Бей (канцлер)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Бей
BayIrsu.jpg
Народився 13 століття до н. е.
Помер 12 століття до н. е.
умисне вбивство
Діяльність політик
Канцлер Бей, який вважається ідентичним Ірсу в храмі в Адора, Нубія, зображений під час шанування картуша Сіптаха

Бей — правитель Таніса, вступив на трон близько 1202—1200 до н. е.

Життєпис[ред.ред. код]

За волею невідомого фараона був наділений владою та змушував весь Єгипет виплачувати йому данину. Щоб грабувати майно селян, сирієць «об'єднав своїх одноплемінників, вони ставилися до богів, як до людей, не робились жертвопринесення в храмах» (Папірус Гарріса). Є деяка схожість з біографією Йосипа (Біблія).

Ім'я Ірсу (Бей) іноземного походження, бо його супроводжує знак визначник (палиця). Ірсу, скориставшись відсутністю сильної влади у країні, захопив на деякий час трон і почав жорстоко правити. Всю країну Ірсу змусив платити йому податі, храми прийшли в запустіння, населення країни було піддано нещадному грабуванню.

Є версія, що підтримку Ірсу мав у низів єгипетського суспільства, в якому прийняли участь і іноземці. Так, сирійці, яких було багато в єгипетській армії за XIX династії, з воцарінням XX династії з війська зникають. З цього можна зробити висновок, що сирійські воїни брали участь у подіях кінця XIX династії. Повстання Ірсу було придушене Сетнахтом.

Ірсу традиційно вважається тотожним візиру Бею, який займав державні посади в кінці XIX династії. Однак у лютому 2000 року було знайдено частину остракона, на якому напис свідчив про те, що Бей був страчений на 5 році правління Саптаха.

Джерела[ред.ред. код]