Клименко Віктор Васильович
Віктор Васильович Клименко | |
---|---|
Народився | 9 грудня 1935 (88 років) Охтирка, Сумська область |
Місце проживання | Київ |
Країна | Україна |
Діяльність | психолог |
Alma mater | Харківський національний педагогічний університет імені Григорія Сковороди |
Галузь | психологія |
Заклад | Відкритий міжнародний університет розвитку людини «Україна» |
Вчене звання | професор |
Науковий ступінь | доктор психологічних наук |
Нагороди |
Віктор Васильович Клименко (нар. 9 грудня 1935, Охтирка, Сумська область - пом. листопад 2022) — психолог, спеціаліст з психології підлітків і спортивної психології.
Український психолог В. В. Клименко народився 9 грудня 1935 року в м. Охтирка Сумської області.
Закінчив Харківський національний педагогічний університет імені Григорія Сковороди (1962) і аспірантуру Київського державного інституту фізичної культури (1969).
Доктор психологічних наук, дисертація «Механізми психомоторики людини» (1998).
У 1970—1988 рр. викладав на кафедрі психології Київського державного інституту физичної культури, займався проблемами психологічної підготовки спортсменів до Олімпійських Ігор Мюнхен-1972, Монреаль-1976, Москва-1980. За підсумками цієї роботи опублікував книгу «Психомоторні здібності юного спортсмена» (1987) і підручник «Психологія фізичного виховання та спорту» (1985, у співавторстві з М. П. Гуменюком); підручник було перероблено та видано в новій редакції (Психологія спорту; 2007). Консультував як психолог чемпіона світу з шахів Анатолія Карпова (1987—1991 рр.).
Завідував кафедрою психології Київського міжрегіонального інституту вдосконалення вчителів ім. Б. Д. Грінченка (1988—1997 рр.). З 1998 р. — завідувач лабораторією вікової фізіології та шкільної гігієни Інституту психології ім. Г. Костюка АПН України. З 2008 р. професор кафедри психології Відкритого Міжнародного університету розвитку людини «Україна».
Автор книг «Психологічні тести таланту» (Харків: Фоліо, 1996) і «Як виховати вундеркінда» (СПб., 1997), університетського підручника «Психологія творчості» (2006) та інших робіт, які «містять цінний науково-методичний матеріал відносно умов творчого розвитку особистості»[1][2]. У 1988—1993 рр. друкував у російському журналі «Студенческий меридиан» трактат «О мальчике, который умел летать, или Путь к Свободе» (спільно з письменником Ігорем Акімовим), який став «бестселлером и путеводным наставлением для нескольких поколений». Віктор Васильович Клименко має більше 100 наукових статей та 17 книг.
Внаслідок багаторічних експериментально-теоретичних досліджень створив концепції прагматичної будови дії, механізму почуттів, психомоторики, механізму творчості та його генези.
Лауреат Державної премії України в галузі науки та техніки 2010 року (разом з С. Д. Максименком і А. В. Толстоуховим) за цикл наукових праць під загальною назвою «Психологічні механізми зародження, становлення та здійснення особистості».
Погляди на психологію та життя Віктора Васильовича можна представити декількома цитатами з його робіт. «Людина маленька і велика — феномен природи і ноосфери.»
«Психологія — наука і система знань про закономірності, механізми та психічні явища, — процеси і стани в житті людини:
- механізмами психіки є відображення (утворення образу довкілля), проектування (перетворення та створення образу відповідно до нужди та мети) та опредметнення (фіксація здатностей та здібностей людини у знакових системах і матеріальних конструкціях);
- особистість — це форма існування психіки людини, яка являє собою цілісність, здатну до саморозвитку, самовизначення, свідомої предметної діяльності і саморегуляції та має свій унікальний і неповторний внутрішній світ;
- становлення особистості здійснюється через: біогенез — вітальну саморегуляцію; психогенез — рефлексивну емоційно-вольову саморегуляцію;
- соціогенез —значеннєву, ціннісну саморегуляцію; особливу життєстворюючу інтенцію — нужду, як інформаційно-енергетичне прагнення людини бути, жити, продовжуватися в інших;
- психомоторика — механізм дій і засоби їх здійснення;
- механізм творчості — здатність генерувати нові думки, почуття і образи; робити відкриття та винаходи, створювати художні образи.
„Вищу насолоду, натхнення діями людина переживає не від результату роботи, а від творчого процесу, в якому народжується матеріальний предмет чи знакова система: наукова думка, художній образ тощо.“
В. В. Клименко сповідує, за його ж свідченням, для багатьох парадоксальне, а для нього єдине, природне та щире життєве кредо „Задоволення в роботі“.
Помер у листопаді 2022 року внаслідок ускладнень, зумовлених захворюанням на ковід.
- Державна премія України в галузі науки і техніки 2010 року (спільно з Сергієм Дмитровичем Максименко)[3] — за цикл наукових праць „Психологічні механізми зародження, становлення, здійснення особистості“
- Виктор Клименко: Психология физического воспитания и спорта,1985 (у співавторстві с Н. П. Гуменюком))
- Виктор Клименко: Психомоторные способности юного спортсмена,1987
- Клименко В. В. Механізм творчості: чи можна його розвивати. — Київ, „Шкільний світ“, 2001. 96 с.
- Виктор Клименко: Психология творчества, 2006
- Клименко Віктор Васильович. Психологія спорту. Рекомендовано Міністерством освіти і науки України як навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів. — Київ : Міжрегіональна академія управління персоналом, 2007. — 432 с. — 3 000 прим. — ISBN 966-608-542-9.
- Біографія Клименко Віктора Васильовича [Архівовано 21 Січня 2021 у Wayback Machine.]
- Інтерв'ю з Клименко Віктором Васильовичем [Архівовано 7 Липня 2013 у Wayback Machine.]
- Трактат „О мальчике, который умел летать, или Путь к Свободе“
- „Загальна психологія“ / За ред. академіка АПН України, професора С. Д. Максименка.—Київ,- 1998.
- „Способи навчання психомоторних дій“ В. В. Клименко // Вісник Національної академії Державної прикордонної служби України, 1/2011 [Архівовано 5 Березня 2016 у Wayback Machine.]
- „Креативність гештальту: багатошаровість і видова спеціалізація“ В. В. Клименко // Психологія і суспільство. 2009, № 4 [Архівовано 7 Липня 2013 у Wayback Machine.]
- „Психологічні механізми зародження, становлення, здійснення особистості“, Цикл наукових праць //Комітет з Державних премій України в галузі науки і техніки
- „Механізм творчості: дефекти, компенсація, норма“ В. В. Клименко [Архівовано 8 Квітня 2017 у Wayback Machine.]
- Віктор Клименко: „Механізм творчості — це механізм перетворення дискомфорту і створення гармоній“ // Трибуна України, Інформаційно-публіцистичне інтернет видання[недоступне посилання з серпня 2019]
- Виктор КЛИМЕНКО: Гипотеза природы и таланта» // Портал творческих достижений Vikent.ru [Архівовано 4 Лютого 2016 у Wayback Machine.]
- ↑ Іван Зеленчук. Концепція механізму творчості Віктора Клименка та можливості її використання для вдосконалення державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти [Архівовано 30 липня 2014 у Wayback Machine.] // Документи НДІ українознавства.
- ↑ Ігор Олександров. Концепція механізму творчості Віктора Клименка [Архівовано 7 Липня 2013 у Wayback Machine.] // Відкритий міжнародний університет розвитку людини «Україна».
- ↑ Указ Президента України від 20 травня 2011 року № 594/2011 „Про присудження Державних премій України в галузі науки і техніки 2010 року“ [Архівовано 24 Лютого 2016 у Wayback Machine.]
- Народились 9 грудня
- Народились 1935
- Лауреати Державної премії України в галузі науки і техніки
- Викладачі Університету «Україна»
- Доктори психологічних наук України
- Науковці Інституту психології імені Григорія Костюка НАПН України
- Українські психологи
- Випускники Харківського національного педагогічного університету
- Уродженці Охтирки