Перейти до вмісту

Інокентій XI

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Блаженний
Інокентій XI
(Innocent XI)
Папа Римський
1676 — 12 серпня 1689
Попередник: Климент X
Наступник: Олександр VIII
Ім'я при народженні: італ. Benedetto Odescalchi Редагувати інформацію у Вікіданих
Дата народження: 19 травня 1611(1611-05-19)[1][2][…] Редагувати інформацію у Вікіданих
Місце народження: Комо, Міланське герцогство[4] Редагувати інформацію у Вікіданих
Дата смерті: 12 серпня 1689(1689-08-12)[1][2][…] (78 років) Редагувати інформацію у Вікіданих
Місце смерті: Рим, Папська держава Редагувати інформацію у Вікіданих
Поховання: собор Святого Петра, Tomb of Innocentius XId і Гроти Ватикану Редагувати інформацію у Вікіданих
Громадянство: Папська держава Редагувати інформацію у Вікіданих
Релігія: католицька церква[5] Редагувати інформацію у Вікіданих
Освіта: Римський університет ла Сапієнца Редагувати інформацію у Вікіданих
Рід: House of Odescalchid Редагувати інформацію у Вікіданих
Батько: Livio Odescalchid[6] Редагувати інформацію у Вікіданих
Мати: Paola Castellid[6] Редагувати інформацію у Вікіданих
Інтронізація: 21 вересня 1676
У миру: Бенедетто Одескалькі
CMNS: Медіафайли у Вікісховищі Редагувати інформацію у Вікіданих

Блаженний Інокентій XI (англ. Pope Innocent XI; при народженні Бенедетто Одескалькі; 16 травня 1611, Комо, Італія — 12 серпня 1689, Рим, Папська держава) — папа римський у 1676—1689 роках, був вихованцем єзуїтів, але засудив їхнє моральне вчення у 1679 році.

Ранні роки

[ред. | ред. код]

Бенедетто Одескалькі народився 19 травня 1611 року в Комо. Хотів бути військовим, але вивчав право, був вихованцем єзуїтів; своєю духовною кар'єрою був зобов'язаний сім'ї Барберіні, непотам Урбана VIII. Як єпископ Новари (Північна Італія) Одескалькі відзначився благодійною діяльністю, особисто надаючи допомогу населенню, що потерпало від стихійних повеней та епідемії чуми. Він був священнослужителем суворого способу життя, схильним до морального ригоризму. Кардинальский титул він отримав з рук Інокентія Х у 33 роки, але завжди цурався папського двору.

Понтифікат

[ред. | ред. код]

Попри сильний опір французького посла, конклав 1676 року обрав Одескалькі папою, розраховуючи на те, що його рішучість і моральний авторитет повернуть апостольській столиці колишнє значення на міжнародній арені. Інокентій XI почав свій понтифікат з реформи церковних відносин у власній державі. Він поклав край практиці непотизму (відновленої, втім, його наступниками), взяв під контроль доходи куріальних чиновників. Папа заборонив у місті азартні ігри, а жінкам було заборонено носити сукні з глибоким декольте. У сфері міжнародної політики справа дійшла до серйозних розбіжностей між енергійним папою і королем Франції Людовіком XIV. Папа засуджував прагнення французького духовенства до утвердження своєї автономії і дисциплінарної незалежності від Риму (так звана доктрина свободи галліканської церкви). У відповідь за підтримку, надану Людовіком французькому духовенству, Інокентій XI відмовився затвердити призначених королем єпископів. 35 французьких єпархій виявилися без керівників. Антифранцузька політика папи проявилася і при організації нового походу проти турків, які прямо погрожували столиці Австрії.

Турецька загроза

[ред. | ред. код]

5 березня 1684 року при посередництві папи Інокентія XI створено Священну лігу — військовий союз для боротьби проти Туреччини. Перемога, здобута над Оттоманською імперією польським королем Яном Собеським під Віднем (1683) була визнана в Римі тріумфом католицизму, представленого тими державами, які віддано підпорядковуються священному авторитету наступника св. Петра. Щоб вшанувати цю перемогу, Інокентій XI встановив свято, присвячене діві Марії, що відзначається 12 вересня. Спроба втручання Інокентія XI у справи Англії прискорили падіння короля-католика Якова II. 1688 року в результаті так званої Славної революції Якова вигнали з країни, що остаточно поховало надії на пиєднання англіканської церкви до католицизму.

Шкляний саркофаг з нетлінним тілом Інокентія XI у Соборі Святого Петра в Римі

Інокентій XI був далекоглядним адміністратором. Він поправив фінансове становище папської держави, але не проявив себе як щедрий меценат мистецтва. Інокентій XI помер, залишивши про себе думку як про святого.

Беатифікація

[ред. | ред. код]

Інокентій ХІ — перший папа сучасного періоду, тіло якого по смерті було виявлено нетлінним. Процес його беатифікації довгий час гальмувався французькою опозицією і закінчився тільки в 1956 році.

Примітки

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]