Археологія Росії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Археологія Росії — археологічні дослідження на території РФ, що проводяться з метою вивчення первісних суспільств. Історики відзначають, що в зв'язку з істотною географічною та культурною неоднорідністю території Росії доісторичний період в різних регіонах закінчувався в різний час, з розкидом в кілька тисячоліть, тому історики і археологи, як правило, розглядають окремо кілька регіонів:

  • європейська частина РФ (включаючи субрегіони: лісові масиви північного заходу і центру, степова зона півдня європейської частини, і ін.); 
  • Північний Кавказ; 
  • Сибір; 
  • Далекий Схід (іноді окремо розглядаються культури далекосхідної Арктики)[1].

Кам'яна доба[ред. | ред. код]

Сліди багаття на стоянці Айнікаб 1 датуються часом близько 1,7 млн р. тому, але не пізніше 1,24 мільйонів років тому[2].

Історію різних первісних груп і культур, що населяли сучасну територію РФ, відображають різноманітні археологічні культури. У південних районах європейської частини Росії та Сибіру в період раннього та середнього палеоліту було відзначене існування людського населення мустьєрської археологічної культури. До цього періоду, зокрема, відносяться знахідки в Денисовій печері.

В епоху неоліту ліси європейської частини РФ населяють монголоїдні мисливці льяловської і ямочно-гребінцевої культури (4200-2000 рр. до н. е.), яких змінює Волосовська культура (2200-1500 рр. до н. е.).

Бронзова і залізна доба[ред. | ред. код]

На крайньому заході Росії з локального варіанту зрубної культури (поздняковская культура) формується протобалтская бондарихинська культура, на основі якої складається Юхновська культура Геродотовоих будинів.

Примітки[ред. | ред. код]