Бандера Степан Андрійович: відмінності між версіями

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
Вилучено вміст Додано вміст
Ajvars (обговорення | внесок)
Dilas25 (обговорення | внесок)
Рядок 192: Рядок 192:
* Російська християнська антикомуністична громадськість у зв'язку з присвоєнням звання Героя України Степанові Бандері звернулась із заявою до Посольства України в РФ на підтримку цього звання та відправила заупокійну літію за душі Вождів Українського визвольного руху Степана Бандери, [[Роман Шухевич|Романа Шухевича]], [[Євген Коновалець|Євгена Коновальця]], а також всіх вождів і воїнів Української Повстанської Армії ([[УПА]]) та 14-ї гренадерської дивізії Waffen-SS "Галичина" (1-ї Української). Заключну молитву прочитано українською мовою.<ref>[http://memorial.kiev.ua/content/view/672/149 Заява Російської християнської антикомуністичної громадськості на підтримку]</ref><ref>[http://inquisit.livejournal.com/29912.html Бандера Герой!]</ref>
* Російська християнська антикомуністична громадськість у зв'язку з присвоєнням звання Героя України Степанові Бандері звернулась із заявою до Посольства України в РФ на підтримку цього звання та відправила заупокійну літію за душі Вождів Українського визвольного руху Степана Бандери, [[Роман Шухевич|Романа Шухевича]], [[Євген Коновалець|Євгена Коновальця]], а також всіх вождів і воїнів Української Повстанської Армії ([[УПА]]) та 14-ї гренадерської дивізії Waffen-SS "Галичина" (1-ї Української). Заключну молитву прочитано українською мовою.<ref>[http://memorial.kiev.ua/content/view/672/149 Заява Російської християнської антикомуністичної громадськості на підтримку]</ref><ref>[http://inquisit.livejournal.com/29912.html Бандера Герой!]</ref>


02.04.2010 Донецький окружний адмiнiстративний суд вiдмiнив наказ екс-президента Вiктора Ющенка про нагородження Степана Бандери званням Героя. Суддi визнали протиправним и пiдлягаючим скасуванню наказ Ющенка вiд [[20 ciчня]] [[2010]] року, оскільки таке звання може присуджуватися тільки громадянам держави. А Степан Бандера жив у першiй половинi ХХ сторiччя, коли України як самостiйної держави не було. <ref>[http://kp.ru/daily/24466/627109 Суд снял с Бандеры звание героя Украины]</ref>
02.04.2010 Донецький окружний адмiнiстративний суд вiдмiнив указ екс-президента Вiктора Ющенка про нагородження Степана Бандери званням Героя. Суддi визнали протиправним и пiдлягаючим скасуванню наказ Ющенка вiд [[20 ciчня]] [[2010]] року, оскільки таке звання може присуджуватися тільки громадянам держави. А Степан Бандера жив у першiй половинi ХХ сторiччя, коли України як самостiйної держави не було. <ref>[http://kp.ru/daily/24466/627109 Суд снял с Бандеры звание героя Украины]</ref>


=== Об'єкти ===
=== Об'єкти ===

Версія за 11:39, 10 квітня 2010

Степан Андрійович Бандера
Степан Андрійович Бандера
Степан Андрійович Бандера
Файл:Oun b.gif 1-й Голова ОУНР
1940 — 1959
Попередник посада запроваджена
Наступник Степан Ленкавський
Народився 1 січня 1909
Старий Угринів, Австро-Угорщина
Помер 15 жовтня 1959 (50 років)
Мюнхен, Німеччина Німеччина
Похований Вальдфрідгоф
Відомий як політик
Країна ЗУНР, Польська Республіка, Австро-Угорщина і апатрид
Alma mater Національний університет «Львівська політехніка»
Політична партія ОУНР
Рід Бандери
Батько Андрій Бандера
Мати Мирослава Бандера
У шлюбі з Ярослава Бандера
Діти Наталя (26 травня 1941, Сянік — 13 січня 1985, Мюнхен), Андрій (16 травня 1944, Мюнхен — 19 липня 1984, Торонто), Леся (нар. 1948, Мюнхен).
Релігія Українська греко-католицька церква
Нагороди Герой України (орден Держави) (посмертно)
Підпис

Степа́н Андрі́йович Банде́ра (1 січня 1909, Старий Угринів — † 15 жовтня 1959, Мюнхен) — український політичний діяч, ідеолог українського націоналiстичного руху ХХ століття, голова Проводу ОУН-Б. Герой України (2010)[1].

Родина

Батько, Андрій Бандера, греко-католицький священик, був у той час парохом в Угринові Старому. Походив із Стрия.

Мати, Мирослава Бандера (* 1890, Старий Угринів — † 1921), походила зі старої священицької родини (була донькою греко-католицького священика з Угринова Старого).

Збереглася детальна автобіографія Степана Бандери.

Біографія

Дитинство

Будинок родини Бандери в Старому Угринові.
Степан Бандера в Пласті (1923 рік)

Дитинство Степан провів в Старому Угринові, в домі своїх батьків і дідів, виростаючи в атмосфері українського патріотизму та живих національно-культурних, політичних і суспільних зацікавлень. Фронти першої світової війни чотири рази в 19141915 і 1917 роках пересувалися через його рідне село. Літом 1917 року жителі Галичини стали свідками проявів національно-революційних зрушень та революції в армії царської Росії. В своїй автобіографії Степан Бандера згадує також про «велику різницю між українськими та московськими військовими частинами»

З самого дитинства С. Бандера був свідком відродження і будови української держави. З листопада 1918 р. його батько був послом до парламенту Західньо-Української Народньої Республіки — Української Національної Ради в Станіславі і брав активну участь у формуванні державного життя в Калущині.

У вересні, або жовтні 1919 року Степан Бандера вступив до української гімназії в Стрию, де вчився до 1927 року. В третьому класі (від 1922 р.) він стає учасником Пласту; у Стрию був у 5-му пластовому курені імені князя Ярослава Осмомисла, а після закінчення гімназії — в 2-му курені старших пластунів «Загін Червона Калина».

Весною 1922 р. від туберкульозу горла помирає його мати.

Молоді роки

В 19271928 роках Степан Бандера займався культурно-освітньою та господарською діяльністю в рідному селі (працював у читальні «Просвіти», провадив театрально-аматорський гурток і хор, заснував руханкове товариство «Луг» і належав до основників кооперативи). При цьому керував організаційно-вишкільною роботою по лінії підпільної УВО в довколишніх селах.

У вересні 1928 року він переїхав до Львова і тут записався на агрономічний відділ Високої Політехнічної Школи, де вчився до 1933 року. Перед дипломним іспитом через політичну діяльність його було арештовано і ув'язнено.

В студентські роки брав активну участь в організованому українському національному житті. Був членом українського товариства студентів політехніки «Основа» та членом управи Кружка студентів-рільників. Деякий час працював в бюро товариства Сільський Господар, що займався розвитком агрокультури на західних українських землях. З товариством «Просвіта» їздив по неділях та святах в поїздки в довколишні села Львівщини з доповідями та на допомогу в організації інших подій. У ділянці молодіжних і спортивно-руханкових організацій був активним передусім у Пласті, як член 2-го куреня старших пластунів «Загін Червона Калина», в Українському Студентському Спортовому Клубі (УССК), а деякий час теж у товариствах «Сокіл-Батько» і «Луг» у Львові. Займався бігом, плаванням, лещатарством, мандрівництвом. У вільний час залюбки грав у шахи, крім того співав у хорі та грав на гітарі і мандоліні. Не палив і не вживав алкоголю.

Діяльність в ОУН 1932-33

В 19321933 рр. виконував функцію заступника крайового провідника, а в середині 1933 р. був призначений крайовим провідником ОУН і крайового коменданта УВО на ЗУЗ. В липні 1932 р. Бандера з кількома іншими делегатами від КЕ ОУН на ЗУЗ брав участь у Конференції ОУН у Празі (так звана Віденська Конференція, яка була найважливішим збором ОУН після установчого конгресу). У 1933 р. брав участь в конференціях в Берліні і в Гданську.

Під керівництвом Бандери ОУН відходить від експропріаційних акцій і починає серію каральних акцій проти представників польської окупаційної влади. У цей період ОУНівцями було здійснено три політичних вбивства, що отримали значний розголос — шкільного куратора Гадомського, звинувачуваного у нищенні поляками українського шкільництва та полонізації, працівника ГПУ Олексія Майлова як протест проти Голодомору в Україні та вбивство міністра внутрішніх справ Пєрацького, за якого польська влада провела криваві акції «пацифікації» (умиротворення) українців. Степан Бандера здійснював загальне керівництво замахами на Майлова[2] і Пєрацького[3].

Ув'язнення

В червні 1934 року був ув'язнений польською поліцією і був під слідством у в'язницях Львова, Кракова й Варшави до кінця 1935 року. В кінці 1935 на початку 1936 р. відбувся процес перед окружним судом у Варшаві, в якому Бандера, разом з 11 іншими обвинуваченими, був суджений за приналежність до ОУН та за організацію вбивства міністра внутрішніх справ Польщі Броніслава Пєрацького. Бандеру засудили до смертної кари, яку замінено на довічне ув'язнення. Після того він сидів у в'язницях «Święty Krzyż» («Святий Хрест») коло Кельц, у Вронках коло Познаня і в Берестю над Бугом до вересня 1939 року. 13 вересня, коли положення польських військ на тому відтинку стало критичним, в'язнична адміністрація і сторожа поспішно евакуювалися і в'язні вийшли на волю.

В першій половині січня 1940 року Бандера прибув до Італії. Був у Римі, де станицею ОУН керував проф. Є. Онацький. Там він зустрівся з своїм братом Олександром, який жив у Римі від 19331934, студіював там і зробив докторат з політично-економічних наук, одружився і працював у нашій місцевій станиці.

Трагічна доля рідних Степана Бандери

храм у Кракові, де Бандера одружився

З початком окупації України нацистськими військами один із загонів опору очолив молодший брат Степана — Богдан. Він загинув у 1942 чи 1943 році.

5 липня 1941 у Кракові Степан Бандера був заарештований. За ним до Берліна поїхала дружина Ярослава з тримісячною донькою Наталкою, щоб перебувати близько до чоловіка. Бандеру утримували спочатку у в'язниці, потім — у концтаборі Заксенгаузен, де він перебував до 1944 року. Братів Олександра (доктора політекономії) та Василя (випускника факультету філософії Львівського університету) у 1942 році вбили польські наглядачі-капо у концтаборі Аушвіц[4][5].

Андрія Михайловича Бандеру — батька Степана, було вбито радянською владою. Сестер Оксану та Марту-Марію у 1941 р. було заарештовано і заслано до Сибіру (Красноярський край). Керівництво СРСР десятиліттями не дозволяло їм повернутися до України — Марта-Марія Бандера померла на чужині у 1982 році, а літня Оксана Бандера повернулася на Батьківщину лише у 1989 році після майже 50 років життя у Сибіру. Вона померла 24 грудня 2008 року.

Ще одна сестра — Володимира — перебувала у радянських виправно-трудових таборах від 1946 до 1956 року.

ОУН Бандери

Після смерті Євгена Коновальця, згідно з заповітом, Провід ОУН очолив полковник Андрій Мельник, соратник Коновальця з часів боротьби УНР та спільної праці в лавах УВО. У серпні 1939 року в Римі відбувся другий Великий Збір Українських Націоналістів, який офіційно затвердив Андрія Мельника на посаді голови ПУН. Проте група молодих націоналістів на чолі з Степаном Бандерою, яка після окупації Польщі Німеччиною повернулася з тюрем і була відірвана від діяльності Організації, в ультимативній формі почала домагатися від ПУН та його голови полковника Андрія Мельника зміни тактики ОУН, а також усунення з ПУН кількох його членів. Конфлікт набрав гострих форм і призвів до розколу. Від ОУН відійшов осередок Бандери, який у лютому 1940 року утворив «Революційний Провід ОУН» й перебрало собі назву ОУН-Р (пізніше — ОУН-Б; ОУН-СД).

Через рік Революційний Провід скликав II Великий Збір ОУН, на якому одностайно обрано головою Проводу Степана Бандеру. Під його проводом ОУН-Б стає кипучою революційною організацією. Вона розбудовує організаційну мережу на Рідних Землях, творить похідні групи ОУН-Б з того членства, що було за кордоном, і в порозумінні з прихильними українській справі німецькими військовими колами творить український легіон та організує визвольну боротьбу, спільно з іншими поневоленими Москвою народами.

Перед вибухом німецько-радянської війни Бандера ініціює створення Українського Національного Комітету для консолідації українських політичних сил до боротьби за державність.

На початку 1940-х років Степан Бандера був завербований агентом абверу, а ОУН-Б тісно співпрацювало із німцями[6].

Рішенням Проводу Організації 30 червня 1941 р. проголошено відновлення Української Держави у Львові. Проте Гітлер доручив своїй поліції негайно зліквідувати цю «змову українських самостійників», німці заарештували Бандеру вже через кілька днів після акту проголошення віднови Української Держави5 липня 1941. Німецьким в'язнем був Степан Бандера до грудня 1944 р. Тоді звільнено його і кількох інших провідних членів ОУН з ув'язнення, пробуючи приєднати до своїх сил ОУН-Б і УПА, як союзника проти Москви. Тепер німецьку пропозицію Степан Бандера відкинув[7].

На Крайовій ширшій нараді Проводу ОУН-Б на Українських Землях у лютому 1945 р., що була трактована, як частина Великого Збору ОУН-Б, обрано нове Бюро Проводу в такому складі: Бандера, Шухевич, Стецько. Цей вибір підтвердила Конференція ЗЧ ОУН-Б 1947 р. і тоді Степан Бандера став знову Головою Проводу всієї ОУН-Б. Як Провідник ОУН-Б, Бандера у післявоєнний час вирішує далі продовжувати збройну боротьбу проти Москви. Він інтенсивно організує крайовий зв'язок і бойові групи ОУН-Б, які втримують контакт з Краєм постійно аж до його смерті.

У 1948 році в Закордонних Частинах ОУН-Б утворюється опозиція, якій Степан Бандера протиставився в площині ідейній, організаційній і політичній.

В грудні 1950 р. Бандера пішов з посту Голови Проводу ЗЧ ОУН-Б. 22 серпня 1952 р. він пішов також з посту Голови Проводу всієї ОУН-Б. Але це його рішення не було, одначе, прийняте ніякою компетентною установою ОУН-Б і Бандера залишився надалі Провідником ОУН-Б до своєї смерті в 1959 році.

1955 р., відбулася 5-та Конференція ЗЧ ОУН-Б, яка наново вибрала Головою Проводу ЗЧ ОУН-Б Степана Бандеру і з того часу знову інтенсивно проведено роботу Організації.

Повоєнні роки

Напруженими для сім'ї були повоєнні роки, адже радянські спецслужби полювали не лише за провідником національного руху, а й за його дітьми. Наприклад, до 1948 року сім'я шість разів змінюватиме місця проживання: Берлін, Інсбрук, Зеєфельд, Мюнхен, Гільдесгайм, Штарнберг. Зрештою, через необхідність дати доньці хорошу освіту, сім'я у 1954 році остаточно переїжджає до німецького міста Мюнхен (Баварія). Батьки намагались приховати від Наталки важливість персони її батька, щоб не наражати дівчинку на небезпеку. Спогади Наталки, доньки Степана Бандери, про той час:[8].

Маючи тринадцять років, я почала читати українські газети і читала багато про Степана Бандеру. З бігом часу, на підставі різних спостережень, постійної зміни прізвища, як і через факт, що навколо мого батька завжди було багато людей, в мене виникли певні здогади. Коли раз один знайомий проговорився, то я вже була певна, що Бандера — це мій батько.

Саме в Мюнхені Степан Бандера провів останні роки життя, проживаючи під паспортом на ім'я Штефан Попель. За однією з версій, паспорт залишився йому від львівського шахіста Стефана Попеля, який у 1944 р. покинув Україну, на поч. 1950-х років жив у Парижі, а в 1956 переїхав до США[9].

Вбивство

Файл:Могила Бандери.jpg
Могила Степана Бандери у Мюнхені

15 жовтня 1959 року в під'їзді будинку на вулиці Крайтмайр, 7 (Kreittmayrstraße), в Мюнхені в 13:05 знайшли ще живого залитого кров'ю Степана Бандеру. Медична експертиза виявила, що причиною смерті була отрута. Богдан Сташинський зі спеціального пістолета вистрілив в обличчя Степану Бандері струменем розчину ціанистого калію. Два роки пізніше, 17 листопада 1961 р., німецькі судові органи проголосили, що вбивцею Степана Бандери є Богдан Сташинський з наказу Шелепіна і Хрущова.

Після докладного слідства проти вбивці відбувся т. зв. «процес Сташинського» від 8 до 15 жовтня 1962 р. Присуд проголошено 19 жовтня — вбивцю засуджено на 8 років важкої в'язниці.

Німецький Верховний Суд у Карлсруе затвердив, що головним обвинуваченим у вбивстві Бандери є радянський уряд у Москві. В інтерв'ю російській газеті «Комсомольская правда», опублікованому у номері за 6 грудня 2005 року, колишній голова КДБ СРСР Володимир Крючков визнав що «убийство Степана Бандеры было одним из последних устранений КГБ насильственными методами нежелательных элементов»[10].

20 жовтня 1959 року Степана Бандеру поховали на мюнхенському цвинтарі Вальдфрідгоф[11] на 43 полі.

Пам'ять

Відкриття пам'ятника Степанові Бандері. Львів, 13 жовтня 2007 р.
Поштова марка до 100-річчя від дня народження

Прізвище «Бандера» стало одним із символів український національно-визвольного руху XX сторіччя. Після проголошення незалежності багато молодіжних, політичних та громадських організацій названо на його честь. Одною з неформальних назв Львова є «Бандерштадт», тобто «місто Бандери». На Волині проводять музичний фестиваль «Бандерштат».

У 1995 році режисер Олесь Янчук зняв фільм «Атентат — Осіннє вбивство у Мюнхені» про повоєнну долю Степана Бандери та загонів УПА.

У проекті «Великі українці» провідник українського визвольного руху посів 3-є місце. Проект закінчився гучним скандалом: Бандера, якого представляв Вахтанг Кіпіані, був серед лідерів голосування, але став третім, тоді як на підтримку майбутнього переможця Ярослава Мудрого, якого представляв Дмитро Табачник, за деякими даними, в останній день голосування з 80 номерів приходило понад 100 смс щохвилини.[12] Шеф-редактор проекту Вахтанг Кіпіані заявив, що результати голосування було сфальсифіковано,[13] втім продюсер проекту Єгор Бенкендорф заперечив це[14]. Ведуча проекту Ганна Гомонай висловила переконання, що слід провести службове розслідування у цій справі:[15]

…станом на 14 травня, коли в ефір вийшов документальний фільм про Ярослава Мудрого, він справді був на 4 місці. Тому, очевидно, що переважну кількість голосів, яка не тільки дозволила князю перемогти, але і зробити це з колосальним відривом від інших претендентів – Ярослав Мудрий отримав за останні 2 дні перед ефіром.

У Львові на честь діяча названо одну з найбільших вулиць міста. Там же у 2007 році було відкрито пам'ятник Степанові Бандері.

1 січня 2009 року з нагоди 100–річчя з дня народження Степана Бандери Українське державне підприємство поштового зв'язку «Укрпошта» видало пам'ятний конверт[16], а також поштову марку[17], автором яких є Василь Василенко. На лицьовій стороні конверта поміщено зображення Степана Бандери, під яким розміщено логотип Організації Українських Націоналістів (увінчаний державним прапором України). Нижче зображення є напис «100 років від дня народження» та факсиміле особистого підпису провідника ОУН[18].

Ліґа Українців Канади започаткувала електронний збір підписів під петицією, адресованою Президенту України Віктору Ющенку із закликом з нагоди 100-річчя від дня народження і 50-річчя від дня вбивства визнати Степана Бандеру Героєм України[19].

Присвоєння звання «Герой України»

20 січня 2010 року, «за незламність духу у відстоюванні національної ідеї, виявлені героїзм і самопожертву у боротьбі за незалежну Українську державу», Президент України Віктор Ющенко[20] присвоїв С.Бандері звання Герой України з удостоєнням ордена Держави (посмертно). 22 січня на урочистостях з нагоди Дня соборності в Національній опері глава держави зазначив, що «цього очікували мільйони українців і багато років». Присутні на урочистостях вітали вручення стоячи. За нагородою вийшов онук провідника ОУН, якого також звуть Степан Бандера.

Дане рішення викликало неоднозначну реакцію як в Україні, так і поза її межами:

Реакція в Україні
  • Народний депутат від Партії регіонів Вадим Колесніченко заявив, що це присвоєння «грубо суперечить міжнародному та вітчизняному законодавству та веде до розколу країни»[21][22]
  • На думку представника партії БЮТ депутата Андрія Сенченка, «своїм рішенням Ющенко ускладнює становище в країні. Він робить це з метою посилення нестабільності»[23], проте Андрій Шкіль вважає рішення Президента «позитивним, абсолютно позитивним»[24]
  • Легендарний розвідник, Герой України Євген Березняк так поставився до указу президента: «Це ляпас усім ветеранам ВВВ. Більшої капості він не міг зробити! Я, коли почув це, вирішив відмовитися від звання Героя України. Але мої колеги-ветерани сказали: не смій цього робити, ти заслужив це звання, і не Ющенкові тобі його присвоював»[23]
  • Доцент історичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка Іван Патриляк переконаний, що Степан Бандера одна з небагатьох постатей в українській історії 20 століття, яка заслуговує на найвище вшанування на рівні держави. «Єдина стратегічна і основна його позиція була спрямована на боротьбу за здобуття української незалежності. Навіть коли було знищено підпілля України, Бандера все ж залишався знаковою постаттю і обличчям української держави, внаслідок чого його ліквідували» – розповів дослідник історії України ХХ століття. Іван Патриляк додав також: «Бандера виконав місію національного прапора і символом прапора залишається досі. Для таких знакових постатей як Бандера логічно було б зробити Парк Слави національних героїв, з пам’ятниками і меморіалами»[25].
Міжнародна реакція
  • Європейський парламент офiцiйно висловив жаль щодо рішення нагородити Степана Бандеру (резолюцiя RC-B7-0116/2010 вiд 17.02.2010). Депутати закликали нового президента Віктора Януковича переглянути це рішення свого попередника[26][27].
  • Голова делегації Європарламенту з питань співпраці з Україною Павел Коваль (Польща) наголосив, що вважає ситуацію навколо нагородження Бандери найвищою українською державною відзнакою виключно внутрішньою справою українців.[28]
  • Голова «Словацького союзу борців із фашизмом» Павол Сечкар заявив, що «з боку Віктора Ющенка — це провокація» і що в роки ВВВ бандерівці лютували і на чехословацької території, а присвоєння високої нагороди було проведено без вивчення багатьох історичних фактів, і сумнів викликають так звані заслуги С. Бандери. [29]
  • Голова «Словацького об'єднання колишніх в'язнів концтаборів» Отто Вагнер заявив: «Бандера співпрацював з нацистами. Тому неофашисти можуть сприймати присвоєння йому звання героя України як черговий крок до реабілітації фашизму». [29]
  • Голова чеської конфедерації політв'язнів Надія Кавалірова висловила підтримку рішенню Президента України Віктора Ющенка присвоїти звання Героя України Степану Бандері. Добре, що він (В.Ющенко) пішов на цей крок, багатьом чеським політикам є чого повчитися, — сказала Н.Кавалірова.[30][31]
  • Заступник Голови Ради Федерації Росії Ю. Воробйов назвав дії Ющенка щодо присвоєння Бандері звання Героя ганебними: «Це просто сором. Якщо б про це дізналися наші діди та батьки, то просто б перекинулися від обурення в своїх могилах.»[32]
  • У заяві МЗС Росії говориться що нагородження: "подія настільки одіозна, що вона не могла не викликати однозначно негативну реакцію насамперед в Україні. Вже відома позиція з цього питання цілого ряду українських політиків, що вважають, що вирішення подібного роду не сприяють консолідації українського громадської думки". [33]
  • Колишній прем'єр-міністр Польщі Лешек Міллер заявив, що "Політична еліта Польщі, чутлива до поведінки німецьких властей щодо Еріки Штейнбах, на диво байдуже поставилася до знаменного жесту єднання президента Віктора Ющенка з терористом і злочинцем. Провідні польські політики не критикують Ющенка, тому що він має в Польщі заслужений імідж антиросійського політика.[34]
  • Маршал сенату Польщі Богдан Борусевич заявив на зустрічі з головою Ради Федерації Росії Сергієм Міроновим, що присвоєння Бандері звання Героя України внутрішня справа українського керівництва [35]
  • Міністр канцелярії президента Польщі Маріуш Ґандзлік заявив "Ми з подивом сприйняли рішення Президента України щодо Степана Бандери. Ми розраховували на велику делікатність з боку наших українських партнерів ... Польща в розмовах з українськими партнерами неодноразово висловлювала свої заперечення в тому, що стосується надання пошани Степану Бандері та членам УПА. Для поляків Степан Бандера - постать надзвичайно неоднозначна ".[36]
  • «Центр Симона Візенталя» направив лист до посольства України в США, в якому висловив «глибоку відразу по відношенню до тих почестей, яких удостоївся Бандера». У документі говориться, що Бандера був посібником нацистів і винуватцем вбивства тисяч євреїв та людей інших національностей в роки Другої світової війни[37][38].
  • Російська християнська антикомуністична громадськість у зв'язку з присвоєнням звання Героя України Степанові Бандері звернулась із заявою до Посольства України в РФ на підтримку цього звання та відправила заупокійну літію за душі Вождів Українського визвольного руху Степана Бандери, Романа Шухевича, Євгена Коновальця, а також всіх вождів і воїнів Української Повстанської Армії (УПА) та 14-ї гренадерської дивізії Waffen-SS "Галичина" (1-ї Української). Заключну молитву прочитано українською мовою.[39][40]

02.04.2010 Донецький окружний адмiнiстративний суд вiдмiнив указ екс-президента Вiктора Ющенка про нагородження Степана Бандери званням Героя. Суддi визнали протиправним и пiдлягаючим скасуванню наказ Ющенка вiд 20 ciчня 2010 року, оскільки таке звання може присуджуватися тільки громадянам держави. А Степан Бандера жив у першiй половинi ХХ сторiччя, коли України як самостiйної держави не було. [41]

Об'єкти

Пам'ятники

Пам'ятник Степанові Бандері в Тернополі.
Файл:Stepan Bandera.JPG
Пам'ятник Степанові Бандері в м. Бережани.

Пам'ятники Степану Бандері є у Львові, Тернополі (див. Пам'ятник Степану Бандері у Тернополі), Івано-Франківську, Дрогобичі, Теребовлі, Бережанах, Бучачі, Дублянах, Микитинцях, Самборі, Стриї, Бориславі, Заліщиках, Червонограді, місті Мостиська, селах Козівка (Тернопільський район), Вербів[42], Грабівка та Середній Березів.У м. Турка в 2009 році закладено постамент для пам'ятника Степану Бандері.

Музеї

Вулиці

та в інших місцевостях (список не повний). Крім того, 2009 рік на Тернопільщині проголошено Роком Степана Бандери.

Джерела інтернету та література

Примітки

  1. Указ Президента України від 20.01.2010 року № 46/2010 «Про присвоєння С. Бандері звання Герой України»
  2. «Західняки» не мовчали, коли морили голодом їхніх братів на сході...
  3. Ігор Набитович. Степан Бандера. Життя і діяльність
  4. Квазіенциклопедія ОУН-УПА
  5. Іван Федик "Життя, як чин", часопис "Каменяр"
  6. Свідчення офіцерів абверу Альфонса Паулюса, Зігфріда Мюллера, Ервіна Штольце
  7. Григорій Васькович “Життя і діяльність Степана Бандери” (Українська Кореспонденція”, ч. 8 з 1. 10. 1964, Українське В-во в Мюнхені, стор. 3-7)
  8. На прізвище Бандера. Україна Молода. 16 липня 2008.
  9. Романтик шахів («Львівська газета», 17 серпня 2007)
  10. Последний председатель КГБ Владимир КРЮЧКОВ... Комсомольская правда. 6 грудня 2005.
  11. Фото могили Степана Бандери, Munchen, Waldfriedhof (Alter Teil)
  12. Ярославу Мудрому помогли стать «великим украинцем №1» (dusia.telekritika.ua, 16 травня 2008) (рос.)
  13. Вахтанг Кіпіані: Ярослав Мудрий переміг у «Великих українцях» завдяки маніпуляціям («Телекритика», 18 травня 2008)
  14. http://pravda.com.ua/news/2008/5/20/76074.htm
  15. («Телекритика», 19 травня 2008)
  16. Видавництво «Марка України»: МАРКИ
  17. Видавництво «Марка України»: МАРКИ
  18. Укрпошта видала до 100-річчя Степана Бандери пам'ятний конверт. УНІАН. 31 грудня 2008.
  19. Ліга українців Канади, петиція до Президента Ющенка
  20. Указ Президента України від 20.01.2010 року № 46/2010 "Про присвоєння С.Бандері звання Герой України"
  21. Вадим Колесниченко: Президентский указ о присвоении Степану Бандере звания «Герой Украины» грубо противоречит международному и отечественному законодательству и ведет к расколу страны, 22.01.2010
  22. «Бандера еще больше расколет Украину». 22 января 2010, 18:11, агентство Росбалт-Украина
  23. а б Майор Вихрь: «Узнав об Указе Ющенко хотел отречься от звания героя Украины. Но потом решил: не буду сдаваться Бандере!»
  24. У Тимошенко задоволені, що Бандера – Герой України
  25. Бандера заслуговує на Парк Слави
  26. BBC: "Євродепутати проголосували проти Бандери"
  27. European Parliament resolution on Ukraine (RC-B7-0116/2010)
  28. Янукович не обіцяв відібрати звання у Бандери
  29. а б «Словаччина звинуватила Україну в провокації». Агентство «Росбалт-Україна», 23 січня 2010
  30. http://www.cdvr.org.ua/content/чеські-політв’язні-схвалюють-присвоєння-бандері-звання-героя
  31. http://www.ukrpohliad.org/news.php/news/2042
  32. «Россия назвала позорным присвоение Бандере Героя Украины», 22.01.2010, 16:56, Ukranews
  33. „Однозначная реакция. МИД России прокомментировал присвоение Степану Бандере звания Героя Украины“ Коммерсантъ № 14, 20.01.2010
  34. РИА Новости, Леонид Свиридов (23.01.2010). Бандеровский указ Ющенко - жест единения с террористом - Лешек Миллер (рос.).
  35. Український погляд (09.02.2010). Варшава вважає привласнення С.Бандері звання героя України внутрішньою справою Києва, - маршал сенату Польщі (укр.).
  36. Радио Свобода (24.01.2010). Польша недовольна почетом, оказанным на Украине Степану Бандере (рос.).
  37. Центр Симона Визенталя (28.01.2010). WIESENTHAL CENTER BLASTS UKRAINIAN HONOR FOR NAZI COLLABORATOR (англ.).
  38. Перед уходом Ющенко решил раздать награды
  39. Заява Російської християнської антикомуністичної громадськості на підтримку
  40. Бандера Герой!
  41. Суд снял с Бандеры звание героя Украины
  42. Б. Мельничук. Бандера Степан Андрійович // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. — Тернопіль : Видавничо-поліграфічний комбінат «Збруч», 2004. — Т. 1 : А — Й. — 696 с. — ISBN 966-528-197-6.