Мода (статистика)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search

Мо́да — значення випадкової величини, що трапляється найчастіше в сукупності спостережень. Іноді трапляється більше аніж одна мода (наприклад: 2, 6, 6, 6, 8, 9, 9, 9, 10; мода = 6 і 9). У такому випадку можна сказати, що сукупність мультимодальна. Із структурних середніх величин лише мода має таку унікальну властивість. Як правило мультимодальність вказує на те, що набір даних не підпорядковується нормальному розподілу.

Мода, як середня величина, вживається частіше для даних, що мають нечислову природу. Серед перелічених кольорів автомобілів — «білий», «чорний», «синій металік», «білий», «синій металік», «білий» — мода дорівнюватиме значенню «білий». За експертної оцінки з її допомогою визначають найпопулярніші типи продукту, що враховується при прогнозі продажів чи плануванні їх виробництва.

Іншими словами, мода є найпоширеніше значення випадкової величини (ознаки). У дискретному ряду вона визначається візуально за найбільшою частотою (часткою), а в інтервальному — таким чином визначається модальний інтервал, а конкретне модальне значення розраховується за формулою:

де

  • х0 та h — нижня межа та ширина модального інтервалу,
  • fmo, fmo-1, fmo+1 — частоти (частки) відповідно модального, передмодального та післямодального інтервалів.

Див. також[ред.ред. код]