Калмики

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Калмики
Хальмг
Чаепитие калмыков.jpg
Чаювання в степу., Дінська обл., Сальський район. кін. XIX ст., фонди Російського Етнографічного музею, СПб.
Загальна кількість понад 550 тис. чол.
Найбільші розселення Росія Росія: 178,000
Монголія Монголія: 205,000[1]
КНР КНР: 139,000[2]
Близькі етнічні групи монголи, буряти
Мова калмицька мова
Релігія ламаїзм


Калми́ки, староукр. калму́ки[1]Китаї та Монголії також Ойрати, самоназва Хальмг, рос. Калмыки, застаріле російське Ойра́ти) — єдиний монгольський (монголомовний) народ Європи, корінне населення республіки Калмикія (Росія).

Країни розселення і чисельність[ред.ред. код]

Земля розселення калмиків у 16 сторіччі до приєднання Сибіру до Російської держави

Калмики живуть у Росії (бл. 166 тис. осіб), на території Калмикії (146 тис. осіб), у сусідніх областях Волго-Уральського регіону, Ставропольському краї та Сибіру, за межами Росії — невеликі діаспори у державах Середньої Азії, США, деяких країнах Європи тощо.

У російській етнографічній літературі, на противагу західній практиці, нерідко ойратів Китаю і Монголії, які і в наш час[Коли?] проживають на давній етнічній батьківщині калмиків у Центральній Азії, не вважають частинами єдиного з калмиками народу. Попри спільну історію, мову і коріння культури, ці дві великі групи ойратів живуть тривалий час відособлено, але зберігаючи єдину національну самосвідомість.

Загальна чисельність ойратів (і калмиків) — понад півмільйона осіб.

Антропологія, мова і релігія[ред.ред. код]

Портрет калмика роботи Іллі Рєпіна, 1871 рік
Anoushka

Калмики належать до центрально-азіатського антропологічного типу великої монголоїдної раси з усіма характерними рисами, притаманними монгольським народам: невисокого зросту, але кремезні, з різко окресленими вилицями, трохи приплюснутим носом, типово монгольським розрізом очей, смуглявою шкірою і чорним прямим волоссям.

Калмики розмовляють калмицькою мовою, що належить до монгольської групи мов алтайської мовної сім’ї.

За віросповіданням, як і ойрати Центральної Азії, калмики є буддистами-ламаїстами. Невелика частка російських калмиків сповідують православ'я.

Депортація[ред.ред. код]

В 1943—1944 роках, під час Радянсько-німецької війни калмики зазнали репресій з боку Радянської влади та були масово депортовані в райони Сибіру і Середньої Азії.

Джерела і посилання[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]