Ногаї

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Ногаї (Ногайці) — узагальнена назва тюркомовного населення, що входило в 17-18 сторіччях до татарських державних утворень, сучасний тюркський народ у Росії, Туреччині і Румунії.

Сучасні ногайці[ред.ред. код]

Понад 90 тисяч ногайців мешкає у Росії у Ногайському степу в Ставропольському краю, Дагестані (національний район), Карачаєво-Черкесії (створений у 2005 році ногайський район); 90 тисяч у Туреччині; Румунії, Йорданії. В Україні за даними перепису 2001 року мешкає 385 ногайців.

Історія[ред.ред. код]

Приблизна територія Ногайської Орди в кінці XV ст.

З'явилися в південноукраїнських степах у 20-х роках 17 сторіччя внаслідок розпаду Малої Ногайської орди на Білгородську, Єдичкульську, Єдисанську та Джамбуйлуцьку орди.

Ногаї були нащадками орди, тобто групи населення Ординського царства, яку очолив у кінці 13 сторіччя темник Ногай. За тогочасною традицією іменування народів ці люди отримали назву ногаї.

Земля розселення ногайців у 16 сторіччі у Сибіру до приєднання його до Московського царства

В етнічному плані це змішане населення. До його складу входили кипчаки (половці), які передали ногаям свою мову.

За антропологічними даними — це монголоїди.

Основними заняттями більшості ногаїв було кочове екстенсивне скотарство. Вони не заготовляли кормів та загонів для худоби. Землеробством займались переважно кубанські ногаї.

Після російсько-турецької війни над ногаями було проведено каральну операцію по переселенню з Кубані у заволзькі степи під керівництвом Олександра Суворова, коли багато ногаїв померло у дорозі. Багато ногаїв втекло у Туреччину.

Як і в інших кочових народів царської Росії, в ногаїв включно до 20 сторіччя панували патріархально-феодальні відносини, виділились князі (мурзи, султани), дрібніша знать, а також мусульманське духовенство. Разом з тим у них довго зберігались пережитки первісної епохи (племена, роди).

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  • Бачинський А. Д Едисанские ногаи в степях Нижнего Побужжя// Тез. плен. і секційних доп. (Результати польових археолог. досліджень 1970–1971 років на території України). — Одеса,1972;
  • Гизер С.Н. Жилые дома причерноморских ногайцев в записках путешественников // Записки історичного факультету Одеського державного університету ім. І.І. Мечникова. - Одеса, 1999. - Вип. 10. - С. 102-107.


Етнографія Це незавершена стаття з етнографії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Етнологія Це незавершена стаття з етнології.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.