Геласій I

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ґеласій I
Папа Римський
492 — 496
Попередник: Фелікс III (II)
Наступник: Анастасій II
Дата народження: 410
Місце народження: Африка, Римська імперія
Дата смерті: 21 листопада 496 або 22 листопада 496[1]
Місце смерті: Рим
Поховання: собор Святого Петра
Релігія: католицька церква[2]
У миру: ???
CMNS: Медіафайли у Вікісховищі

Святи́й Ґеласій I (лат. Gelasius; ? — 19 листопада 496) — сорок дев'ятий папа Римський (1 березня 49219 листопада 496), третій папа африканського походження. Ґеласій продовжив боротьбу з патріархом Константинопольським Акакієм, розпочату папою Феліксом III (II). Глибокий розкол з Акакієм був неминучим, оскільки обидві сторони по різному підходили до визначення природи Ісуса Христа. Західна церква обґрунтовувала подвійну натуру Ісуса, східна церква вважала, що йому притаманне лише божественне начало.

До питання про церковну та державну владу

[ред. | ред. код]

Ґеласій пішов далі, ніж його попередники, в утвердженні першості Риму в усій церкві. У 494 році він написав дуже важливого листа Duo sunt до імператора Східної Римської імперії Анастасія I, заснувавши дуалістичний принцип, який панував у західно-європейській політиці впродовж тисячоліття. Ґеласій виклав різницю між «двома владами», які він назвав «священна влада понтифіка» (auctoritas sacrata pontificum) і «королівська влада» (regalis potestas). Ці дві влади мають бути незалежними кожна у своїй сфері діяльності, однак мають діяти спільно та гармонійно.

Подолання поганських звичаїв і боротьба з єретиками

[ред. | ред. код]

Ґеласій зумів заборонити проведення у лютому щороку давньоримських святкувань Луперкалій. Натомість він запровадив святкування у той самий період року на честь Діви Марії.

Ґеласій також зумів винайти спосіб виявлення прихованих маніхеїв, які називали себе християнами та у значній кількості проживали у Римі. Він встановив, що причастя має проводитись вином і хлібом. Таким чином маніхеї викривали себе, оскільки вони вважали вино нечистим продуктом.

Примітки

[ред. | ред. код]

Джерела

[ред. | ред. код]