Владислав III Варненчик

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Владислав III Варненчик [1]
Dei gracia Polonie, Hungarie, Dalmacie, Croacie etc. rex necnon terrarum Cracouie, Sandomirie, Syradie, Lancicie, Cuyauie, Lithuanie princeps supremus, Pomeranie, Russieque dominus et heres etc
Wladyslaw Warnenczyk.jpg
Король Польщі
Правління 1434-1444
Коронація 25 липня 1434
Попередник Владислав ІІ Ягайло
Наступник Казимир IV Ягеллончик
Інші титули Король Угорщини
Володар Русі
Король Хорватії
Біографічні дані
Народження 31 жовтня 1424(1424-10-31)
Краків
Смерть 10 листопада 1444(1444-11-10) (20 років)
Варна
Поховання Собор святих Станіслава і Вацлава, Краків, Польща
Династія Ягеллони
Батько Владислав ІІ Ягайло
Мати Софія Гольшанська
Coat of Arms of Vladislav Warnenczyk.svg

Владислав III Варненчик (у деяких виданнях — Варненьчик; пол. Władysław III Warneńczyk, 31 жовтня[2] 142410 листопада 1444) — король польський (з 1434), король угорський як Уласло I (угор. I. Ulászló, з 1440), Володар та спадкоємець Русі (Руського королівства). Загинув у битві під Варною.

Королівський титул[ред.ред. код]

Повний титул Владислава III Варненчика:

  • лат. Wladislaus, Dei gracia Polonie, Hungarie, Dalmacie, Croacie etc. rex necnon terrarum Cracouie, Sandomirie, Syradie, Lancicie, Cuyauie, Lithuanie princeps supremus, Pomeranie, Russieque dominus et heres etc.
  • укр. Владислав, Божої Милості король Польщі, Угорщини, Далмації, Хорватії і землі Краків, Сандомирії, Сирадії, Лехії, Куявії, Великий князь Литовський, володар і спадкоємець Помор'я, Русі.

Біографія[ред.ред. код]

Владислав під час битви під Варною

Син Владислава II Ягайла від четвертої його дружини, руської княжни Софії Гольшанської[3]. У 1434 році, після смерті батька, дев'ятирічний Владислав був став королем (наймолодший король за всю історію Польщі); до досягнення повноліття регентом при ньому був краківський єпископ Збігнєв Олесницький.

Виступив у хрестовий похід проти турків у 1443 році. Попри початкові успіхи, 10 листопада 1444 об'єднане європейське військо під командуванням Владислава, зазнало жорстокої поразки в битві під Варною армії султана Мурада II біля міста Варна. Король, якому напередодні виповнилося 20 років, загинув у бою[3]. Його голову Мурад II зберігав як воєнний трофей у скляній посудині; тіло так і не було знайдено. Після цього кілька десятиліть ходили чутки про те, що Владислав вижив у битві і вів відлюдницьке життя. Його наступник — молодший брат Казимир IV Ягеллончик — був коронований лише через три роки по смерті Владислава[3].

Особисте життя[ред.ред. код]

Молодий король Владислав III підозрювався у схильності до гомосексуалізму. Ян Длугош, який особисто знав короля, а також спілкувався з людьми з його оточення, написав, що «схильний Ягелончик до чоловічих насолод, ані під час першої експедиції проти турків, ані під час другої, яку тоді провадив, коли шаліла війна, коли навколо панував страх і було безліч ворогів при жменьці його військ, коли належало благати милосердя Божого, він, не враховуючи цілком на власну небезпеку і на загрозу цілих військ, не кидав своїх, проти чистоти, огидливих насолод».

Примітки[ред.ред. код]

  1. Ця сторінка має Властивість Вікіданих P910: основна категорія теми сторінки із значенням "Category:Wladislaus III of Poland and Hungary", але не має назви українською мовою, яку треба додати за посиланням d:Special:SetLabelDescriptionAliases/Q17414571/uk. Це повідомлення можна вимкнути задавши параметр |mcat=- в картці.
  2. є інша дата — 4 листопада → W. W. Życiorysy panujących w Polsce od Mieczysława I-go do Stanisława Augusta. — Warszawa : Księgarnia Polska A. Dzwonkowskiego i Spółki, 1861. — S. 67. (пол.)
  3. а б в Олекса Пидлуцкий (2 лютого 2012). Король-рыцарь, у которого аж два саркофага, но лежит он неизвестно где. Зеркало недели.  (рос.)

Джерела[ред.ред. код]

Попередник
Владислав II Ягайло
Coat of Arms of the Polish Crown.svg Король Польщі
1434-1444
Coat of Arms of the Polish Crown.svg Наступник
Казимир IV Ягеллончик
Попередник
Владислав ІІ Ягайло
Alex K Halych-Volhynia.svg Володар Русі
1434-1444
Alex K Halych-Volhynia.svg Наступник
Казимир IV Ягеллончик
Попередник
Альбрехт II
Blason louis II de Hongrie.svg Король Угорщини
1440-1444
Blason louis II de Hongrie.svg Наступник
Ласло V Посмертний
Попередник
Альбрехт II
Croatia CoA 1990.svg Король Хорватії
1440-1444
Croatia CoA 1990.svg Наступник
Владислав Посмертний
Корона принца крові Це незавершена стаття про монарха, династію чи її представника.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.