Карпи

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Карпи
Ареал Україна, Румунія
Раса Європеоїдна
Близькі до: даки
Релігія Язичництво
Згас по III ст. н. е.

Карпи або Карпіани (лат. Carpi, грец. Καρπιανοί, Καρποι) були древнім народом, який проживав у східних районах сучасної Румунії в історичному регіоні Молдавія не пізніше 140 року н.е. і до принаймні до 318 р. н.е.

Етнічна приналежність Карпів залишається спірною, оскільки прямих доказів у збережених античних літературних джерелах немає. Сучасна наукова думка переважно вважає, що Карпи були відгалуженням племені дакійців. Інші вчені пов’язують Карпів з різними етнічними групами, включаючи сарматів, фракійців, німців, кельтів та навіть слов'ян[1].

Історія[ред. | ред. код]

У II ст. нашої ери карпи розселилися на долішньому Дунаї, де воювали проти Римської імперії; у кінці III ст. н. е. переможені карпи змушені були переселитися у південну Паннонію[1].

Також назва Карпати ймовірно походить від албанського «karpë» (камінь), а дакійське могло означати «гора». Або від кельтського слова «Kar» або «Karn», що означало «камінь» або «купу каміння». Давнє польське слово «karpa» означає «значні нерівності», «підводне каміння», «значні стовбури», або «коріння». Від можливого дакійського значення — «гори», може походити і назва племені — «карпи» — «ті, хто живуть в горах».

А тим часом, як в степах панували оті кочовничі та на пів-кочовничі народи іранського коріння, в краях гірських, карпатських бачимо інший гурт народів, тракійського коріння (до них належать теперішні Волохи-Молдовани). З тих народів згадаємо: Бесів «під Карпатськими горами», десь на верхів'ях Дністра й Сяну; Койстобоків — на полудневому згір'ї Карпат, і Карпів — коло Дністра й Прута. Сі тракійські народи були дуже войовничі, любили полюванє, були великі п'яниці і славні були своїми співами. Про тракійців оповідали, що вони навіть закони укладали в піснях, щоб легче було пам'ятати. Вірили вони, що душа несмертельна (сього не було тоді й у освіченіших Греків)[2]

Дослідження історії карпів вів Шараневич, Грушевський Михайло, Браун, І. Нестор, Шафарик, Забєлін, Богуславський, Любор Нідерле[1].

Походження карпів[ред. | ред. код]

Є кілька теорій етнічного походження карпів. Тут декілька з них:

  • кельти
  • албанські племена
  • дакійці
  • протослов'янські

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б в стор. 976, том 3, «Енциклопедія українознавства» / Гол. ред. В. Кубійович. — м. Париж, Нью-Йорк: вид. «Молоде життя»-«НТШ»; 1994 р. ISBN 5-7707-4052-3
  2. М. Аркас — «Історія України-Русі». 1908 р. (том 1)

Джерела[ред. | ред. код]