Виборзька губернія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Фінляндська губернія)
Перейти до: навігація, пошук
Виборзька губернія
COA Governorate of Vyborg.png

Герб
Map of Wyborg Governorate, 1913.gif
Центр Выборг
Попередники Виборзька провінція

Виборзька губернія (фін. Viipurin lääni, швед. Viborgs län) — адміністративно-територіальна одиниця в складі Російської імперії з 1744 по 1917 рр. В 1719-1744 роках існувала Виборзька провінція Санкт-Петербурзької губернії. У 1802 році була перейменована в Фінляндську губернію. У 1812 році губернія увійшла до складу Великого князівства Фінляндського, а потім входила до складу незалежної Фінляндії (19171940, 19411944).

Географія[ред.ред. код]

В період входження до складу Фінляндії, її крайня південно-східна частина простягалася приблизно від 60°7' до 62°42'8" п. ш. (не рахуючи належить до Виборзької губернії частині Фінської затоки з її островами; ця частина простягалася на південь приблизно до 59°45' і 26°26' до 32°47' сх.д. (від Грінвіча).

До складу губернії входила більша частина так званої Старої Фінляндії (Vanha Suomi або Gamla Finland), а саме південна частина Карелії, сама південна край Саволакс і менш значні частини Нюланда і Тавастланда.

Річка Кюммене (фін. Kymijoki або швед. Kymmene älv) становила більшу частину західної межі губернії. На півночі Виборзька губернія межувала з П.-Міхельською та Куопіоською губерніями. Східна межа Виборзької губернії з Олонецькою губернією (а разом з тим і частина східного кордону Фінляндії) проходить спочатку вздовж хребта, що належить до системи Манселькя, потім по озеру Унус-ярви (Unusjärvi) і річці Ирстаан-йокі (Irstaanjoki), притоку річки Суойоки (Suojoki); далі кордон йде приблизно на південь, роблячи неправильні вигини, до Ладозького озера.

Південно-східна межа губернії йшла по Ладозькому озеру на південний захід до західного берега озера, далі йде на захід, повертає на південь і слід течією річки і Сестра (фін. Rajajoki, швед. Systerbäck) до Фінської затоки, відокремлюючи Виборзьку губернію від Петербурзької. Південну межу Виборзької губернії становить Фінську затоку.

Острови у Фінській затоці[ред.ред. код]

До Виборзької губернії належали і острови, що лежали далеко від північного берега затоки, здебільшого навіть ближче до південного берега: Гогланд (фін. Suursaari або швед. Hogland), Великий Тютерс (фін. Tytärsaari або швед. Tyterskär), Малий Тютерс (Sayvi, або Vähä-Tytärsaari), Лавенсаари (фін. Lavansaari або швед. Lövskär), Пенинсаари і Сешер (фін. Seiskari, Seitskaarto або швед. Seitskär).

До приєднання цих островів до СРСР в 1940 році, населення цих островів фінського походження, займалося рибальством, полюванням на тюленів і лоцманством. Останнє було тут особливо необхідно, так як згадані острови оточені безліччю небезпечних скель, мілин і підводних каменів, на яких щорічно трапляються аварії. Тому тут влаштовано багато морських знаків і маяків: три маяки на Гогланді, один на Сейтскаарто, два на скелях на північ від Лавенсаари і два на скелях до південно-заходу від Гогланда; до революції всі ці маяки утримувалися на кошти російської казни і перебували у віданні Санкт-Петербурзького адміралтейства.

Узбережжя Фінської затоки[ред.ред. код]

Що стосується власне берегів Фінської затоки і прибережної смуги його в межах Виборзької губернії, то східна частина берега до мису Стюрсудд (швед. Styrsudd) низинна і піщана і зовсім позбавлена островів; далі берег ухиляється більше на північний захід, характер його стає більш типовим фінляндським, обриси більш порізаними, і скоро зустрічається значна група островів, що складається з чотирьох великих: Бьерке (фін. Koivisto або швед. Björkö), Бископсе (фін. Piispsaari або швед. Biskopsö), Туорсаари і Соукансаари і безлічі дрібних; між цією групою і твердою землею тягнеться досить вузький (2-4 версти), але довгий (близько 25 верст) протоку Бьерке-сунде (швед. Björkö sund), відомий по війні 1790 року.

Слідом за ним, йдучи на захід, ми зустрічаємо Виборзький затоку (фін. Viipurinlahti або швед. Viborgska viken); вхід в нього перегороджений на ¾ ширини довгим і вузьким півостровом Бьерке. По той бік півострова затока сильно розширюється у напрямку до південно-схід і покритий безліччю островів; у протоці Тронсунд (фін. Uuras або швед. Trångsund — вузький протоку між островами Уурансаари і Суонионсаари зупинялися на якорі для навантаження і розвантаження великі судна, а менш значні проходили до самого Виборга і далі, до входу в Сайменського каналу. На захід від Виборзького затоки починається смуга справжніх шхер.

Ближче всього до Виборзького затоки лежить група Питкэпааси (фін. Pitkäpaasi) з гарною якірною стоянкою; далі на захід берег утворює затоку Виролахти (фін. Virolahti) або Ведерлакс (швед. Vederlax). Безліч окремих островів і груп покриває цю частину затоки; завдяки цьому, парусні судна знаходять тут за часів більш або менш безпечне укриття від бурі; зате плавання тут взагалі дуже небезпечно від безлічі скель; без лоцмана тут не йде ніхто.

На шляху між Питкэпааси і Гогландом лежить добре відома морякам група Аспегаддар (швед. Aspögaddar або швед. Perkelskär), оточена небезпечними підводними каменями; на ній знаходиться маяк. На північ від цієї групи лежить відкритий простір, провідне в затоку Веккелакс (фін. Vehkalahti або швед. Veckelax), у якого лежать Фредриксгам (фін. Hamina або швед. Fredrikshamn). Далі на захід лежать 3 великих острови: Кирккомаа (фін. Kirkonmaa), Куутсало (фін. Kuutsalo або швед. Kutsalö) і Котка; протоку між двома останніми і є чудовий в історичному відношенні Свенсксунд (швед. Svensksund) або Руотсинсальми (фін. Ruotsinsalmi).

Узбережжя Ладозького озера[ред.ред. код]

Більшу частину південно-східного кордону Виборзької губернії становить, як вже було сказано, Ладозьке озеро. Майже з самої межі з Петербурзької губернії берег починає змінювати характер, який він носить у південній частині озера; вже поблизу гирла Суванто ми зустрічаємо високі порослі лісом піщані пагорби і ози, що складаються з эрратических валунів і кругляка і витягнуті по напрямку до берега Ладозького озера з північно-заходу на південний-схід. На північ від Вуокси, зараз за річкою Хиитола відслонюються граніти, і тут місцевість отримує вже типовий фінляндський характер, представляючи ту ж ізрезанность берегів і освіта шхер, як і вздовж північного берега Фінської затоки.

Найбільш значні острови вздовж західного берега: Коневец або Кононсаари і Кексгольм (швед. Kexholm) або Кякісалмі (фін. Käkisalmi) з містом і фортецею того ж імені, що лежить у гирлі Вуокси. Найбільш розвинені шхери біля північно-західного берега Ладозького озера. Тут ми зустрічаємо біля берегів острів Тоуна або Кильпола, РиеккалансариСердоболя) і безліч інших островів. У північно-східного берега найбільш значні Ууксулахти, Мансинсаари і Лункулансаари. З островів, що лежать далі від берегів, особливо чудовий Валаамский архіпелаг, прямовисно піднімається з найглибшій частині Ладозького озера (Див. Валаам).

Рельєф[ред.ред. код]

Поверхня Виборзької губернії є досить нерівною; найбільш значні височини є хребти Сальпауселькэ (фін. Salpausselkä), малий Сальпауссельке і Ейрепеенсельке (фін. Äyräpäänselkä). Перший з них входить в північно-східну частину Виборзької губернії і дає відріг, що йде в напрямку на південний схід, в Олонецьку губернію, потім переходить в Куопіоську губернію і знову входить у Виборзьку губернію біля східного берега озера Пюхеярві (фін. Pyhäjärvi) в повіті Сортавала; звідси цей хребет йде на південний захід, а потім на захід і переходить в Нюландську губернію.

Сальпауссельке служить вододілом між Ладозьким озером та озером Саймаа (фін. Saimaa або швед. Saimen), а далі на захід — між цим останнім і Фінською затокою. У східній частині він покритий делювиальными наносами, і граніти оголюються лише місцями; далі на захід граніт і гнейс всюди є переважаючими; дещо західніше Сальпауссельке проривається Вуоксою, що утворює тут знаменитий водоспад Іматру, а ще більше на захід його прорізує Сайменського каналу. Починаючи звідси, цей хребет представляє вже піщаний, всіяний окремими брилами рапаківі і порослий рідким лісом.

Він являє надзвичайні зручності для проведення дороги, яка тягнеться по хребту на протязі більше 200 верст; упродовж багатьох десятків верст тягнеться за ним і Фінляндська залізниця (на ділянці, що лежить на схід від станції Рихімяки). Висота хребта в межах Виборзької губернії досягає 100 м. Паралельно описаному хребта на північ від нього на відстані 20-40 верст тягнеться Малий Салпауссельке, який починається біля західного берега озера Пюхе-ярві і йде до південно-захід, перетинаючи озеро Сайму. Хребет цей можна розглядати як відріг Великого Сальпауссельке.

Інший важливий відріг являє Ейрепеенсельке, який відокремлюється від головного хребта на північ від Сайминського каналу і прямує на південний схід уздовж західного берега річки Вуокси; біля витоків річки Раяйоки (фін. Rajajoki або швед. Systerbäck) він переходить в Санкт-Петербурзьку губернію.

Виготовлення колонн Ісаакіївського собору у Пютерлакській копальні

Простір між Сальпауссельке та берегом Ладозького озера являє місцевість найбільш важливу з мінеральних багатств у всій Фінляндії; тут у повіті Сортавала знаходиться мармурова гора Рускеала, близько 2 верст завдовжки, ½ версти завширшки і до 150 футів висотою (див. нижче). Прибережна смуга Фінської затоки є у східній частині більш рівною; далі на захід вона вкрита численними підвищеннями, що складаються з раппаківі (гнилий камінь); цей же рід граніту, але тільки менше вмвітрюваний, видобувається у копальнях Пютерлахті (фін. Pyterlahti або швед. Pyterlaks).

Острови Фінської затоки взагалі не високі; виняток становить острів Гогланд, на якому височіють три вершини висотою приблизно до 180 метрів, що їх далеко видно iз моря; переважаюча порода & nbsp; - порфір. Переважнаюча гірська порода Виборзької губернії гнейсо-граніт, менш розвинений раппаківі; справжній гнейс знаходиться лише на обмеженому просторі біля північно-західного берега Ладозького озера, сланці і зеленокам'яні породи лише на невеликій протяжності біля північного берега Ладозького озера і далі на північ.

Гідрологія[ред.ред. код]

Що стосується зрошення Виборзької губернії, то вона займає частину басейну Фінської затоки і частину басейну Ладозького озера. З річок першого вирізняється з Нюландською губернією річка Кюммене (фін. Kymi або швед. Kymmene) з озерами Пюхе-ярві (Pyhäjärvi) (крізь яке вона протікає) та Вуохі-ярві; зі сходу в Кюммене вливаються води системи великого озера Ківі-Ярві, що лежить між Великим і Малим Сальпауссельке. Далі на схід в Фінську затоку впадає ряд невеликих річок, в тому числі Сіестарйокі або Сістербек (фін. Rajajoki або швед. Systerbäck) — прикордонна із Росією. З річок Ладозького озера особливо прикметна Вуокса (фін. Vuoksi або швед. Vuoksen), що впадає в Ладозьке озеро біля Кексгольма. В межах Виборзької губернії знаходиться і велика частина озера Сайма, покритого безліччю островів. Верст за 30 на захід від витоків Вуокси починається Сайменський канал, що йде приблизно у напрямку на південний схід до Виборзької затоки. Зрештою, частково належить Виборзької губернії і велика річка Суойокі або Шуя, що витікає з озера Суоярві (фін. Suojärvi).

Весь простір Виборзької губернії, за обчисленням Стрельбицького, дорівнює 43056 км (37833 кв. версти), материк з внутрішніми водами займає 42716,7 кв. км, озера з частиною Ладозького, що належить до цієї губернії - 12587,2 кв. км. За Ігнаціусом, простір, зайнятий болотами і торфовищами, 8626,76 кв. км, що становить 24,1 & nbsp;% всієї поверхні губернії, якщо не брати до уваги, що до неї належить частина Ладозького озера; внутрішні води становлять 10,5 %; таким чином, беручи до уваги Ладозьке озеро, води і болота становлять 34,6 % всієї поверхні Виборзької губернії. Тільки Куопіоська, Вазаська і Сент-Міхельська губернії мають більше поверхневих вод.

Історія[ред.ред. код]

Виборзька губернія з давніх-давен служила полем битв між шведами та росіянами; велика частина її разом з Виборгом була приєднана до Росії згідно Ніштадського миру, західна ж частина - за Єлизавети Петрівни. До складу Великого князівства Фінляндського Виборзька губернія увійшла в 1811 році.

Виборзький лен і Виборзька провінція[ред.ред. код]

Утворення Виборзької провінції у 1721 році та перетворення у губернію внаслідок приєднання нових земель (1743)

У 1700 році почалася Велика Північна війна. За часів кампанії 1703 року в боях з армією Швеції російські війська захопили Нієншанц і зайняли узбережжі річки Неви, а в її гирлі цар Петро I повелів заснувати місто Санкт-Петербург.

Восени 1706 року, скориставшись видаленням Карла XII в Саксонію, Петро I з 20-тисячним військом здійснив атаку на Виборг, проте шведський гарнізон відстояв фортецю.

В 1708 році Петром I була заснована Інгерманландська губернія з центром в Шліссельбурзі.

В 1710 році, після розгрому шведської армії під Полтавою, Петро I вирішив вдатися до нової спроби оволодіти Виборгом. Після облоги місто було взято російськими військами 9 червня. Через три місяці, 8 вересня, російськими військами була взята Кексгольмська фортеця - центр Кексгольмського лена.

В 1710 році в Російській імперії на основі Інгерманландської губернії була створена Санкт-Петербурзька губернія.

В 1719 році Петром I до Росії були приєднані завойовані на заході землі, в тому числі і Виборг. Адміністративно нові території увійшли до складу Санкт-Петербурзької губернії як Виборзька провінція.

Після закінчення у 1721 році Північної війни відповідно до умов Ніштадтського мирного договору Швеція визнала приєднання до Росії Інгерманландії, Кексгольмського лена і частини Карелії з Дистриктом Виборзького лена.

Виборзька провінція існувала до 1744 року.

Виборзька губернія Російської імперії[ред.ред. код]

Виборзька губернія з поділом на провінції. 1772 рік[1]

Після російсько-шведської війни між Швецією і Росією 17 серпня 1743 року був укладений Абоський мирний трактат, за яким Швеція поступилася Росії південно-східною фінською провінцією Кіменегерд з фортецями Фрідріхсгамом і Вільманстрандом, а також містом і фортецею Нейшлот.

14 (25) січня 1744 року імператриця Єлизавета Петрівна затвердила доповідь Сенату про утворення Виборзької губернії. У губернію включили частину Санкт-Петербурзької губернії (Виборзька і Кексгольмська провінції) і приєднані землі Фінляндії (південно-східна частина лена Кюмменегорд-Нейшлот[sv].

Виборзьке намісництво (1783—1797)[ред.ред. код]

Виборзьке намісництво (1792 год).

7 листопада 1775 року Катерина II підписала закон «Установи для управління губерній», відповідно до якого розміри губерній були зменшені, їх кількість збільшено вдвічі, ліквідовано провінції (в ряді губерній всередині них були виділені області) і змінена нарізка повітів. Процес заміни старих губерній новими, які стали називатися «намісництво», розтягнувся на 10 років (1775-1785). В ході цієї реформи влітку 1783 року Виборзька губернія була перетворена в Виборзьке намісництво, без зміни території (раніше в складі губернії існувала Виборзька провінція).

25 липня 1783 року було видано указ Катерини II «Іменний, даний Сенату. Про складання Виборзького намісництва з шести повітів і про перейменування містечка Сортавала містом ». Були утворені Виборзький, Сердобольський, Кексгольмський, Нейшлотський, Вільманстрандський і Фрідріхсгамський повіти. Центральним адміністративно-судовим органом для намісництва була Юстиц-колегія Ліфляндських, Естляндських і Фінляндських справ.

В кінці 1796 року, відразу після воцаріння Павла I, Виборзьке намісництво було знову перетворено в губернію.

Фінляндська губернія (1802—1811)[ред.ред. код]

Фінляндська губернія, 1803 рік

Зі вступом на престол Олександра I в 1801 році була відновлена ​​колишня сітка губерній. 13 (25) грудня 1802 року Виборзька губернія була перейменована в Фінляндську з центром у Виборзі (т. Зв. «Стара Фінляндія») .

Після перемоги Росії в Російсько-шведській війні 1808-1809 років Шведське королівство поступилося землями Фінляндії, Аландськими островами і східною частиною Остроботнії (Похя'нмаа) до річок Торнео і Муоніо, в «вічне» володіння Російської імперії. Завойована область перейшла за Фридрихсгамським мирним договором «у власність і державне володіння імперії Російської» як Велике князівство Фінляндське.

Виборзька губернія. У складі Великого князівства Фінляндського (1811—1917)[ред.ред. код]

23 грудня 1811 року імператор Олександр I видав указ, про приєднання Фінляндської губернії (так званої Старої Фінляндії), в яку входив і Кексгольмський повіт, до Великого князівства Фінляндського («Нової Фінляндії»). Це сталося завдяки особистій ініціативі Густава Моріца Армфельта

За рахунок цього перетворення територія Великого князівства Фінляндського помітно збільшилася: від Кюмійокі до Райяйокі на Карельському перешийку і на сході до Ладозького озера. Кордон князівства Фінляндського відсунувся до річки Сестри. У фінське управління перейшли також міста і фортеці Виборг, Фрідріхсгам (Гаміна), Вільманстранд (Лаппеенранта), Нейшлот (Савонлінна) і Кексгольм.

При цьому губернія отримала колишню назву Виборзька губернія. Губернія була розділена на сім повітів: Виборзький, Кюмі, Лапеє, Яяскі, Ряйсяля, Куркійокі і Сортавальський

Адміністративно-правове становище Виборзької губернії, в тому числі статус селянства та інших станів, статус шведської мови, були приведені у відповідність до збереженого зі шведського часу законодавства Великого князівства Фінляндського. У цих умовах частина російського населення, що формувався з початку XVIII століття, переселилася у внутрішні губернії Росії.

Після скасування Юстіц-колегії в юридичному відношенні губернія з 1839 року перебувала у віданні Виборзького гофгеріхта (фін. hovioikeus, швед. hovrätt), а в церковному відношенні лютерани перебували в юрисдикції єпископа Боргоської єпархії. Заснована в 1554 році Виборзька єпархія була перенесена в 1723 році в Порвоо, оскільки у 1721 році по Ніштадтським миром Швеція втратила Виборг і частину південно-східної Фінляндії.

Для православних в Виборзі було духовне правління, підлегле митрополиту Новгородської і Санкт-Петербурзької єпархії (1775-1799). В 1859 році було засновано Виборзьке вікаріатство Санкт-Петербурзької єпархії. А в 1892 році вікаріатство було перетворено в самостійну Виборзьку і Фінляндську єпархію Російської православної церкви.

Переважна більшість населення були лютеранами; православного віросповідання були росіяни і частина фінів в східних частинах губернії (в парафіях Сальміс, Суйстамо і Суоярві, а також в селі Кітель (фін. Kitelä) паарфії Імпілахті. Була також невелика єврейська громада.

Виборзька губернія, 1897 рік

На початку XX століття Виборзька губернія складалася з дев'яти повітів (швед. härad):

 • Страндаський (парафія Стренд, фін. Ranta або швед. Stranda), центр & nbsp; - місто Виборг.
 • Еуряпяський (парафія Еуряпя, фін. Äyräpää).
 • Кексгольмський (парафія Кексгольм, фін. Käkisalmi або швед. Kexholm), центр & nbsp; - місто Кексгольм.
 • Кроноборзький (парафія Кроноборг, фін. Kurkijoki або швед. Kronoborg), центр & nbsp; - місто Кроноборг.
 • Кюменський (парафія Кюммене, фін. Kymi або швед. Kymmene), центр & nbsp; - село Кюмені.
 • Лаппвесіський (парафія Лаппвесі, фін. Lappvesi), центр & nbsp; - село Лапвесі.
 • Салміський, центр & nbsp; - Салми (прихід Салміс, фін. Salmi або швед. Salmis), центр & nbsp; - село Сальміс.
 • Сердобольский (парафія Сордавала, фін. Sortavala або швед. Sordavala), центр & nbsp; - місто Сердоболь.
 • Яскіський (парафія Яскіс, Jääski або Jäskis), центр & nbsp; - село Яскіс.

Герб[ред.ред. код]

В 1812 году комитетом по устройству Выборгской губернии было решено сделать герб города Выборга губернским гербом. Этот герб представлял собой: щит пересечённый: в верхней части три золотые короны: 1 и 2; в нижней лазуревой части золотая литера W, щит увенчан золотой короной. В таком виде герб считался эмблемой города с 1403 года, тогда корона символизировала Швецию, а литера W — шведское название Выборга (швед. Wiborg)[2].

После обретения Финляндией независимости, гербом Выборгской губернии становится исторический герб Карелии. Композиция герба следующая: в червлёном поле две выходящие снизу руки: справа в серебряных латах с золотыми сочленениями и налокотником, держащая серебряный меч; слева в серебряной кольчуге, держащая кривую саблю; в верхней части золотая корона. Над щитом герцогская корона.

Самое раннее известное изображение этого герба в гербовнике датировано 1562 годом. Символика герба отражает борьбу Швеции и России за обладание регионом; рука в латах символизирует Швецию, а рука в кольчуге — Россию[3].

Губернія Фінляндії (1918—1940)[ред.ред. код]

Герб с 1918 по 1940 годы

Входила в состав Финляндии с 1918 по 1940 и в годы войны с 1941 по 1944.

К 1939 году в состав губернии входило 6 городов: Хамина, Котка, Кексгольм, Лаппеэнранта, Сортавала и Выборг и ещё 4 населённых пункта, имевших статус kauppala: Коувола, Койвисто, Лахденпохья и Лауритсала. В состав губернии также входило 66 волостей:

 • Антреа
 • Валк-ярви
 • Валкеала
 • Вахвиала
 • Вехкалахти
 • Виролахти
 • Вуоксела
 • Вуоксенранта
 • Выборгская
 • Импилахти
 • Йоутсено
 • Йоханнес
 • Каннельярви
 • Каукола
 • Кексгольм
 • Кивеннапа
 • Кирву
 • Койвисто
 • Корписелькя
 • Куолемаярви
 • Куркиёки
 • Кюми
 • Лавансаари
 • Лаппее
 • Леми
 • Лумиваара
 • Луумяки
 • Метсяпиртти
 • Миехиккяля
 • Муолаа
 • Нуиямаа
 • Париккала
 • Пюхтяя
 • Пюхяярви
 • Раут-ярви
 • Рауту
 • Руокалахти
 • Рускеала
 • Ряисяля
 • Саари
 • Савитайпале
 • Саккола
 • Салми
 • Сейскари
 • Симпеле
 • Сиппола
 • Соанлахти
 • Сортавала
 • Суистамо
 • Суоменниеми
 • Суоярви
 • Суурсаари
 • Сяккиярви
 • Тайпалсаари
 • Териоки
 • Тютярсаари
 • Уукуниеми
 • Уусикиркко
 • Хаапсаари
 • Харлу
 • Хейн-йоки
 • Хийтола
 • Эюяпяя
 • Юлямаа
 • Яааккима
 • Яяски

Разділ губернії (1940)[ред.ред. код]

Часть Выборгской губернии, переданная Финляндией СССР в 1940 году
После Зимней войны согласно Московскому договору бо́льшая часть Выборгской губернии была передана СССР.

В СССР полученная территория была разделена сразу же, весной 1940 года.

VI сессия Верховного Совета СССР постановила передать бо́льшую, северную, часть новых территорий Карельской Автономной ССР и приняла 31 марта 1940 года закон о преобразовании Карельской АССР в Карело-Финскую ССР. Указами Верховного Совета Карело-Финская ССР от 9 и 27 июля 1940 года на новой территории образовано семь административных районов: Выборгский район, Кексгольмский, Куркийокский, Питкярантский, Сортавальский, Суоярвский и Яскинский[4]. Южную часть присоединили к Ленинградской области — были образованы Каннельярвский, Койвистовский, Раутовский районы.

Губернія у роки війни (1941—1944)[ред.ред. код]

После завершения 19 сентября 1944 года Советско-финской войны 1941—1944 годов согласно заключённому Московскому перемирию было восстановлено действие Московского договора 1940 года — к СССР отошла та же территория Выборгской губернии, что была определена Московским договором в 1940 году.

В ноябре 1944 года Выборгский, Кексгольмский и Яскинский районы, определённые в 1940 году в Карело-Финскую ССР отошли к Ленинградской области.

Упразднение (1945)[ред.ред. код]

Из оставшейся в составе Финляндии части губернии в 1945 году была образована губерния Кюми, за исключением общины Корписелькя (Korpiselkä), остатки которой были присоединены к общине Тууповаара (Tuupovaara) губернии Куопио.

Неоднократные эвакуации местного населения, проводимые со стороны финских властей, выселения и депортации, осуществляемые советской стороной, в том числе переселение на территорию Карельского перешейка жителей из центральных областей России, привели к полному уничтожению хуторного хозяйства и традиционной для этих мест системы землепользования, а также ликвидации остатков материальной и духовной культуры карельского этноса на Карельском перешейке[5]

Населення[ред.ред. код]

Население Выборгской губернии в 1887 г. исчислялось в 330823 человека (мужчин 162858, женщин 167965); из них в городах 26518, в деревенских общинах 304305; плотность населения — 10,5 человек на кв. километр. Большинство населения — финского происхождения; по данным 1880 г., из 301975 человек населения считали родным языком финский 291490 человек, шведский — 7382; местами среди коренного финского населения встречаются русские семьи, а в приходе Моула несколько деревень населено русскими, а именно Красное Село (фін. Kyyrölä), Кангаспельта (Kangaspelto), Сувенойя (Suvenoja) и Паркина. В городах, кроме русских, есть и немцы. Шведское население, кроме городов, сосредоточивается в самой западной части губернии. Большая часть финского населения принадлежит к восточно-финской или саволакс-карельской ветви и говорит на соответственном наречии; западная часть губернии населена финнами западной или тавастландской ветви. Число городов Выборгской губернии 6, местечек 1, сельских общин 49, деревень 1819; среднее население деревни 171 человек (6-е место в Финляндии).

В Выборгской губернии к 1903 г. было 438060 жит. В 1901 г. в Выборгской губернии говорящих по-фински было 407817, по-шведски — 8821, по-русски — 3960, на др. яз. — 1012. Городское население — 49184 чел., из них в г. Выборге 33210. Учебных заведений в 1901 г. было 402, с 20895 учащимися об. пола; из них средних учебных зав. (лицеев) 8, с 1080 уч., низших и народных 383, с 19172 уч., профессиональных 11, с 643 уч., в том числе 1 смеш. для об. пола учительская семинария с 277 учащ.

Экономика[ред.ред. код]

Как земледелие, так и кустарная промышленность находятся здесь на довольно низком уровне. По причине обилия воды, болот и трясин, а также песчаной и каменистой почвы, земледелие развито мало; в 1885 г. обработанная земля составляла лишь 3,38 % всей поверхности губернии. По величине урожаев Выборгской губерния, вместе с С.-Михельской, занимает последнее место; обработка полей принадлежит к худшим в Финляндии. В 1887 г. собрано гектолитров: пшеницы 3766 (урожай сам −7,69), ржи 597885 (урожай сам — 7,07), ячменя 179345 (урожай сам — 5,93), овса 781665 (урожай сам — 5,76), овса с ячменем 11326 (урожай сам — 5,78), гречихи 6833 (урожай сам — 8,33), гороха 13870 (урожай сам — 5,64), картофеля 626163 (урожай сам — 5,95); кроме того, репы и т. п. 55710, льна 302709 килограммов, конопли 115246 килограммов. На человека приходилось 1,83 гектолитра ржи и пшеницы, 0,55 гектолитра ячменя, 2,41 гектолитра овса и смешанного посева, 0,06 гектолитра гороха и гречихи, 1,91 гектолитра картофеля и 0,17 репы и т. п.

По количеству ржи и пшеницы, овса и смешанного посева, гороха и гречихи, приходящемуся на человека, Выборгская губерния занимает 5-е место среди губерний Финляндии; по количеству ячменя и картофеля — 7-е, репы и проч. — 3-е. Относительно много разводится здесь гречихи; в этом отношении Выборгская губерния превосходит лишь С.-Михельская. Как и вообще в Финляндии, в Выборгской губернии сильно преобладает мелкое землевладение и притом в гораздо большей степени, чем в других губерниях Финляндии. По данным 1887 г. из 29387 землевладельцев губернии было: имеющих более 100 гектаров обработанной земли — 87, от 25 до 100 гектаров — 1940, от 5 до 25 гектаров — 10718, менее 5 гектаров −16642. Количество скота в Выборгской губернии довольно значительно; в 1887 г. содержалось в течение зимы лошадей и жеребят 41433, коров, быков и телят 167028, овец 125455, свиней 44903, коз 298, домашней птицы 48578. Значительный вред приносят здесь хищные животные; в 1887 г. в Выборгской губернии было уплачено охотникам 4036 марок премии за убитых хищников.

Выборгская губерния довольно богата лесом. Общая поверхность лесов равна 2191521 гектару; из них частным лицам принадлежит 2070820 гектаров, казне 120701 гектар; по пространству лесов, принадлежащих частным лицам, Выборгская губерния занимает 2-е место в Финляндии. Лучшие леса лежат к северо-востоку от Ладожского озера; здесь сильно развит лесной промысел и много лесопильных заводов (в 1887 году лесопильных заводов было 34, из них 26 паровых; рабочих при них 1343 человека; бревен распилено 1141634 штуки). Благородные породы деревьев и фруктовые деревья встречаются лишь в южной части губернии; в приходе Нючюрка (фін. Uusikirkko или швед. Nykyrka — Новая кирка) есть насажанный лес лиственниц. В лесах восточной части губернии попадаются дикие или одичавшие северные олени; изредка попадаются в Выборгской губернии и лоси. Количество хищных животных и в частности медведей, как было уже сказано, весьма значительно.

В Финском заливе производится важный лов салаки; зимой подо льдом ловится много корюшки (около 400000 килограммов); в озёрах ловится муйкку (ряпушка — Coregonus albula); в Кюммене много лососей, лов которых производится также в Вуоксе.

Довольно важное значение для Выборгской губернии имеют её минеральные богатства; из всей Финляндии наиболее богаты в этом отношении местности, лежащие у северного берега Ладожского озера. Выборгская губерния доставляет значительное количество различного камня для построек. Наиболее важны следующие ломки: ломки раппакиви в Пютерлахти (Pyterlahti или Pyterlax), в приходе Виролахти (фін. Virolahti) или Ведерлаксе (швед. Vederlax) (отсюда был доставлен гранит для Александровской колонны); ломки гранита в Туппурансаари, около Выборга; мраморные ломки Рускеала в уезде Сордавала (голубовато-серый, испещрённый белыми и тёмными жилками мрамор, добываемый в рускеальских ломках, послужил для постройки Исаакиевского собора, Мраморного дворца и других зданий Петербурга); далее, около Сердоболя существуют ломки серого сиенито-гранита, большие глыбы которого ежегодно вывозятся в Россию (из них сделан памятник в Новгороде, памятник императору Николаю и Николаевский мост в Петербурге).

В Импилаксе и других местах производится ломка полевого шпата и кварца, которые ежегодно вывозятся в количестве около 2400 тонн на фарфоровый завод в С.-Петербург. Через Сердоболь вывозится ежегодно камня приблизительно на 100000 марок. В Питкэранта (фін. Pitkäranta) на берегу Ладожского озера находится единственный разрабатываемый в настоящее время медный рудник; ежегодно добывается меди более чем на 300000 марок; здесь же добывается и олово; этого металла за 1884-87 гг. было добыто приблизительно на 163000 марок. В некоторых озёрах (в 1887 г. — в шести) добывается озерная железная руда; добывается также и болотная. В 1886 г. было добыто 3060000 килограммов железной руды, из которой изготовлено 1192000 килограммов кровельного железа, 4,6 тысяч килограммов железа для кузнечных изделий и 12 3,3 тысячи килограммов гвоздей.

Общее количество фабрик и мастерских в 1886 г. равнялось 835, с 6143 рабочими и валовой ценностью производства в 16325724 марки. Из числа заведений 368, с 2126 рабочими и 6907855 марками валовой ценности производства, находятся в городах и местечках; остальные 467, с 4017 рабочими и производством в 9417869 марок, приходятся на деревни. Винокурение развито слабо. Наиболее значительные заводы и фабрики следующие: в Выборге — мыловаренный завод и механическая мастерская, около Выборга, в Нурмисе — фабрика слесарных изделий, в Перо — завод гвоздей, в Роккола — стеклянный завод, в Питкэранта — завод для выделывания красной железной краски, в Райвола — железный завод, в Суотниеми, около Кексгольма, — фаянсовый завод, в Куусанкоски — бумажная фабрика, в Турппа, около Фридрихсгама, — пороховой завод, в Ингероис — бумажная фабрика.

Торговый флот Выборгской губернии состоял к 1 января 1888 г. из 625 парусных судов, вместимостью в 43713 регистровых тонн, и 64 паровых судов в 1685 тонн. Выборгская губерния производила значительную торговлю, особенно лесом.

Важна в этом отношении Котка, которая соперничает по лесной торговле с Бьернеборгом, Выборгом и Фридрихсгамом. Другие предметы вывоза: масло, скот, мясо, рыба, кровельное железо, железные и стальные изделия, камень. Главные предметы ввоза — мука и кустарные изделия (из России). Кроме Выборга, Котки и Фридрихсгама, важные торговые пункты: Кексгольм, Сердоболь, Вильманстранд (фін. Lappeenranta или швед. Villmanstrand), Кроноборг (фін. Kurkijoki или швед. Kronoborg).

Вдоль Выборгской губернии проходит Петербургско-Гельсингфорсская железная дорога; от неё отделяются ветви к Котке (от станции Коувола) и к Вильманстранду (от станции Симола). Кроме того, строится дорога от Выборга на Сердоболь и далее до Йоэнсу. Огромное значение для Выборгской губернии имеет Сайминский канал, соединяющий озеро Сайму с Выборгским заливом (подробности см. Сайма и Сайминский канал). Обыкновенных дорог в Выборгской губернии в 1880 г. считалось 7905 км, то есть 25 км дороги на 100 кв. км.

Освіта[ред.ред. код]

Народных школ в 1887-88 гг. в Выборгской губернии было 155 (118 в деревнях и 37 в городах); из них 71 для детей обоего пола, 43 для мальчиков, 41 для девочек; число учащихся в них было 9509. Из числа школ 142 финских, 6 шведских, 2 финско-шведских, 1 финско-немецкая, 1 финско-русская и 3 русских. Средние учебные заведения в городах Выборге, Вильманстранде, Фридрихсгаме, Сердоболе и Кексгольме.

Література[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

 1. Tabula geographica Gubernii Wiburgensis in suas Provincias divisi, componente Schmidio
 2. Сайт «Геральдикум»
 3. Сайт "Геральдикум
 4. Административно-территориальное устройство Республики Карелия
 5. Карельский перешеек-земля неизведанная. Части 5 и 6.Юго-Западный сектор: Койвисто-Иоханнес (Приморск — Советский) -СПб.:ИПК «Нова».2006 -208 с. BookSources/5864561029 ISBN 5-86456-102-9

Посилання[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]