аменхотеп I
В шлюбі з Яхмос-Нефертарі
Діти Мерітамон, Сітамон, Сіамон, Яхмос-Анх, Аменхотеп I, Рамос, можливо Мутнофрет
Батько Таа II Секененра
Мати Яхотеп
Місце поховання Абідос
Монументи Палаци в Аварісі, Храм Амона-Ра в Карнаці, Храм Монту в Арманті

Яхмос І Небпехтіра, іноді Ахмос I (також відомий грецький варіант — Амасіс, Амасос) (1550–1525 роки до н. е.) — засновник фараон XVIII династії, спадкоємець незалежного від гіксосів царя Уасета Камоса.

Життєпис[ред. | ред. код]

Близько 1580 року до н. е. йому вдалось вигнати гіксосів та знову об'єднати Єгипет. Провів енергійні та успішні реформи з відновленням і подальшим розвитком економіки, адміністрації, війська. Звільнення від гіксосів та об'єднання країни цим фараоном поклало початок добі Нового царства.

Створив значний флот та велику боєздатну армію, до лав якої входили й запозичені у гіксосів колісниці. Після низки битв на суші й на водах Нілу підступив до ворожої столиці, Аваріса, і штурмом узяв його. Переслідуючи гіксосів, вторгся до південного Ханаану. Протягом кількох років тримав в облозі місто-фортецю Шарухен — останню твердиню гіксосів у безпосередній близькості до Єгипту. Після взяття Шарухена й остаточного знищення гіксоської загрози повернувся з військами до Єгипту. Однак на цьому війна не припинилась — пропливши Нілом усю країну, він вторгся до Північної Нубії де розгромив коаліцію місцевих племен. Після тих двох походів Яхмос І також успішно придушив кілька повстань всередині країни.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Clayton, Peter. Chronicle of the Pharaohs, Thames and Hudson Ltd, paperback 2006. стор. 100
  2. а б в г Clayton, стор. 100
  3. а б в Wiener, Malcolm H. and Allen, James P. The Ahmose Tempest Stela and the Thera Eruption стор. 3 Journal of Near Eastern Studies, Vol. 57, No. 1 (Jan., 1998)

Джерела[ред. | ред. код]