Договір про дружбу та кордон між СРСР та Німеччиною

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Договір про дружбу та кордон між СРСР та Німеччиною
MolotovRibbentropStalin.jpg

Підписання Договору про дружбу і кордони 28 вересня 1939 року. Зліва направо: На другому плані: Рихард Шульце (ад'ютант Ріббентропа), Борис Шапошніков (Начальник генерального штабу РККА), Йоахім фон Ріббентроп, Йосип Сталін, Володимир Павлов (радянський перекладач); на першому плані: Ґустав Гільґер (німецький перекладач) та В'ячеслав Молотов]]
Тип договору Міжнародний договір
Підписаний
- місце
28 вересня 1939
Москва
Набуття чинності 28 вересня 1939
Підписаний Вячеслав Молотов, Йоахім фон Ріббентроп

Договір про дружбу та кордон між СРСР та Німеччиною у Вікісховищі?

Договір про дружбу та кордон між СРСР та Німеччиною (нім. Deutsch-Sowjetischer Grenz- und Freundschaftsvertrag; рос. Герма́но-сове́тский догово́р о дру́жбе и грани́це) — договір укладений між Третім Рейхом та Радянським Союзом 28 вересня 1939 року після вторгнення до Польщі армiй цих країн [1]/ Підписаний міністром закордонних справ Німеччини Ріббентропом та Народним комісаром закордонних справ СРСР Молотовим. Доповнював укладений раніше пакт Молотова — Ріббентропа від 23 серпня.

В ЗМІ була оприлюднена лише основна частина договору.[2]

Ріббентроп підписує договір: попереду справа Йосип Сталін, начальник радянського генштабу Борис Шапошніков, секретар радянського посольства в Берліні Перлов, та радянський посол Олександр Шкварцев.
Таємний протокол угоди
Доповнення до договору. Карта, на якій Польщу поділено на Радянську та Німецьку окупаційні зони.

Таємні статті[ред.ред. код]

До договору додавалось декілька таємних протоколів [3]. В цих статтях регулювався обмін населенням між Радянським Союзом та Німеччиною, змінювались межі «сфер впливу» визначені пактом Молотова-Ріббентропа, та погоджувалось придушення будь-якої «польської агітації». При наступі Вермахту на Польщу, під контролем Німеччини опинилось Люблінське воєводство та східна частина Варшавського воєводства (включно з українськими етнічними землями Холмщина і Підляшшя), які мали належати до сфер впливу Радянського Союзу згідно з пактом Молотова-Ріббентропа, а тому німецькі війська відходили і передавали вказану територію Червоній Армії. На пропозицію СРСР за ці землі в обмін Радянському Союзу було погоджено передати Литву (за винятком невеликої частини Сувалкійського району) в радянську сферу впливу. З 5 по 12 жовтня радянські війська відходили на лінію нового кордону. 16 жовтня кордон взяли під охорону війська НКВС. Після цього обміну, Радянський Союз поставив Литві ультиматум, а 15 червня 1940 року захопив та створив Литовську РСР.

Наслідки та пов'язані події[ред.ред. код]

31 серпня 1940 року у Берліні був підписаний Договір між СРСР і Німеччиною щодо прикордонних правових відносин на державному кордоні, встановленому відповідно до Договору про дружбу та кордон між СРСР та Німеччиною від 28 вересня 1939 року.

Припинення дії[ред.ред. код]

Щодо права приналежності західноукраїнських земель до СРСР угода втратила чинність 30 липня 1941 року з підписанням СРСР Угоди Сікорського-Майського, коли вже не контролював західноукраїнські, західнобілоруські та литовські землі. А 25 квітня 1943 року СРСР розірвав стосунки з еміграційним урядом, після чого угода Сікорського-Майського уже нічого не важила[джерело?].

Примітки[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]