Бенінське царство

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Едо
Бенінське царство
1440 – 1897 Південна Нігерія (протекторат)

Прапор Benin Empire

Реконструкція захопленого британцями прапора Бенінського царства, що збереглася в архівах Британського Національного Морського музею.[1]

Benin Empire: історичні кордони на карті
Benin Empire: історичні кордони на карті
Бенінське царство в 1625 році
Столиця Бенін-Сіті
Мови Едо
Форма правління Монархія
Історичний період Ранній новий період
 - Засновано 1440
 - Ліквідовано 1897
Площа
 - 1625 90 000 км2
Валюта Найра
Вікісховище має мультимедійні дані
за темою: Бенінське царство

Бенінське царство (самоназва — Едо; йоруба Ilẹ̀ Ọba Benin) — доколоніальна держава XIV—XIX століть, що існувала на території сучасної Нігерії.

Розташування[ред. | ред. код]

Столиця Бенінського королівства — Бенін-Сіті, який знаходиться в пониззі Нігера, близько в 300 км на схід від Лагосу. На піку своєї могутності імперія простягалася від Нігера на сході й до Атлантичного узбережжя (Бенінська затока) на заході. На півночі межувала з королівством Ойо і простягалася приблизно до річки Бенуе.

Історія[ред. | ред. код]

Засновниками династії були вихідці з Іфе. Першими європейськими партнерами правителів Беніну були португальці, які встановили контакт з обою (правителем) Беніну в 1486 р.[2]. У XIII—XV століттях держава досягла найбільшого розквіту, проте пізніше внаслідок міжусобних воєн занепала. Царство було остаточно підкорене англійською військовою експедицією в 1897 році. Територію королівства було включено до складу британського протекторату Південна Нігерія (з 1914 року — до колонії Нігерія, нині — Нігерія)[3].

Правителі[ред. | ред. код]

Правителі Бенінського царства носили титул оба, започаткував який Евек I.

Мистецтво та архітектура[ред. | ред. код]

Латунна пластина XVI століття із зображенням входу до Палацу Оби Бенінського царства

Найбільшого розквіту мистецтво Бенінського царства досягло в XV—XVII ст. (статуетки з латуні з зображенням людей і тварин). Пізніше були поширені рельєфні латунні пластини для оздоблення палаців, художні вироби зі слонової кістки.[3]

Жителі Бенінського царства були й залишаються надзвичайно вправними ремісниками. Нині мистецтво Беніну всесвітньо відоме і дуже різноманітне. Основу Бенінського мистецтва складає бронзове лиття та механічна обробка дерева і слонової кістки.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Flagge des Königreiches Benin. Архів оригіналу за 11 липня 2005. Процитовано 2 червня 2014. 
  2. Bethwell A. Ogot. Africa from the sixteenth to the eighteenth century. — California : University of California Press, 1999. — Т. 5. — С. 221. — ISBN 0520067002, 9780520067004.
  3. а б Бенін // Українська радянська енциклопедія : у 12 т. / гол. ред. М. П. Бажан ; редкол.: О. К. Антонов та ін. — 2-ге вид. — К. : Головна редакція УРЕ, 1974–1985.

Посилання[ред. | ред. код]