Авреліан

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Авреліан
Busto di Claudio II il Gotico, Brescia, Santa Giulia.jpg
Народився 9 вересня 214(0214-09-09)
Сердика
Помер 275
Кенофрурій
вбивсто
Громадянство Стародавній Рим
Діяльність політик
Титул імператор
Посада Римський імператор і давньоримський сенатор
Термін 270—275 роки
Попередник Квінтілл
Наступник Марк Клавдій Тацит
Дружина Ульпія Северина
Діти 1 донька

Луцій Доміцій Авреліа́н (Aurelianus) (9 вересня 214 абож 215 — ↑275) — римський імператор з 270.

Біографія[ред.ред. код]

Авреліан був ілірійцем з Паннонії. Він походив з бідної родини, найімовірніше його батьки були колонами. Був вище середнього зросту й відрізнявся значною силою.

У молодості пішов служити у військо де скоро заслужив славу рубаки. Незабаром був підвищений. На командирських посадах відрізнявся надзвичайною суворістю й люто карав за найменше порушення дисципліни. За часів Валеріана командував легіоном.

Здібний та удачливий полководець, він був обраний імператором дунайськими легіонами після смерті Клавдія II. Сенат негайно визнав права претендента.

В 271 році для полегшення оборони імперії покинув Дакію вивівши з провінції значну частину романізованого населення. Відкинув готів за Дунай, витіснив алеманів з Реції та Італії, підкорив Галії уклавши таємну угоду з її правителем Тетріком. На Дунаї розбив карпів, а на сході 272 року війська Зиновії, цариці Пальміри, яку привіз полонену до Риму. В Єгипті переміг узурпатора Фірма. Планував кампанію проти Парфії, але був убитий.

У внутрішній політиці Авреліан намагався ствердити необмежену імператорську владу, саме він вперше почав офіційно іменуватися dominus et deus — владикою та богом (dominus — звертання рабів до свого пана). Також першим з римських імператорів одягнув на голову золоту діадему — вчинок, що суперечив усім римським традиціям. В 273 році придушив у Римі рух монетаріїв (робітників монетного двору). Реформував грошову систему.

Зробив широко поширений у військах культ Sol Invictus — Непереможного Сонця державною релігією. На честь Сонця був присвячений храм на Марсовому полі.

Для захисту від варварів почав будівництво Авреліанової стіни (закінчена Пробом в 279) фортифікаційної споруди, що оточує Рим. Вона було зроблена з бетону і сягала 19,3 кілометрів у довжину. Досі збереглися руїни. Авреліанова дорога проходила з Риму через Пізу і Геную до Антиполісу в Гаулі (Галлія).

Вбитий заколотниками.

Вплив на календар[ред.ред. код]

У 274 р. імператор Авреліан оголосив неділю (день бога Сонця) єдиним і загальним для всієї імперії святковим днем. Також саме за часів його правління Різдво остаточно стали святкувати в день зимового сонцестояння.

Джерела[ред.ред. код]

Корона принца крові Це незавершена стаття про монарха, династію чи її представника.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.