Яхмос (цариця)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Яхмос
ієрогліфами
<
iaHmsO34
>
Яхмос
Thutmose I Family-83d40m-highContrast.jpg
Давньоєгипетський фараон
Наступник Тутмос II
В шлюбі з фараон Тутмос I
Діти Хатшепсут, Нефрубіті
Батько невідомий
Мати невідома
Помер Фіви
Місце поховання Фіви?

Яхмос була царицею у Стародавньому Єгипті, під час Вісімнадцятої династії. Мала статус Великої цариці третього фараона, Тутмоса I, була матір'ю цариці й фараона Хатшепсут. Значення її імені «Народжена Місяцем».

Родина[ред. | ред. код]

Невідомо хто були батьки Яхмос.[1] Можливо, що вона була донькою Аменхотепа I або донькою фараона Яхмоса I і можливо вона була сестрою-дружиною Яхмоса I — Яхмос-Нефертарі. Яхмос ніколи не називали донькою царя. Цей факт ставить під сумнів ці теорії. Однак, Яхмос мала титул сестри царя. Тому, можливо, вона була сестрою фараона Тутмоса I.[2] Яхмос мала багато титулів: Спадкова принцеса (iryt-p't), Велика Хвалена (WRT-hzwt), Велика Дружина Коханого Царя (hmt-niswt-wrt meryt.f), Господиня Радості (hnwt-ndjm-Іб), Жінка усіх жінок (hnwt-hmwt-nbwt), Пані Двох земель (hnwt-t3wy), Супутниця Гора (zm3yt-hrw), Кохана Супутниця Гора (zm3yt-hrw-mryt.f), Сестра Фараона (snt-niswt)[3]

Яхмос була Великою царською дружиною фараона Тутмоса I. Вона зображена в Дейр-ель-Бахрі і з нею дочка — Неферубіті. Яхмос також мати цариці-фараона Хатшепсут. Достеменно невідомо чи були принци Аменмосе і Ваджмосе її синами. Швидше за все вони сини цариці Мутнофрет, іншої дружини Тутмоса I.

Пам'ятники та написи[ред. | ред. код]

Чиновник на ім'я Юф служив збирачем податей жертовника, охоронцем воріт фортеці і священиком. Він також служив кільком царським дружинам. Він перший служив цариці Яххотеп, матері фараона Яхмоса I, він був відповідний за ремонт порушеної гробниці цариці Собекемсаф, і потім служив Яхмос. Юф записав, що Яхмос призначила його як помічника у скарбниці і довірила йому служіння статуї його величності.[4] Сестра Тутмоса займає чильне місце у сценах божественного зачаття. Хатшепсут має сцени, які показують Амона, до якого підійшла її мати, Яхмос і як вона (Хатшепсут) народилась. Написи свідчать, що бог Тот вперше згадує королеву Яхмос перед Амоном. «Яхмос і її ім'я благочинне, господиня [--], Вона дружина фараона Аакхеперкаре (Тутмоса I), дає вічне життя» (з записів Брестеда).[4] Бог Амон переходить до палацу і пізнає королеву. Відбувається зачаття дитини і Амон заявляє, що вона повинна бути названа Кхемет-Амон-Хатшепсут. Амон переходить до бога Хнума і каже йому створити Хатшепсут. Далі зображно утримання королеви і народження королівської дочки.

Багато років пізніше фараон Аменхотеп III скопіював цю сцену майже повністю для того, щоб показати як Амон відвідує його матір царицю Мутемвію і задумує спадкоємця-принца.

Принц Сапаір, невідома царська жінка, цариця Яхмос, цариця Турес і Яхмос-Хенуттамеху

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Dodson, Hilton, The Complete Royal Families of Ancient Egypt, 2004
  2. Tyldesley, J, Chronicles of the Queens of Egypt, 2006
  3. W. Grajetzki: Ancient Egyptian Queens: a hieroglyphic dictionary.
  4. а б J. H. Breasted, Ancient Records: The Eighteenth Dynasty