Українці в Іспанії
Українська діаспора в Іспанії — українська національна спільнота, яка постійно проживає на території Іспанії.
Історія
Формування української діаспори в Іспанії розпочалося після Другої світової війни, коли у важкі повоєнні роки перша група українців-студентів прибула до Мадрида в пошуках кращої долі. Саме тоді утворилося перше українське товариство «Обнова» релігійно-конфесійного спрямування. У період так званих «застійних» років еміграція в Іспанію мала здебільшого політичний характер і була нечисленною.
Сьогодення
На початку 1990-х років, після розвалу СРСР, виникла нова хвиля міграції на захід, в тому числі до Іспанії, яка набувала вже економічних ознак. Остання «четверта» хвиля припадає приблизно на середину 1990-х років і зумовлюється економічними причинами — втратою робочих місць, доходів населення, особливо в сільській місцевості, комерціалізацією відносин тощо.
Останнім часом іспанське законодавство значно обмежило іноземну присутність у країні, проте українська діаспора чисельно зростає, в першу чергу за рахунок «трудових» мігрантів, та вже нараховує за оцінками іспанської сторони понад 100 тис. осіб (жінки — 65 %, чоловіки — 35 %). З цієї кількості 50 % мають легальний статус, інші є нелегалами. Близько 70 % — вихідці з Західної України [1]. Найбільше українців у містах: Мадрид, Барселона, Валенсія, Альбасете, Аліканте, Торев'єха, Мурсія, Малага, Марбелья, Уельва, Севілья, Хіхон. Серед регіонів за чисельністю лідирує Каталонія.
Станом на 2015 рік, в Мадриді та околицях існує не менше 6 українських шкіл, де навчаються близько 1000 дітей [1]
Українські громадські організації Іспанії
- Федерація українських асоціацій Іспанії (ФУАІ) — член УВКР.
Пласт-Національна Скаутська Організація України.Осередок у Іспанії Головний осередок знаходиться у місті Валенсія. Голова Павло Сенаторов
Українські ЗМІ в Іспанії
- Головний веб портал українців в Іспанії Ucranianos.com
- Часопис «Надсегурська Україна»
Література
- Яримович В., Білик О. Волинський М. Нарис історії Української Студентської Громади та Українських Поселень в Еспанії 1946-1996. — Філадельфія-Мадрид, 1997. — 196 с.
Примітки
- ↑ а б http://www.varianty.net/28186-sviatoslav-shevchuk-ispantsi-rozumiiut-shcho-my-yevropeitsi Святослав (Шевчук): Іспанці розуміють, що ми європейці