Курс молодого бійця

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Новобранці в казармі Корпусу морської піхоти США

Курс молодого бійця, КМБ — початковий період проходження служби в навчальних закладах Міноборони СРСР, Міноборони України, МНС України, МВС України[1], та в інших державних структурах різних країн світу. Що передбачає відповідний вишкіл згідно затвердженої програми підготовки у Навчальному Центрі на військово-облікові спеціальності (ВОС).

Загальна мета — забезпечити входження новоприбулого в курс виконання необхідних йому завдань, відповідно до прийнятого розпорядку дня. Може включати й проходження ритуалу прийому, найчастіше неформальної властивості. Основна проблема — це поєднання входження людини до колективу зі становленням його статусу в ієрархії та засвоєння вимог з обов'язками на новому місці.

КМБ став почасти загальним терміном, який передбачає початкові труднощі та їх подолання у новій справі, на новому місці роботи, навчання, оволодіння новою спеціальністю або посадою, в тому числі й примушування прийняти правила тих чи інших форм соціальної дискримінації.

КМБ в американській армії середини минулого століття яскраво показаний в першій половині фільму «Суцільнометалева оболонка».

Загальна характеристика вишколу[ред. | ред. код]

Курс молодого бійця для всіх призовників[ru] й курсантів (абітурієнтів), які вступають на службу або до військових вишів і не мають досвіду дійсної військової служби, існує практично в усіх арміях держав світу та багатьох силових структурах й спецслужбах. Залежно від країни та роду військ, у більшості випадків передбачено вишкіл близько одного місяця. Як правило, включає в себе:

Може проводитися як безпосередньо на території військового навчального закладу, так і на спеціалізованих навчальних базах (Навчальних центрах).

В Україні впроваджують двомісячний КМБ[2].

Строкова служба[ред. | ред. код]

Довге волосся американиського рекрута зголюється перед початком вишколу.

Для новоприбулого в військові частини молодого поповнення з числа військовослужбовців за призовом аналогом КМБ є створювані в лінійних частинах на короткий період роти молодого поповнення, на армійському жаргоні[ru] також іменовані «карантин» або просто «духанка»[3], де молоді бійці проходять підготовку до прийняття присяги, розподілу в штатний підрозділ і присвоєння первинного ВОСувійськовому квитку замінюється формулюванням «занесений в списки частини»). Керівництво процесом первинної військової соціалізації молодого поповнення доручають відповідальним військовослужбовцям з числа сержантсько-старшинського складу, а також кадровим офіцерам (у ЗСУ із розрахунку 1 офіцер та 1 старшина на 30 солдат чи матросів[4]).

Після строкової служби з КМБ в СРСР військовослужбовці мали право вступити на службу надстроковиків (рос. сверхсрочник), а в Україні — на службу за контрактом.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. прес-служба Міноборони (11.08.2011). Першокурсники львівського університету МВС проходять курс молодого бійця. «вГолос». Архів оригіналу за 25.12.2017. 
  2. прес-служба Міноборони (26.09.2014). Все украинцы будут вынуждены пройти двухмесячный "курс молодого бойца". ООО "ДИДЖИТАЛ ВЕНЧЕЗ". Архів оригіналу за 16 березня 2017. (рос.)
  3. Shlyakhov, Vladimir; Adler, Eve. Dictionary of Russian Slang and Colloquial Expressions. — 3rd Edition. — Hauppauge, N. Y. : Barron's, 2006. — 329 p. — ISBN 0-7641-3033-1.(англ.)
  4. Затинайко О. І., Фоменко О. П., Уразов У. Ю., «Методичний посібник з основних питань організації повсякденної діяльності військ (сил)» / За ред. У. Ю. Уразова. — К., вид. «Варта». 2007 р., 647 с.

Посилання[ред. | ред. код]