Сенмут

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сенмут
Senemut-KneelingStatue BrooklynMuseum.png
Народився 16 століття до н. е.
Помер 1463 до н. е.
Діяльність архітектор
Титул Фараон
Сенмут
ієрогліфами
sn
n
mwt
Скульптурний портрет, який зображає сидячого Сенмута з Нефрура на руках. Британський музей

Сенмут, Сененмут, Сенемут — видатний давньоєгипетський архітектор і державний діяч періоду Вісімнадцятої династії нового царства (1550—1292 до н. e.). Деякі факти вказують на те, що він міг бути фаворитом і коханим жінки - фараона Хатшепсут.

Життєпис[ред. | ред. код]

Народився в незнатній і небагатій родині провінційного переписувача-чиновника Рамоса і його дружини Хатнофер (Хатнефрет) в Гермонтісі. Про Сенмута відомо набагато більше, ніж про будь-якого іншого стародавнього єгиптянина, який не належав до царської сім'ї, багато в чому завдяки його зруйнованій гробниці і спільному місці поховання батьків Сенмута, будівництвом якого Сенмут керував особисто.

Уперше фігурує в офіційних документах як «Слуга Подружжя Бога» (Хатшепсут) і «Слуга царської дочки» (Нефрура). Деякі дослідники відносять сходження Сенмута, якого вважали вихідцем з нижчих верств населення, на ключові позиції в державному апараті до часу правління Тутмоса I, але найімовірніше, що піднесення Сенмута сталося при чоловікові Хатшепсут Тутмосі II (1494-1490 рр. до н. е.). Після затвердження Хатшепсут як регента при малолітньому Тутмосі III в 1490 році до н. е. положення Сенмута тільки зростало, і незабаром він був нагороджений численними титулами. Після коронації Хатшепсут фараоном Єгипту Сенмут був призначений чаті (еквівалент середньовічного візира) Верхнього Єгипту.

Відомі 10 його статуй, з них на 6-ти він з царівною Нефрурою. У супровідній записці написано:

Я виховав царівну. Мені її доручили ... тому що я чудовий в очах царя

В 1462 (?) році до н.е., Хатшепсут спіткало нещастя: померла її дочка-підліток Нефрура (скільки років було підлітку, якщо чоловік її матері помер в 1490 році?) Вона зробила своїм співправителем пасинка (син від іншої дружини фараона) Тутмоса III. А через 2 роки помер Сенмут.

Архітектура[ред. | ред. код]

Джесер Джесеру - похоронний храм Хатшепсут в Дер-ель-Бахрі, побудований Сенмутом.

Сенмут є архітектором найбільш видатних споруд періоду Хатшепсут. Його найвідомішим творінням був похоронний храм в Дейр ель-Бахрі на захід від Фів, який носив в давнину назву Джесер Джесеру - «Священна зі священних» і будувався протягом 9 років - з 7-го (імовірно, 1482 рік до н. е.) по 16-й (1473 рік до н. е.) рік правління цариці. Його архітектором був Сенмут, і, хоча храм багато в чому повторював храм фараона Середнього царства Ментухотепа II, але його величні колони вражають уяву і в наші дні. Свого часу, цей храм був багато в чому унікальний, демонструючи бездоганну гармонію архітектурного комплексу за тисячу років до зведення Парфенона в Афінах.

Багато єгиптологів вважають, що Сенмут був коханим цариці Хатшепсут, і приводять як доказ зображення фаворита поруч із самою царицею поруч з входом в храм в Дейр ель-Бахрі, схожість гробниці Сенмута та гробниці Хатшепсут і графіті, надряпане на стінах незавершеної гробниці, що використовувалася робочими, зайнятими будівництвом Джесера Джесера.

Сенмут помер ще до смерті Хатшепсут. Він побудував собі дві гробниці. Одна з них, TT71, знаходиться поруч з гробницями інших вельмож Нового царства, а інша - у самого храму Хатшепсут в Дейр ель-Бахрі. Обидва поховання були незабаром піддані розоренню. Вважається, що сліди пошкоджень цих гробниць відносяться до часу правління Тутмоса III, який прагнув знищити всі відомості про правління мачухи. Однак окремі дослідники висувають і докази на користь того, що Сенмут міг впасти в немилість ще за життя цариці.

Цікаві знахідки[ред. | ред. код]

У гробниці Сенмута знайшли мапу зоряного неба. У центрі виявленої карти зображена група зірок Оріон-Сіріус. [1]

Інтернет-ресурси[ред. | ред. код]

  1. У давньоєгипетській усипальниці знайшли мапу зоряного неба