Користувач:Eldar Cumak/Чернетка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Розподіл Ерланга
Розподіл Ерланга
Щільність розподілу
Щільність розподілу Ерланга
Функція розподілу ймовірностей
Функція розподілу Ерланга
Параметри параметр форми
— коефіцієнт норми або обернений коефіцієнт масштабу
Носій функції
Розподіл імовірностей
Функція розподілу ймовірностей (cdf) де неповна гамма-функція
Середнє
Медіана немає аналітичної форми
Мода
Дисперсія
Коефіцієнт асиметрії
Коефіцієнт ексцесу
Ентропія
Твірна функція моментів (mgf) for
Характеристична функція

Розподіл Ерланга — двопараметрична сім’я абсолютно неперервних розподілів, визначених для . Параметрами розподілу є:

  • параметр форми,
  • — коефіцієнт норми. Іноді використовується обернений параметр коефіцієнт масштабу.

Розподіл Ерланга — це розподіл суми незалежних однаково експоненційно розподілених випадкових величин з параметром . Еквівалентним твердженням є те, що це розподіл часу до -тої події Пуассонівського процесу з параметром . Розподіли Ерланга та Пуассона є взаємнодоповнюючими: розподіл Пуассона підраховує кількість подій, що відбудуться за фіксований проміжок часу, а розподіл Ерланга підраховує кількість часу до появи фіксованої кількості подій. При , розподіл Ерланга збігається з експоненційним розподілом. Розподіл Ерланга — окремий випадок гамма-розподілу з натуральними значеннями параметру форми .

Випадкова величина , що має розподіл Ерланга позначається наступним чином: .

Названий на честь данського математика та інженера А. К. Ерланга[en], який використовував розподіл для вивчення кількості телефонних дзвінків, які можуть бути здійснені одночасно до операторів телефонної станції. Ця робота з теорії телетрафіку[en] була розширена для оцінки часу очікування в теорії черг загалом. Також розподіл використовується в площині випадкових процесів.

Опис[ред. | ред. код]

Щільність розподілу[ред. | ред. код]

Випадкова величина має розподіл Ерланга з параметром норми порядку , якщо її щільність має вигляд:

Альтернативна (але еквівалентна) параметризація використовує коефіцієнт масштабу , який є оберненим до параметру норми (тобто ), в такому випадку щільність розподілу має вигляд:

При , розподіл Ерланга збігається з хі-квадрат розподілом з ступенями свободи. Тому його можна розглядати як узагальнений розподіл хі-квадрат[en] для парної кількості ступенів свободи.

Функція розподілу ймовірностей[ред. | ред. код]

Розподіл Ерланга має таку функцію розподілу ймовірностей:

де — нижня неповна гамма-функція, а нижня регуляризована гамма-функція.

Функція розподілу також може бути записана в такій формі:

Медіана[ред. | ред. код]

Відомий асимптотичний розклад для медіани розподілу Ерланга[1] з визначеними межами та обчислюваними параметрами.[2][3] Наближене значення такого розкладу буде дорівнювати тобто менше за математичне сподівання [4]

Генерація випадкових величин з розподілом Ерланга[ред. | ред. код]

Випадкова величина з розподілом Ерланга може бути згенерована з рівномірно розподілених випадкових величин за наступною формулою:[5]

Застосування[ред. | ред. код]

Час очікування[ред. | ред. код]

Незалежні випадкові події, які відбуваються з деякою середньою швидкістю моделюються за допомогою пуассонівського процесу. Час очікування між такими подіями має розподіл Ерланга (тоді як кількість подій, що відбулися за певний проміжок часу, розподілена за Пуассоном).

Розподіл Ерланга, який вимірює час між вхідними дзвінками, може бути використаний разом з очікуваною тривалістю вхідних дзвінків для отримання інформації про навантаження трафіку, що вимірюється в ерлангах[en]. Це може бути використано для визначення ймовірності втрати або затримки пакетів, згідно з припущеннями щодо того чи заблоковані виклики перериваються (формула Erlang B) чи стовляться у чергу до обслуговування (формула Erlang C). Формули Erlang B[en] та C[en] досі використовуються для моделювання трафіку, наприклад при розробці дизайну кол-центрів.

Інші застосування[ред. | ред. код]

Віковий розподіл захворюваності на рак часто відповідає розподілу Ерланга, де параметри форми та масштабу передбачають кількість рушійних подій та часовий інтервал між ними, відповідно.[6][7] У ширшому сенсі, розподіл Ерланга був запропонований як хороше наближення розподілу часу клітинного циклу, в результаті багатоступеневих моделей.[8][9]

Він також використовувався в бізнес-економіці для опису часу між закупівлями.[10]

Властивості[ред. | ред. код]

  • Якщо , то для
  • Якщо , і незалежні, то

Зв'язок із іншими розподілами[ред. | ред. код]

  • Розподіл Ерланга — це розподіл суми незалежних однаково розподілених випадкових величин з експоненційним розподілом. Довгострокова частота виникнення подій є оберненою до математичного сподівання величиною, тобто Інтенсивність (вікова інтенсивність відмов) розподілу Ерланга для монотонна в зростає від 0 при до при .[11]
    • Тобто, якщо то
  • Через наявність факторіала в знаменнику щільності розподілу та функції розподілу, розподіл Ерланга може бути визначеним лише при . Тому цей розподіл іноді називають розподілом Ерланга-k (англ. Erlang-k distribution) або розподілом Ерланга k-го порядку (наприклад, розподіл Ерланга-2 (2-го порядку) — це розподіл Ерланга з параметром ). Гамма-розподіл узагальнює розподіл Ерланга, дозволяючи набувати параметру будь-якого додатнього значення, використовуючи гамма-функцію замість факторіала.
    • Тобто якщо і то
  • Відношення експоненційного розподілу та розподілу Ерланга -го порядку з однаковими коефіцієнтами норми зміщене на 1 має розподіл Парето:
    • Тобто якщо та , то
  • Розподіл Ерланга — особливий випадок Розподілу Пірсона III типу[en][джерело?]
  • Розподіл Ерланга пов'язаний з розподілом хі-квадрат. Якщо то [джерело?]
  • Розподіл Ерланга пов'язаний з розподілом Пуассона через Пуассонівський процес: якщо при

то

і
В результаті маємо функцію розподілу Пуассона для .

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Choi, K. P. (травень 1994). On the medians of gamma distributions and an equation of Ramanujan [Про медіани гамма-розподілів та рівняння Рамануджана]. Proceedings of the American Mathematical Society (англ.) . 121 (1): 245—251. doi:10.1090/S0002-9939-1994-1195477-8. JSTOR 2160389.
  2. Adell, J. A.; Jodrá, P. (липень 2008). On a Ramanujan equation connected with the median of the gamma distribution [Про рівняння Рамануджана, пов’язане з медіаною гамма-розподілу]. Transactions of the American Mathematical Society (англ.) . 360 (7): 3631—3644. doi:10.1090/S0002-9947-07-04411-X.
  3. Jodrá, P. (квітень 2012). Computing the Asymptotic Expansion of the Median of the Erlang Distribution [Обчислення асимптотичного розкладу медіани розподілу Ерланга]. Mathematical Modelling and Analysis (англ.) . 17 (2): 281—292. doi:10.3846/13926292.2012.664571.
  4. Banneheka, BMSG; Ekanayake, GEMUPD (2009). A new point estimator for the median of gamma distribution [Нова точкова оцінка для медіани гамма-розподілу] (PDF). Viyodaya J Science (англ.) . 14: 95—103. Архів оригіналу (pdf) за 17 березня 2024.
  5. Resa. Statistical Distributions - Erlang Distribution - Random Number Generator. www.xycoon.com. Процитовано 17 березня 2024.
  6. Belikov, Aleksey V. (22 вересня 2017). The number of key carcinogenic events can be predicted from cancer incidence [Кількість ключових канцерогенних подій може бути передбачена на основі захворюваності на рак]. Scientific Reports (англ.) . 7 (1). doi:10.1038/s41598-017-12448-7. PMC 5610194. PMID 28939880.
  7. Belikov, Aleksey V.; Vyatkin, Alexey; Leonov, Sergey V. (6 серпня 2021). The Erlang distribution approximates the age distribution of incidence of childhood and young adulthood cancers [Розподіл Ерланга апроксимується до вікового розподілу захворюваності на рак у дитячому та молодому віці]. PeerJ (англ.) . 9: e11976. doi:10.7717/peerj.11976. ISSN 2167-8359. PMC 8351573. PMID 34434669.
  8. Yates, Christian A. (21 April 2017). A Multi-stage Representation of Cell Proliferation as a Markov Process [Багатоступеневе представлення проліферації клітин як марковського процесу]. Bulletin of Mathematical Biology (англ.) . 79 (1): 2905—2928. doi:10.1007/s11538-017-0356-4. PMC 5709504.
  9. Gavagnin, Enrico (21 November 2019). The invasion speed of cell migration models with realistic cell cycle time distributions [Швидкість інвазії моделей клітинної міграції з реалістичними розподілами часу клітинного циклу]. Journal of Theoretical Biology (англ.) . 481: 91—99. arXiv:1806.03140. doi:10.1016/j.jtbi.2018.09.010.
  10. Chatfield, C.; Goodhardt, G.J. (грудень 1973). A Consumer Purchasing Model with Erlang Inter-Purchase Times [Модель купівлі споживачем з міжкупівельним часом Ерланга]. Journal of the American Statistical Association (англ.) . 68: 828—835. JSTOR 2284508.
  11. Cox, D. R. (1967). Renewal Theory. Methuen. с. 20. ISBN 9780416523805.

Джерела[ред. | ред. код]

Розподіл Пірсона
Графік системи Пірсона, що показує розподіли типу I, III, VI, V та IV за параметрами β1 (коефіцієнт асиметрії) та β2 (коефіцієнт ексцесу/куртозис)

Розподіл Пірсона — це сім'я абсолютно неперервних розподілів ймовірностей. Вперше опулікований Карлом Пірсоном в 1895 і згодом розширений ним у 1901 та 1916 в серії статей про біологічну статистику.

Історія[ред. | ред. код]

Система Пірсона спочатку була розроблена, щоб змоделювати видиму асиметричність спостережень. У той час було добре відомо, як налаштувати теоретичну модель відповідно до перших двох кумулянтів[en] або моментів спостережуваних даних: будь-який розподіл ймовірностей можна прямо розширити, щоб сформувати сімейство розподілів з параметрами зсуву та масштабу[en]. За винятком патологічних випадків, сімейство розподілів з параметрами зсуву та масштабу може бути створене таким чином, щоб довільно добре відповідати спостережуваному математичному сподіванню (перший кумулянт) і дисперсії (другий кумулянт). Однак не було відомо, як побудувати розподіли ймовірностей, у яких асиметрію (стандартизований третій кумулянт) і ексцес (стандартизований четвертий кумулянт) можна було б однаково вільно регулювати. Ця потреба стала очевидною під час спроби підібрати відомі теоретичні моделі до спостережуваних даних, які виявляли нерівність. Приклади Пірсона включають дані про виживання, які зазвичай асиметричні.

В оригінальній статті (1895, с. 360) Пірсон визначив чотири типи розподілу (I-IV) на додаток до нормального розподілу (який спочатку був відомий як V тип). Класифікація залежала від того, чи визначалися розподіли на обмеженому інтервалі, на півпрямій або на всій дійсній прямій; і чи були вони потенційно асиметричними чи або ж обов'язково симетричними. Друга стаття (1901) виправила два недоліки: був перевизначений розподіл V типу (спочатку лише нормальний розподіл, а згодом обернений гамма розподіл) і визначений розподіл VI типу. Разом перші дві статті охоплюють п'ять основних типів системи Пірсона (I, III, IV, V і VI). У третій статті Пірсон (1916) представив додаткові спеціальні випадки та підтипи (VII-XII).

Райнд (1909, с. 430–432) винайшов простий спосіб візуалізації простору параметрів системи Пірсона, який згодом був прийнятий Пірсоном (1916, табл. 1 і с. 430 і далі, 448 і далі). Типи Пірсона характеризуються двома величинами, які зазвичай називаються β1 і β2. Перший – це квадрат асиметрії : β1 = γ1, де γ1 – це асиметрія, або третій стандартизований момент. Другий — це традиційний ексцес, або четвертий стандартизований момент: β1 = γ2 + 3. (Сучасні підходи визначають ексцес γ2 у термінах кумулянтів замість моментів, так що для нормального розподілу ми маємо γ2 = 0 і β2 = 3. Тут ми дотримуємося історичного прецеденту та використовуємо β2.) Графік праворуч показує, до якого типу Пірсона належить конкретний розподіл (позначений точкою (β1, β2)).

Багато відомих сьогодні асиметричних та немезокуртичних розподілів, ще не були відомі на початку 1890-х років. Те, що зараз відомо як бета-розподіл, було використано Томасом Баєсом як апостеріорний розподіл параметра розподілу Бернуллі в його роботі 1763 року про обернену ймовірність[en]. Бета-розподіл набув популярності завдяки своїй приналежності до системи Пірсона і був відомий до 1940-х років як розподіл Пірсона I типу[1] (розподіл Пірсона II типу є окремим випадком I типу, але зазвичай його більше не виділяють). Гамма-розподіл походить від роботи Пірсона (1893, с. 331; 1895, с. 357, 360, 373–376) і був відомий як розподіл Пірсона III типу, перш ніж отримати свою сучасну назву в 1930-х і 1940-х роках.[2] У статті Пірсона 1895 року було введено розподіл IV типу, який містить t-розподіл Стьюдента як окремий випадок, що передував наступному використанню Вільямом Сілі Ґоссетом[en] на кілька років. Його робота 1901 року представила обернений гамма розподіл (V тип) і бета-простий розподіл (VI тип).

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Miller, Jeff та ін. (9 березня 2006). Beta distribution. Earliest Known Uses of Some of the Words of Mathematics. Процитовано 19 березня 2024.
  2. Miller, Jeff та ін. (7 грудня 2006). Gamma distribution. Earliest Known Uses of Some of the Words of Mathematics. Процитовано 19 березня 2024.