ФІФА

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Fédération Internationale de Football Association
Логотип ФІФА.svg
Гасло For the Game. For the World. (На благо гри. На благо світу.)
Заснування 21 травня 1904
Тип Міжнародне некомерційне об'єднання
Штаб-квартира Цюріх, Швейцарія
Членство 208 національних асоціацій
Офіційні мови англійська, французька, німецька, іспанська[1]
Президент Зепп Блаттер
Веб-сайт http://www.fifa.com/

ФІФА́ (фр. FIFA, Fédération Internationale de Football Association — Міжнародна федерація футболу асоціації) — федерація національних футбольних асоціацій, міжнародний керівний орган футболу і найбільша спортивна організація світу. ФІФА відповідальна за організацію і управління найголовнішими міжнародними футбольними змаганнями, зокрема найвідоміший — чемпіонат світу з футболу. Штаб-квартира ФІФА знаходиться в Швейцарії у місті Цюріх, її президентом зараз є швейцарець Йозеф «Зепп» Блаттер (Joseph «Sepp» Blatter).

ФІФА складається з 208 національних асоціацій, що на 16 членів більше, ніж має ООН, і на три більше, ніж Міжнародний олімпійський комітет, однак на 5 членів менше, ніж Міжнародна асоціація легкоатлетичних федерацій.

Організація ФІФА в Швейцарії користується статусом «некомерційного об'єднання» в сенсі §60 Цивільного кодексу Швейцарії[2], що дозволяє ФІФА не сплачувати податки та лишатися поза судовою юрісдикцією[3]. Керівництво ФІФА було багато разів викрито в корупції. Чисельні критики, особливо з лав журналістів, називають керівництво ФІФА (в першу чергу її виконком) «злочинним синдикатом» або «Організоване злочинне угруповання Зеппа Блаттера».


Історія[ред.ред. код]

Потреба в створенні єдиної організації для управління всім світовим футболом стала очевидною на початку 20 століття зі зростанням популярності та кількості міжнародних матчів. Спочатку Футбольна Асоціація Англії очолювала процес врегулювання різних дискусійних питань зі створення, але ця робота була без прогресу; і тому право створити таку організацію випало на долю семи інших європейських держав. ФІФА було засновано 21 травня 1904 в Парижі, саме цей факт став причиною того, що в загальноприйнятих повній та скороченій формі використовується французька назва. Країнами-засновниками були Бельгія, Данія, Іспанія, Нідерланди, Франція, Швейцарія і Швеція; трохи пізніше цього ж року до ФІФА приєдналася Німеччина, а ще через рік Австрія, Англія та Італія. Першим президентом ФІФА був француз Робер Герен.

Літературний переклад на українську — «Міжнародна федерація футболу асоціації», тобто різновиду футболу англійської Футбольної Асоціації. Всупереч поширеній думці, de football association, зовсім не означає — «футбольних асоціацій», що було б по-французьки — des associations de football.

Перші змагання під егідою ФІФА були проведені в 1906 році, хоча особливих успіхів в організації змагань ФІФА не досягла. Цей факт, в комбінації з низкою економічних чинників привів до відставки Герена з поста президента і його заміни Деніелом Вулфоллом з Англії, яка на той час уже стала членом асоціації. Наступні змагання під егідою ФІФА — футбольний турнір на Олімпійських Іграх 1908 року в Лондоні були набагато успішнішими, хоча і виникли певні проблеми пов'язані з участю професійних футболістів в Олімпійських Іграх.

Членство ФІФА розширилося за межі Європи з прийняттям Південно-Африканського Союзу в 1909, Аргентини і Чилі в 1912 і Сполучених Штатів в 1913.

Під час Першої світової війни ФІФА пережила серйозні випробовування, так як багато гравців відправилися на фронт, а можливість міжнародних переїздів для проведення турнірів була сильно обмеженою. Після війни, зі смертю Вулфолла, президентський пост обійняв голландець Карл Хіршманн. ФІФА була врятована від повного розвалу, але ціною цього був вихід з організації усіх чотирьох британських асоціацій, котрі не бажали брати участь у міжнародних змаганнях з їхніми недавніми ворогами.

Чемпіонат світу з футболу[ред.ред. код]

Жуль Ріме став третім президентом ФІФА в 1921 році. Під його голосуванням ФІФА провела два успішних олімпійських турніри, щоправда їхнім недоліком була відсутність збірних Англії і Шотландії. Успіх цих змагань і зростаюча популярність футболу дозволи ФІФА вперше серйозно задуматися про проведення свого власного регулярного Чемпіонату світу.

Вперше це питання було взяте на розгляд в 1928 році, а перший чемпіонат світу був проведений в 1930 році в Уругваї, де збірна господарів стала володарем трофею здолавши в фіналі своїх сусідів — збірну Аргентини з рахунком 4:2. Незважаючи на небажання участі європейських збірних через потребу довгої подорожі і економічну кризу, що тривала на той час, турнір був визнаний успішним і було заплановано проведення наступного турніру в 1934 в Італії. За виключенням перерви, пов'язаної з Другою світовою війною, чемпіонати світу починаючи з 1930 і до тепер проводяться через кожні чотири роки.

Теперішнім чемпіоном є збірна Німеччини, котра перемогла в додатковому часі збірну Аргентини на останньому чемпіонаті (2014) в Бразилії. Наступний чемпіонат пройде в 2018 році в Російській Федерації.

Інші змагання[ред.ред. код]

Окрім Чемпіонату світу і Олімпійського турніру, ФІФА проводить Чемпіонати світу для гравців до 17-ого і до 21-ого віку. В доповнення до цього, ФІФА започаткувало Кубок Конфедерацій, змагання для чемпіонів кожної конфедерації (плюс збірної господарів і чемпіонів світу), котре проводиться через кожні чотири роки. Цей турнір початково був організований і проводився в Саудівській Аравії під назвою Кубок короля Фахда, тепер він служить прелюдією до Чемпіонату світу, з господарями Чемпіонату світу у ролі організаторів цього турніру — для кінцевого тестування спортивних споруд та інфраструктури змагань. Теперішнім володарем Кубку Конфедерацій є Бразилія, котра обіграла з рахунком 4-1 Аргентину на турнірі в Німеччині.

З розвитком жіночої гри, ФІФА започаткувало Жіночий чемпіонат світу в 1991 році і Жіночий чемпіонат світу до 20-ти років у 2002 році (розпочатий, як змагання до 19-ти років, і тепер — до 20-ти років з 2006). Жіночий чемпіонат світу до 17-ти років розпочав своє існування в 2008 році.

Єдине велике клубне змагання під егідою ФІФА — Чемпіонат світу для клубів, він був запланований, як натуральне розширення Міжконтинентального Кубку(змагання між клубними чемпіонами Європи і Південної Америки, яке в різні роки носило різні назви) з додаванням команд з усіх конфедерацій. Дебютне змагання у 2000 році був зустрінутий доволі холодно і не виклав великого інтересу до себе, тому наступний розіграш, що мав відбутися в 2001 році, був відмінений. Три роки потому, турнір з коротшим переробленим форматом, його повернули для розіграшу 2005 року в Японії.

ФІФА також здійснює контроль над Чемпіонатами світу у модифікованих формах гри, зокрема пляжного футболу(Чемпіонат світу з пляжного футболу) і футзалу(Чемпіонат світу з футзалу).

Правила гри[ред.ред. код]

Футбольні правила, за якими проводяться матчі, не перебувають у повній юрисдикції ФІФА; вони регулюються органом під назвою Міжнародна Рада Футбольних Асоціацій (англ.  — International Football Association Board (IFAB)). ФІФА має 50% представництва в ньому (чотири місця і чотири голоси), інші чотири місця по одному голосу належать представникам футбольних асоціацій Англії, Шотландії, Уельсу і Північної Ірландії на знак вшанування неоцінимого внеску британців у створення і розвиток футболу.

Структура[ред.ред. код]

Карта світу зі зазначеною приналежністю країн до конфедерацій

ФІФА — асоціація, яка була заснована згідно з законами Швейцарії. Її штаб знаходиться в Цюріху. Головним керівним органом ФІФА є Конгрес ФІФА — збори представників від кожної з національних федерацій, які входять до складу ФІФА. Конгрес збирається на звичайні сесії один раз щороку й на позачергові сесії, які проводяться один раз на рік з 1998 і дотепер, а також коли виникає потреба. Лише Конгрес може здійснити зміни в статуті ФІФА. Конгрес обирає президента ФІФА, її генерального секретаря й інших членів Виконавчого Комітету ФІФА. Президент і генеральний секретар — головні посадовці ФІФА. Вони відповідають за її щоденну адміністрацію, що провадиться Генеральним Секретаріатом, штат якого налічує 207 членів.

Виконавчий Комітет ФІФА під головуванням президента є головним організаційним органом для прийняття рішень на час засідання Конгресу. Міжнародна організаційна структура ФІФА також включає декілька інших органів, якими керують Виконавчий комітет чи створені Конгресом постійні комісії. Серед них — Фінансовий Комітет, Дисциплінарний Комітет, Суддівський Комітет тощо.

Крім її міжнародних установ (президентство, Виконавчий Комітет, Конгрес тощо) ФІФА створила конфедерації, які наглядають за футболом на різних континентах і в регіонах світу. Членами ФІФА є національні федерації, а не континентальні Конфедерації. Континентальні Конфедерації передбачені в статуті ФІФА. Національні федерації повинні бути членами і ФІФА, й конфедерації, до якої їхня країна належить географічно, для того щоб їхні команди могли кваліфікуватися до змагань ФІФА (з деякими невеликими географічними винятками, показаними нижче):

     AFC — Азіатська Футбольна Конфедерація в Азії та Австралії
     CAF — Африканська Футбольна Конфедерація в Африці
     CONCACAF — Конфедерація футбольних асоціацій Північної, Центральної Америки і Карибського регіону в Північній і Центральній Америці
     CONMEBOL — Південноамериканська Футбольна Конфедерація в Південній Америці
     OFC — Конфедерація Футболу Океанії в Океанії
     UEFA — Союз Європейських Футбольних Асоціацій в Європі.

Країни, територією яких проходить традиційна межа між Європою й Азією, взагалі мали право вибору конфедерації. В результаті багато трансконтинентальних країн, у тому числі Росія, Туреччина, Вірменія та Азербайджан, захотіли стати членами UEFA, попри те, що більша частина їхніх територій знаходиться в Азії. Ізраїль, хоча й повністю знаходиться в Азії, приєднався до UEFA 1994 року, після десятиліть ізоляції багатьма з його близькосхідних сусідів. Казахстан перейшов із AFC до UEFA 2002 року. Австралія була останньою країною, яка перейшла з OFC до AFC у січні 2006 року.

Гаяна і Суринам завжди були членами CONCACAF попри те, що вони є південноамериканськими країнами.

Жодній команді з OFC не дають автоматичної кваліфікації на Чемпіонат Світу. В нещодавніх кваліфікаційних циклах Чемпіонату Світу, переможець їх секції повинен був грати матчі плей-оф проти команди CONMEBOL — перешкода, яку Австралія традиційно не могла подолати. Можливо іронічно, що Австралія успішно пройшла кваліфікацію на Чемпіонат світу з футболу 2006 року, обігравши в такому плей-оф у серії після матчевих пенальті збірну Уругваю, тільки декілька місяців після того, як їй було надане право перейти в AFC. Починаючи з 2010 кваліфікаційного турніру переможець кваліфікації OFC отримає місце в фінальній групі кваліфікації AFC.

Загалом ФІФА визнає 207 національних федерацій і пов'язані з ними чоловічі національні команди, так само як і 129 жіночих національних команд; дивіться список національних футбольних команд і відповідні їм коди країн. Цікаво знати, що ФІФА має більше країн-членів, а ніж Організація Об'єднаних Націй. Рейтинг збірних ФІФА оновлюється щомісячно і визначає місце кожної збірної, в залежності від їх виступів у міжнародних змаганнях усіх рівнів і товариських матчів. Також існує рейтинг жіночих збірних ФІФА, який оновлюється щоквартально.

Корупційні скандали[ред.ред. код]

Рішення про ЧС-2022 в Катарі[ред.ред. код]

Як з'ясувало розслідування британського часопису The Sunday Times, рішення надати право на проведення Чемпіонату Світу 2022 Катару було куповане за хабарі членам Виконкому ФІФА у розмірі понад 5 млн доларів, які сплатив голова Азіатської конфедерації футболу Мохамед бін Хамам. В Катарі немає ніякої футбольної інфраструктути. До того ж температура повітря там влітку перевищує 50 °C

Британський журналіст Ендрю Дженнінгс, який займається розслідуваннями корупції в ФІФА, автор книг «Фол! Таємний світ FIFA» і «Омерта: організоване злочинне угруповання FIFA Зеппа Блаттера», звинувачує FIFA у злочинній корумпованості :

Коли років десять тому я почав займатися розслідуванням діяльності FIFA, мені довелося затиснути ніс — настільки мерзенне зловоння йшло від цієї організації. Вона повністю підпадає під визначення організованого злочинного угруповання: отримує відкати від національних футбольних організацій, незаконно спекулює квитками на чемпіонати, бере хабарі при наданні права на телетрансляції матчів. Члени її виконкому поводяться як гангстери[4]

Дискваліфікація Беккенбауера[ред.ред. код]

13 червня 2014 ФІФА ухвалила рішення головного слідчого ФІФА Міхаеля Гарсіа про відсторонення Франца Беккенбауера на 90 днів від будь-якої професійної діяльності, пов‘язаної із футболом за «Порушення Кодексу етики». Беккенбауера покарали за відмову співпрацювати з комісією ФІФА з етики, що розслідує корупційний скандал навколо вибору країн-господарок Чемпіонатів світу 2018 та 2022 років. Бекенбауер був членом виконавчого комітету ФІФА, що ухвалив скандальне рішення надати право приймати чемпіонати Росії та Катару. Беккенбауер двічі відмовився з'явитися в Комісію з етики. Є підозра, що Беккенбауер брав участь у корупційній схемі купівлі-продажу прав на місця проведення цих чемпіонатів.[5]

Беккенбауер літав у Катар на запрошення нині довічного звільненого з ФІФА екс-чиновника Мохамеда бін Хаммама. Беккенбауер визнав, що побував в Еміраті в 2009 і 2011 роках. В другій поїздці як начебто бізнес-консультант якоїсь «компанії з Гамбурга». Будь-який зв'язок між своїм голосуванням у ФІФА за ЧС-2018 в Росії та подальшою прихильностю Беккенбауера до «Російського газового товариства» Газпром, Беккенбауер відхилив: «Немає взагалі абсолютно нічого спільного між рішенням щодо Кубка світу і моєю подорожжю. Я навіть не був знайомим з тими людьми. Дискусувати про це є нонсенс» — заявив він[6].[7]

Беккенбауер також не відповів на письмові запитання, йому надійслані йому Комісією англійською і німецькою мовами. «Я був готовий відповісти на всі актуальні питання, але вони прийшли англійською правовою мовою, а я не досить вчений в такій складній матерії» — викручувався він.[8]. «Я поперше глянув на сьогодняшню дату в календарі. Я думав що сьогодні Перше квітня і це був першоквітневий жарт» — пококетував Беккенбауер агенції 'Sky Sport News'.[9]

Беккенбауеру заборонена будь-яка футбольна діяльність, включно візити на футбольні матчі чи навіть приватні відвідання ігр. Він також не має право коментувати матчі ЧС на телебаченні.[10]

Посилення держконтролю з боку Швейцарії над ФІФА[ред.ред. код]

12 грудня 2014 парламент Швейцарії у Берні 128 голосами проти 62 прийнято закон проти корупції та видмивання грошей, котрий також спрямований на посилення контролю над 65 спортивними організаціями, які базуються в країні, в тому числі ФІФА та МОК. Закон предписує банкам здійснювати контроль для виявлення незаконних фінансових трансакцій. Голова ФІФА Зепп Блаттер та інші керівники спортивних організацій, як, наприклад, глава МОК Томас Бах, кваліфікуються в законі як «Політично значущі особи». Це визначення, запропоноване міжурядовою Групою розробки фінансових заходів (FATF), застосовується до осіб, які займають посади, що можуть бути використані для відмивання грошей.

Досі міжнародні спортивні організації в Швейцарії управлялися як так звані «громадські об'єднання», яким покладалися податкові пільги, а швейцарські закони проти корупції на них не поширювалися. Цей привілейований статус ставив ФІФА, чия виручка в минулому році склала 1,4 млрд. USD, в один ряд з невеличкими громадськими організаціями.

Ініціатором нового закону виступив депутат парламенту від національно-консервативної Швейцарської народної партії Роланд Бюхель (Roland Büchel). В обґрунтуванні закону він пояснив, що корупційні скандали в спортивних організаціях, які прописані в Швейцарії, шкодять країні.

Кваліфікація спортивних керівників як «політично значимих осіб» (ПЗЛ) означає, що —

Зепп Блаттер в майбутньому буде ПЗЛ і його особистий помічник теж, а також члени Виконавчого комітету та інші посадові осіби ФІФА будуть ПЗЛ[11]. Їх банківські рахунки, а також рахунки членів їх сімей повинні бути повідомлені швейцарськім властям. Це означає, що міжнародні спортивні чиновники, які базуються в Швейцарії і користуються банківською системою країни, матимуть в майбутньому той же статус, що і гірші диктатори у світі[12]додав депутат Роланд Бюхель

.

Посилання[ред.ред. код]