Граппа

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Чарка з граппою

Граппа (італ. grappa) — італійський виноградний міцний спиртний напій, отриманий у результаті перегону продукту бродіння виноградних вичавок. Міцність граппи становить 35-60%.

Історія[ред. | ред. код]

Історики вважають, що своєму народженню на Апеннінському півострові граппа певним чином має завдячувати арабам, коли приблизно у IX столітті сицілійці перейняли у них спосіб перегону вина. Цей винахід швидко поширився далі на північ, але якщо французи виноградне вино використовували для виробництва бренді, то економні італійці відправляли у перегінний куб не просто продукт виноградного бродіння, а виноградні вичавки, які вже перебродили. Попри те, що отриманий напій був маслянистий, з сивушним запахом та присмаком виноградної шкірки, він неабияк п’янив, обпікаючи при цьому стравохід та шлунок. Одночасно граппа швидко розтікалася приємним теплом по усьому тілу та зігрівала у холодну погоду.

Власне, сам термін «граппа» (старий термін для виноградної макухи) виник лише у 1876 році. А до того часу напій частіше за все називали «горілкою бідних». Споживання цього продукту швидко поширювалося серед місцевих селян. Поступово процес дистиляції напою суттєво удосконалювався: виноградна горілка очищалася від шкідливих домішок та сивушних масел, що надавало їй приємного смаку та ще більшої популярності серед різних верств італійського суспільства.

Стрімке визнання граппи почалось в 60-х – 70-х роках XX століття. У той час гастрономічна іпостась Італії була не тільки розпізнана, але дуже швидко стала модною і бажаною, як у Європі, так і в Америці.

Захист Італією національного напою суттєво унеможливив намагання конкурентів виробляти граппу на власній «території», адже на цей напій замахнулися не лише європейські винороби, а й американці та навіть африканці. 29 травня 1989 року Європейський Союз своїм Указом гарантував Італії ексклюзивні права на найменування «граппа» та заборонив продаж на ринках Євросоюзу граппи, яка вироблена за її межами.